اخبارحقوق بشر

یورش گارد ویژه به سالن ۱۲ زندان رجایی‌شهر و انتقال چند زندانی سیاسی

صبح روز شنبه ۲۲ اسفند ماه، یورش غیرانسانی گارد ویژه زندان به بند چهار سالن ۱۲ زندان رجایی‌شهر و بعد از بی احترامی و خشونت تعدادی از زندانیان سیاسی-امنیتی را به اجبار به بندهای دیگر منتقل کرد. درطول سالیان اخیر، و به‌موازات سیاست سرکوب رژیم ولایت‌فقیه به‌ویژه در دوران اوج‌گیری جنبش ضد استبدادی پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸، خواست آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی- بدون هیچ استثنا- همواره از شعارهای اصلی جنبش مردمی و نیروها و حزب‌های ملی، میهن‌پرست، انقلابی، و آزادی‌خواه بوده وهست…
بە گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای گارد امنیتی بعد از یورش و بی حرمتی بەزندانیان سیاسی چند تن از زندانیان را بە بند ١٠ سالن ١٢ زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج منتقل کردەاند.

با انتشار خبر و گزارش های موثق از داخل زندان های جمهوری اسلامی، به ویژه در باره زندانیان سیاسی و عقیدتی بیمار، نگرانی در خصوص زندگی و سلامت فعالان سیاسی و اجتماعی گرفتار در بند رژیم، افزایش یافته است. وضعیت تعدادی از سندیکالیست های دربند رژیم نیز نگران کننده گزارش شده است.

همچنین در روزها و هفته های اخیر تعداد دیگری از روزنامه نگاران گرفتار در بند رژیم ولایی، در معرض فشارهای جدی و مضاعفی قرار گرفته اند.با گذشت نزدیک به یک ماه، از وضعیت هفت تن از فعالان مدنی و فرهنگی کُرد در شهر سقز کماکان خبری در دست نیست.

حملە و بی حرمتی بە زندانیان سیاسی از سوی نیروهای امنیتی و مسئولان زندان‌های رژیم «اسلام فقاهتی» بە شیوە سیستماتیک در زندان‌های ایران صورت می‌گیرد و این اعتراض سازمان‌های دفاع حقوق بشر  ونیروهای مترقی داخلی و بین المللی را به همراه  داشته است.

دستگاه های سرکوب رژیم ”ولایی“، بار دیگر یورشی حساب شده را بر ضد فعالان مدنی ،  فعالان جنبش مردمی  تدارک دیده است . انتشار خبر، سه زندانی سیاسی که در زندان میناب نگهداری می‌شوند و محکومیت آنان به  ۱۰۰ سال حبس نشان از بی‌دادگاه‌های رژیم ”ولایت فقیه“ی است  که بنابر سنتی گویی قصد پایان یافتن ندارد.

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنج شنبە، بیستم اسفندماه ١٣٩۴ خورشیدی، در شهر ژنو، دوباره وضعیت حقوق بشر در ایران را در سایە حاکمیت رژیم فقها مورد انتقاد قرار داد.

احمد شهید در گزارشی ٢٢ صفحەای کە بیشتر خطاب بە دستگاه قضایی رژیم ایران کە تحت رهبری آئین فقها [رژیم ولایت فقیه]قرار دارد اعلام کرده و گفت: «بصورت مداوم گزارش‌هایی از نگهداری دراز مدت در سلول .انفرادی، شکنجه، اعترافات اجبای و عدم وکیل بە من ارسال می‌گردد»

در این زمینە، سازمان حقوق بشر ملل متحد بە شدت از وضعیت حقوق بشر در ایران تحت حاکمیت رژیم «ولایت فقیه» انتقاد کردە و از مسئولان این رژیم خواستە است کە بە نقض حقوق بشر در این کشور پایان دهند.

با گذشت پانزده سال از حبس «سعید ماسوری» زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج و محرومیت وی از مرخصی، نامبرده طی نامه ای به «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» با در خطر خواندن جان زندانیان سیاسی آقایان «ایرج حاتمی»، «فرید آزموده» و «بهزاد ترحمی» نسبت به توطئه ای که از سوی مسوولان زندان جهت این افراد چیده شده هشدار داده و خواستار رسیدگی مجامع و نهادهای حقوق بشری شده است.مفاد و محتوای این نامه را می توان به کلیه عرصه هایی که مورد تاخت و تاز ارتجاع قرار گرفته و باعث نقض خشن حقوق و آزادی های دمکراتیک و فردی اجتماعی شده، تعمیم داد. فقط با مبارزه‌یی متحد و مشترک می توان توطئه های ارتجاع را خنثی ساخت!

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا