یادمان و رویدادها

آه از این داغ جدایی

 

از ساعت ۱۴ عصر روز پنج شنبه اول بهمن ماه ۹۴، مراسم خاکسپاری احمد محسن پور -استاد بزرگ موسیقی و هنر و فرهنگ مازندران- از منزل آن مرحوم واقع در روستای قادیکلای بزرگ قائم شهر به سمت مزار امامزاده حمزه چالدشت(بین دو روستای قادیکلا و آهنگرکلا)برگزار شد.پیکر احمد محسن‌پور استاد مسلم موسیقی مازندران، با حضور استادان برجسته موسیقی ایران و مردم فرهنگ‌دوست مازندران در زادگاه خود به خاک سپرده شد.-آهنگ ساز و نوازنده چیره دست تار و سه تار- با بیان اینکه استاد محسن پور از مفاخر هنر مازندران بوده است،افزود: دلم که می‌گرفت به شمال می‌آمدم و در کنار محسن‌پور آرام می‌گرفتم و همیشه پذیرای دوستان بود …

 

در این مراسم تعدادی از چهره های سرشناس سیاسی، فرهنگی وهنری استان و کشور حضور داشتند؛ افرادی چون حسین علیزاده، علی اکبرشکارچی، محمدرضا درویشی، ناصر وحدتی، اسدالله عمادی، فردوس حاجیان، حسین اسلامی، محمد علی کاظمی، جهانگیرنصری اشرفی، عسگری آقاجانیان میری، محمدرضا اسحاقی، محمود جوادیان، محمد عظیمی، نورالله علیزاده و هنرمندانی چون لطف الله سیفی، جلال محمدی، مسلم فهیمی، ارسلان طیبی، پرویز عبداللهی، محمدابراهیم عالمی، اسماعیل عبدی، علی اعظم حیدری، کیوان ملکی، رجبعلی فلاح و نیز محمد دامادی، ولی رعیت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و رییسان ارشاد قائم شهر، جویبار و ساری.

در این مراسم که اجرای آن را رضا بازی برون بر عهده داشت، ابتدا وصیت نامه صوتی زنده یاد احمد محسن پور پخش شد که در بخشی از آن آمده بود: « اصل و ذات هرکس بازگشت به سوی خداست. مراسم من بعد از ظهر و به صرف چای ومیوه مختصری باشد. در حفظ و پرورش یادگارهای موسیقی و آرشیو قطعات تلاش شود. مزار مرا تزیین نکنید و بگذارید سر مزارم چمن بروید تا مورد استفاده موجودات قرار گیرد. بر بالای سرم درخت آزاد بکارید تا نماد تفکر من باشد.»

بعد از پخش وصیت نامه این هنرمند روشن ضمیر پیام های تسلیت هنرمندان زیادی نظیر محمد رضا شفیعی کدکنی، شهرام ناظری، خانه فرهنگ و هنر گیلان و… قرائت شد.

شفیعی کدکنی در پیام تسلیت خود با بیان اینکه امروز هنرمند بزرگی از میان ما کوچ کرده است، از اینکه نتوانسته بود در این مراسم شرکت کند، عذرخواهی کرد.

حسین علیزاده -آهنگ ساز و نوازنده چیره دست تار و سه تار- با بیان اینکه استاد محسن پور از مفاخر هنر مازندران بوده است، گفت: این هنرمند فقید تکیه گاه بسیاری از اصحاب هنر و در دانش و پژوهش موسیقی بی نظیر بود.

وی با بیان اینکه از زمان جنگ با محسن پور آشنا هستم، اظهار کرد: علاقه بسیار زیادی به این هنرمند موسیقی داشتم و بسیاری از قطعات موسیقی مازندران و نواحی منطقه را از ایشان آموختم.

علیزاده با بیان اینکه بسیاری از قطعات موسیقی را با استفاده از تلفن برای هم پخش کرده بودیم، محسن پور را فردی خاکی و مردمی دانست و برای او طلب آمرزش کرد.

وی گفت: هر وقت دلم می گرفت به منزل محسن پور می آمدم و او با آغوش باز مرا می پذیرفت.

محمد رضا اسحاقی -خواننده و نوازنده برجسته موسیقی مازندرانی- با بیان اینکه محسن پور سرمایه موسیقی مازندران بود، به پرورش چند نسل موسیقی مازندران توسط این هنرمند روشن دل اشاره کرد و گفت: امروز خاک مازندران مردی را در خود جای داده است که سرمایه ای بی نظیر برای موسیقی مازندران بود و یاد او قطعا زنده خواهد ماند.

از نکات گفتنی مراسم قره نی نوازی ارسلان طیبی و پرویز عبداللهی در مسیر تشییع و اجرای قطعه لالایی بر سر مزار آن مرحوم بود.

مازندنومه
***

ای که بونه,استاد احمد محسن پور,نورلله علیزاده

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا