گوناگون

به نگاهی دل خون گشته ما را دریاب

پلیس مقدونیه صدها پناهجو که حصار مرزی را شکسته و وارد خاک آن کشور شده بودند بازداشت و هر یک را به پرداخت ۲۵۰ یورو جریمه محکوم کرد. مقدونیه پناهجویان را به یونان بازگرداند. آنها از چند هفته پیش در منطقه مرزی سرگردانند…

صدها پناهجو در مقدونیه بازداشت و به یونان رانده شدند

پلیس مقدونیه صدها تن از پناهجویان را روز سه‌شنبه (۱۵ مارس/ ۲۵ اسفندماه) به یونان بازگرداند.

به گزارش به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس این برخورد پلیس با پناهجویان یک روز بعد از آن رخ داد که پناهجویان یکی از حصارهای ساخته شده از سیم خاردار در مرز مقدونیه را خراب کردند تا بتوانند به حرکت خود به سمت دیگر کشورهای اروپا ادامه دهند.

پلیس مقدونیه عده‌ای از نیروهای داوطلب و امدادرسان به پناهجویان را متهم کرد که به پناهجویان در تخریب دیوار مرزی کمک کردند.

روز دوشنبه (۱۴ مارس) نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از پناهجویان توانستند بخشی از دیوار مرزی مقدونیه را پشت سر گذاشته و وارد خاک مقدونیه شوند. این پناهجویان هفته‌ها بود که در چادرهای مندرس در این منطقه مرزی در انتظار به‌سر می‌بردند.

یک مقام مسئول در مقدونیه که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دست‌کم ۷۰۰ پناهجو شبانه بازداشت و به یونان پس فرستاده شدند. بنا به گفته‌ی این مقام ۵۰ روزنامه‌نگار و نیروی داوطلب نیز که به پناهجویان در منهدم کردن سیم خاردارها کمک کرده بودند، بازداشت شدند.

پناهجویان بازداشت‌شده ناچار شدند هریک معادل ۲۵۰ یورو غرامت به جرم “ورود غیرقانونی” به خاک مقدونیه پرداخت کنند تا آزاد شوند. آنها بلافاصله به خاک یونان پس فرستاده شدند.

پلیس یونان تایید کرد که دست‌کم ۲۰۰ پناهجو از بخش محافظت‌نشده‌ای از مرز یونان و مقدونیه به داخل خاک یونان بازگشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس دست‌کم ۱۴هزار پناهجو در منطقه‌ی ایدومنی در مرز مقدونیه در چادرها درانتظار به‌سر می‌برند و وضعیت نامشخصی دارند. این خبرگزاری اعلام کرد که بیشتر این افراد تابعیت کشورهای خاورمیانه یا شمال آفریقا را دارند.

وضعیت آب‌وهوایی در این منطقه نامساعد است. روزهاست که هوا بارانی و توام با باد است و بسیاری از پناهجویان چادرهای کهنه‌ی خود را نیز از دست دادند.

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، روز دوشنبه از رویه‌ی نیروهای داوطلب انتقاد کرد.

او گفت عده‌ای که خود را “نیروهای امدادرسان” معرفی می‌کنند، با پخش برگه‌هایی در میان پناهجویان، آن‌ها را تشویق به ترک ایدومنی و ورود غیرقانونی به داخل خاک مقدونیه می‌‌کنند.

نخست‌وزیر یونان هشدار داد که پناهجویان وقتی وارد خاک مقدونیه شوند، به دست پلیس مقدونیه بازداشت خواهند شد.

سیپراس با انتقاد از رویه‌ی امدادرسانان، گفت که نیروهای داوطلب با تحریک پناهجویان به شکستن حصار مرزی، کمکی به آن‌ها نمی‌کنند. او افزود: «با این تحریک‌ها تنها وضعیت این انسان‌ها را که همین حالا هم مصیبت بسیاری را متحمل شده‌اند، دشوارتر و سخت‌تر می‌کنید.»

یونان پیش از این بارها اعلام کرده که نمی‌تواند به تنهایی پناهجویان را ساماندهی کند. از سوی دیگر ترکیه خواهان همکاری با یونان برای جلوگیری از بروز فجایع انسانی در دریای اژه است. احمد داوداوغلو روز چهارشنبه (۹ مارس) در دیدار با آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در ازمیر گفت، دیگر نباید اجازه دهیم که اژه بیش از این “دریای غم و ناامیدی” شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا