اجتماعی

۵۵ درصد خانوارهای روستایی در مناطق محروم ساکن هستند

رئیس اداره کل مناطق محروم کمیته امداد با اشاره به اینکه ۵۵۰ هزار مددجوی امداد در مناطق محروم روستایی زندگی می‌کنند، گفت: در روستاهای محروم از هر شش خانوار یک خانوار تحت‌پوشش امداد است….

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عمادی در نشست خبری امروز معاونت حمایت و سلامت کمیته امداد افزود: درحال حاضر از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار روستایی فقط ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار در مناطق برخوردار و ۳ میلیون خانوار نیز ساکن مناطق محروم هستند.

وی در ادامه عنوان کرد: ۵۵۰ هزار خانواده تحت پوشش امداد در مناطق روستایی محروم زندگی می‌کنند که از هر ۶ خانواده منطقه محروم، یک خانواده تحت پوشش امداد است، البته تعداد خانواده‌هایی که باید تحت‌پوشش قرار بگیرند بیش از اینها است، اما اعتبارات ما امکان پوشش تمامی آنها را نمی‌دهد.

رئیس اداره کل مناطق محروم کمیته امداد گفت: از سال گذشته با دستور رئیس کمیته امداد در شهرهای محروم یک روستا را به عنوان پایلوت انتخاب کرده که با کمک خیرین، مسئولان و افراد خود روستا نسبت به رفع مشکلات آنها اقدام خواهیم کرد.

عمادی هم چنین گفت: از سال ۸۸ با ترسیم نقشه فقر دولت از ۲۴۰۰ دهستان، ۶۰ درصد در سطوح مختلف محرومان و نیازمندان قرار گرفته‌اند که بر این اساس ۵۵ درصد از خانوارهای روستایی در مناطق محروم ساکن هستند.

به گزارش ایسنا، همچنین کاظم شیدایی، معاون اداره کل خدمات مددکاری کمیته امداد نیز در این نشست با اشاره به اینکه یک میلیون و ۸۰۰ تا ۲ میلیون سالانه متقاضی دریافت خدمات مددکاری هستند، گفت: پرداخت وام، جهیزیه و … از جمله درخواست‌های مددجویان است.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۱۰درصد مددجویان از چرخه حمایت خارج می‌شوند، گفت: متارکه، طلاق، فوت سرپرست، از کارافتادگی و بیماری از جمله دلایل حمایت از مددجویان است که به نسبت خروج از چرخه حمایت، افراد جدیدی تحت‌پوشش قرار می‌گیرند.

شیدایی با تاکید بر اینکه ۲۳۰۰ مددکار به مددجویان خدمات مشاوره می‌دهند، گفت: از سالهای گذشته امداد در راستای شناخت آسیب‌های اجتماعی اقدامات خوبی انجام داده و در قالب ۱۲۰ بسته خدمتی و حمایتی با هر آسیب اجتماعی برخورد خاصی انجام می‌دهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا