اجتماعی

موج حمله نمایندگان ولی‌فقیه به کنسرت‌های موسیقی؛ تحجر در راس حاکمیت

متحجران دینی و فکری علیه فرهنگ قیام کرده‌اند. یک روز در مخالفت با فیلمی که به مذاق‌شان خوش نمی‌آید دستور توقف اکران می‌دهند و روزی دیگر تندروی را به عرصه موسیقی می‌کشانند، کنسرت‌ها لغو می‌شوند و خواننده‌هایی را ممنوع‌الکار و سخنوران را ممنوع الکلام می‌کنند و از طرف دیگر سانسور چنان گلوی کتاب و ادبیات را می فشرد تا صدا و کلمات در نطفه خفه شود…

همه اینها در سایه تامین منویات رهبری یا سکوت او برای تامین نظر دیگری صورت می‌گیرد. اگر تا دیروز به ناگاه برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها بدون هیچ دلیل منطقی و تنها به خاطر یک جمله رهبری ممنوع می‌شود که گفته بود: ” اینکه ما بیاییم دانشجوها را به خیال خودمان برای نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی، به اردوی مختلط ببریم یا کنسرت موسیقی در دانشگاه تشکیل بدهیم، جزو غلط‌ترین کارها است.” امروز نمایندگان ولی فقیه پا را از این هم فراتر گذاشته و گفته‌اند: ” شورای تأمین مجوز برگزاری کنسرت موسیقی را ندهد.”

آنچه در ۳۷ سال پس از انقلاب در عرصه فرهنگ روی داده است نشان از فراز و نشیب‌هایی دارد که روند تغییر آن به اندازه فاصله از تحجر بوده است.

از بهار ۱۳۵۸ که فتوای «خمینی» بر حرام بودن موسیقی در روزنامه اطلاعات منتشر شد امابعد  از دو سال او نظر خود را در این‌باره تغییر داد و در سال ۱۳۶۰ برخی از انواع موسیقی را مجاز شمرد. هرچند در همان زمان هم بسیاری بر این عقیده بودند که نظر اصلی خمینی درباره موسیقی حرام مطلق نیست اما فضای انقلابی و دینی چند ماه پس از انقلاب او را به صدور چنین فتوایی کشاند. اما همان زمان هم از رادیو و تلویزیون  موسیقی پخش می‌شد.

اما  امروز خامنه ای همچون سلف خویش در سایه حفظ قدرت با متحجرانی هم‌مسلک و هم‌نظرخود کمر به قتل هنر و اندیشه بسته‌اند.

روز گذشته، امام جمعه رفسنجان با اشاره به برگزاری کنسرت‌های موسیقی گفته است: “موسیقی و غنا همراه با معصیت است و ما یک مرجع را نداریم که در این مراسم شرکت داشته باشد لذا برخی ترویج موسیقی را در جامعه در پیش گرفته‌اند.”

وی عنوان کرد: “اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پسوند اسلامی را دارد چرا به دنبال اجرای موسیقی است از شورای تأمین درخواست داریم مجوز برگزاری موسیقی را ندهند چراکه پخش موسیقی زنده همان گنجشکی است که رنگ می‌کنند و به جای قناری می‌فروشند.”

امام‌جمعه کرمانشاه هم همزمان با امام‌جمعه رفسنجان، با اشاره بر مصون‌سازی فرهنگی و انتقاد از برگزاری کنسرت و اردوهای مختلط در دانشگاه‌ها، گفت: “خروجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و علمی باید جوانان متدین و انقلابی باشد.”
محمدیان رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها هم گفته: “در دانشگاه‌ها باید از موسیقی فاخر و متعالی که از نظر محتوایی و مسائل شرعی تعریف درستی داشته باشد استفاده شود، چرا که دانشگاه‌ها یک محیط علمی هستند و برگزاری کنسرت با فضای علمی سازگار نیست.”

این خط فکری در روزهای گذشته از یک جا تغذیه می‌شود، چرا که دو روز پیش از آن در شهر و استانی دیگر نماینده ای در مجلس خبرگان رهبری در مورد استان خوزستان گفت: “مسئولان فرهنگی استان دقت کنند، مجوزی برای برگزاری کنسرت مختلط در خوزستان صادر نشود.”

حیدری با اشاره به برگزاری کنسرت های مختلط در خوزستان عنوان کرد: “باید از صدور مجوزهای لازم برای برگزاری کنسرت های مختلط در خوستان جلوگیری شود. به طور حتم هر گاه که زنان و مردان نامحرم در یک مکان جمع شوند، اعمال منکر رخ خواهد داد حتی اگر موسیقی که پخش می شود، دارای مجوز باشد. در صورتی که بتوانیم این امر را محقق کنیم جلوی بسیاری از منکرات را خواهیم گرفت.”

او این نظر خود را با تصویب طرح عدم برگزاری کنسرت های مختلط در ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اهواز لازم‌الاجرا کرد.

این تصمیم واکنش مسوولان استانی را به همراه داشت. مقتدایی استاندار خوزستان درهمایش بزرگ اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، ائمه جمعه، روسا و دبیران ستاد شهرستانها، گفت: “باید نیاز های نسل جدید را تشخیص داد و بر اساس آن تصمیم گرفت. باید به یک وحدت نظر برسیم و سلیقه ای عمل نکنیم.”
استاندار خوزستان با اشاره به تصویب طرح جلوگیری از برگزاری کنسرت های مختلط گفت: “این نشان از ناتوانی ما در کارهای فرهنگی است که نتوانسته ایم نسلی تربیت کنیم که نگاه نا‌پاک به نامحرم نکنند واینکار شکلی از زندان و محاکمه است که یک جمعیت کم بر حقوق مردم حاکم شده است.”

روزگاری قرار بود زندان‌های ما هم دانشگاه شود اما کار به جایی رسیده است که دانشگاه‌ها و کم کم جامعه هم در حال تبدیل شدن به زندان است. وقتی هنر و فرهنگ به حصر کشیده شوند جامعه را تبدیل به زندانی می‌کنند که زندانبان‌هایش متحجران هستند.

گزیده گزارش کلمه

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا