مقالات

باج‌خواهی سپاه در آستانه انتخابات

قرارگاه خاتم‌الانبیاء وابسته به سپاه برای به پایان رساندن پنج پروژه که کمتر از ۱۵ درصد کار آنها باقی مانده، از دولت حسن روحانی ۵ میلیارد دلار پول اضافی خواسته و وعده داده که در صورت تامین این بودجه، تازه دو سال زمان نیاز دارد تا پروژه ها را به سرانجام برساند. باج‌خواهی بازوی اقتصادی سپاه از دولت در آستانه انتخابات، عجیب است…
به گزارش کلمه، این بار نه صحبت از تصرف پروژه‌ها بدون مناقصه و نه حق‌خوری از پروژه‌های بخش خصوصی و نه سهم‌های چند هزار میلیاردی و زدو بندهای مرسوم اقتصادی است، قرارگاه اقتصادی سپاه این بار برای پروژه‌های نزدیک به افتتاح و با پیشرفت نزدیک به ۹۰ درصدی باج‌خواهی میلیاردی کرده است.

سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با اشاره به این پیشنهادها گفته: هزینه‌ی این پروژه ها ۲۵ میلیارد دلار است که ۸۵ درصد هم پیشرفت فیزیکی داشته و برای اتمام آنها به حدود ۴٫۵ تا پنج میلیارد دلار پول احتیاج است.

او با مطالبه این مبلغ برای طرح‌هایی با این سطح از پیشرفت، تازه وعده کرده که آنها را (که طبق ادعایش کمتر از ۱۵ درصد از کارشان باقی مانده) ظرف کمتر از دو سال به پایان خواهد برد. این درحالی است که رد این نهاد در تاخیر از بهره‌برداری این طرح‌ها ناپیدا نیست و با این حال او تازه از درآمد ۴۰ میلیاردی آنها برای کشور سخن گفته و اشاره‌ای به خسارت و عدم نفع ناشی از تاخیر در تکمیل این طرح‌ها نکرده است.

پشت پرده‌ی گزینه‌های تازه روی میز سپاه ناگفته آشکار است: یک بعد آن سهم‌خواهی و امتیازگیری همزمان با ورود هیات‌های بزرگ خارجی است. قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان بازوی اقتصادی سپاه در ایامی به شکل عجولانه فهرستی از طرح‌ها را برای تصاحب به دولت رسانه‌ای کرده است که پایتخت ایران این روزها به دروازه ورود شرکت‌های مطرح خارجی تبدل شده است.

پنج پروژه ای که در میان آن می توان طرح هایی همچون فازهای ۲۱ تا ۲۴ پارس جنوبی را سراغ گرفت که از قضا در دولت محمود احمدی نژاد بدون مناقصه به کنسرسیومی از جمله قرارگاه خاتم واگذار شد.

سپاه که ید طولانی در تاخیر اجرای طرح‌های اقتصادی دارد و فهرست بلندبالایی از طرح‌های نیمه‌کاره و با تاخیر را می‌توان برای آن لیست کرد، حالا به شکل یک منجی با لیستی وارد شده که خود را ناجی اقتصاد بیماری نمایان سازد که بخشی از بیماری‌اش حاصل عملکرد  نهادهای امنیتی همچون سپاه است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا