یادمان و رویدادها

روز جهانی آزادی مطبوعات؛ نرگس محمدی از ایران و نجفی‌زاده از افغانستان جایزه گرفتند

نهاد گزارشگران بدون مرز که مرکز آن در پاریس است، به لطف‌الله نجفی‌زاده، مسئول طلوع‌نیوز افغانستان و نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران دو جایزه قهرمان آزادی اطلاع‌رسانی را اهدا کرده است…

این نهاد به مناسبت ۳ می، روز جهانی آزادی مطبوعات، این جوایز را به دلیل تلاش‌های طلوع‌نیوز در زمینه انعکاس واقعیت‌ها و دشواری‌های که نرگس محمدی در زمینه کار روزنامه‌نگاری و فعالیت‌های حقوق بشری با آنها روبرو بوده است، به آقای نجفی‌زاده و خانم محمدی اهدا کرده است.
این جوایز در مراسمی که دیشب در پاریس برگزار شده بود، از سوی آن ایدالگو، شهردار پاریس، اعلام شد.
در خونین ترین حمله به خبرنگاران افغان، سال گذشته در حمله طالبان به کارمندان گ روه رسانه‌ای موبی که طلوع‌نیوز از زیر مجموعه‌های آن است، ۷ کارمند این گروه کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شدند.
این حادثه محکومیت گسترده ملی و بین‌المللی را در پی داشت و دولت افغانستان اعلام کرد که راهکارهای تازه و فوری را برای مصونیت خبرنگاران افغان روی دست گرفته است.
طلوع‌نیوز نزدیک به شش‌سال پیش به کار آغاز کرد و به‌زودی نشراتش جهانی شد. شبکه‌ای که اکنون، همه روزه بیش از ۳۰ گزارش خبری پخش می‌کند و نیز هرماه، بیش از هزار تن در برنامه‌های سیاسی آن، حضور می‌یابند.
نرگس محمدی پیش از این در خرداد/جوزا ۱۳۸۹ بازداشت شد و در مهر/میزان ۱۳۹۰ به سه اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام” به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این رأی در دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس کاهش یافت.

او سوم اردیبهشت‌/ثور ۱۳۹۱برای اجرای حکمش به زندان اوین تهران فراخوانده شد و پس از آن در خرداد/جوزا همان سال به دلایل نامشخصی به زندان زنجان انتقال یافت.
پس از آن، بر اساس تشخیص پزشکان حکم “عدم تحمل کیفر” گرفت و آزاد شد. با این حال او دوباره از اردیبهشت/ثور سال گذشته در زندان به سر می‌برد.
در کنار اینها جان دوندار، مدیر روزنامه جمهوریت ترکیه و آنتوان کابوره، مدیر هفته‌نامه واکو در کشور بروندی نیز از برندگان امسال جوایز گزارشگران بدون مرز اعلام شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا