ورزشی

زهرا نعمتی پرچم‌دار ایران در المپیک ریودوژانیرو شد

زهرا نعمتی اولین زن ورزشکار در تاریخ ایران می باشد که در رقابت‌های پارالمپیک لندن در سال ۲۰۱۲ در رشته تیر و کمان موفق به کسب مدال طلا شد. وی اکنون به عنوان پرچم‌دار ایران در رقابت‌های المپیک سال ۲۰۱۶ در ریودوژانیرو انتخاب شده است…

زهرا نعمتی اولین زن ورزشکار ایرانی است که موفق به کسب مدال طلا در المپیک شده است. او در ماه نوامبر به عنوان “بهترین ورزشکار” از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک معرفی شد.

زهرا نعمتی، برنده‌ی مدال طلای رقابت‌های پارالمپیک لندن، به عنوان پرچم‌دار ایران در رقابت‌های المپیک سال ۲۰۱۶ در ریودوژانیرو انتخاب شد.

زهرا نعمتی اولین زن ورزشکار در تاریخ ایران است که موفق شد در رقابت‌های المپیک مدال طلا کسب کند. او در بازی‌های پارالمپیک لندن در سال ۲۰۱۲ در رشته‌ی تیروکمان برنده شد.

او همچنین اولین ورزشکار توان‌یاب جسمی از ایران است که موفق به کسب سهمیه‌ی المپیک شد. کمیته‌ی بین‌المللی پارالمپیک در ماه نوامبر گذشته، زهرا نعمتی را به‌عنوان “بهترین ورزشکار ماه” انتخاب و معرفی کرد.

این سومین بار در تاریخ ایران است که یک زن پرچم‌دار کاروان ایران در رقابت‌های المپیک خواهد بود.

لیدا فریمان، در رقابت‌های المپیک آتلانتا در سال ۱۹۹۶، اولین زن ایرانی بود که پرچم‌دار کاروان ایران شد. وی در رشته‌ی تیراندازی فعالیت داشت. هما حسینی نیز در رقابت‌های المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران بود. حسینی در رشته‌ی قایق‌رانی فعالیت ورزشی داشت.

در هر دوره‌ی پیشین که زنان پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران بودند، برخی چهره‌های محافظه‌کار و بعضی از مراجع تقلید با انتخاب یک زن به عنوان پرچم‌دار مخالفت کرده و به مقامات ورزشی کشور تاخته‌اند که چرا پرچم کشور را به دست یکی از زنان ورزشکار داده‌اند.

امسال همچنین اولین سالی است که ورزشکاری از رشته‌ی تیروکمان به عنوان پرچم‌دار ایران انتخاب می‌شود.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا