اجتماعی

۳۴ هزار روستا تخلیه شده است

خبر های منتشر شده حاکی از آن است که۳۴ هزار پارچه آبادی کشور از ۵۰ سال قبل تاکنون تخلیه‌شد و روستاییان آن کوچ کرده اند. این به آن دلیل است که علیرغم کمک‌هایی که بعد از انقلاب در روستاها درزمینهٔ احداث جاده، برق و غیره شده اما اقتصاد و معیشت روستا موردتوجه قرار نگرفته است…

به گزارش وبسایت میدان ناصر زرگر معاون توسعه امور روستایی و مناطق محروم ، عدم توازن بین جامعه روستایی و شهری را موجب آن دانسته که «مردم برای تأمین آینده فرزندان خود کوچ می کنند و کسانی که تا دیروز تولیدکننده بودند اکنون حاشیه‌نشین شده اند». وی شمار افراد حاشیه‌نشین شهرها در کشور را ۱۱ میلیون نفر اعلام کرده است. بر اساس این رقم، بیش از ۱۳ درصد جمعیت ایران و به ازاء هر هفت نفر یک نفر به حاشیه‌نشین تبدیل شده اند. پاکدشت و فیام‌دشت در اطراف تهران از نقاطی هستند که جمعیت حاشیه‌نشین آن در حال افزایش است اما در زاهدان، مشهد، اردبیل، سنندج، همدان، تبریز و کرج هم حاشیه‌نشینی رو به افزایش است. زرگز از ارائه تسهیلات به روستائیان برای تقویت ظرفیت‌هایی مانند گردشگری، دامداری و غیره خبر داده است.

پیش از این یکی نمایندگان مجلس خبر داده بود که از سال ۱۳۶۱ تاکنون، مهاجرت حاشیه‌نشین‌ها به کلانشهرها به طور متوسط ۱۷ برابر افزایش پیدا کرده است. علیرضا محجوب گفته بود «هیچ سازمانی برای حل این معضل نظارت و برنامه‌ریزی نکرده است». همچنین عباس آخوندی اعلام کرده است در حال حاضر ۱۸ میلیون نفر معادل یک سوم جمعیت ایران در وضعیت بد مسکنی قرار دارند که از این تعداد ۱۱ میلیون نفر این جمعیت در حاشیه شهرها و ۷ میلیون نفر در میان شهرها و در شرایط بدی زندگی می‌کنند. این در حالیست که پنج برنامه توسعه پس از انقلاب اجرایی شده و دولت یازدهم در آستانه اجرای ششمین برنامه توسعه است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا