گوناگون

مقیمی: هیات‌های اجرایی طبق قانون عمل کرده‌اند و تشخیص با نظامیان نیست

رئیس ستاد انتخابات کشور در واکنش به سخنان روز گذشته سردار نجات تاکید کرده است که نیروهای مسلح و نظامی در انتخابات دخالت و یا اظهار نظر نکنند. مهندسی انتخابات از ماه‌ها پیش با حضور مستقیم نیروهای نظامی و رسانه‌های وابسته به آنان برای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی از نگرانی‌های جدی مردم و فعالان سیاسی بوده است.

محمد حسین مقیمی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا یکی از مقام های نظامی گفته است که تاکنون هیات اجرایی وظایف خود را به خوبی انجام نداده است، تصریح کرد: طبق قانون هیچ سازمان و دستگاهی جز وزارت کشور و شورای نگهبان مجاز نیست در انتخابات دخالت کند؛ بنابراین هیچ نیروی مسلحی نمی تواند بگوید هیات نظارت یا اجرا وظایف خود را درست انجام دادند یا نه.

وی افزود: افراد وابسته به نیروهای مسلح هیچ مسئولیتی در انتخابات ندارند اما اگر بخواهند می توانند به عنوان یک فرد معمولی اظهار نظر کنند که آن اشکالی ندارد.

روز گذشته سردار نجات یکی از اعضای کمیته مهندسی انتخابات سپاه با انتقاد از تایید صلاحیت بسیاری از کاندیدا‌ها توسط هیات‌های اجرایی اعلام کرده بود: شورای نگهبان مجبور است کسری کار هیئت‌های اجرایی را جبران کند و قطعاً افراد زیادی ریزش پیدا می‌کنند.

بر اساس این گزارش در حالی که خبرگزاری وابسته به سپاه از رد صلاحیت دو سوم کاندیداهای مجلس شورای اسلامی خبر داده است، رییس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: بر اساس نظر مراجع چهارگانه از مجموع ۱۲ هزار و ۷۶ داوطلب انتخابات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۸۱۰ نفر رد صلاحیت شده و ۴۹۸ نفر دیگر هم انصراف داده اند.

به گزارش ایرنا، وی تصریح کرد: منتخبین مردم در هیات های اجرایی نمایندگان مردم هستند که برای اجرای انتخابات به کمک دولت می آیند و این باید در ذهن ما درست نقش ببندد که معتمدین کارمندان دولت نیستند و افرادی از بین مردم هستند.

کلمه

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا