حقوق بشر

گزارش کارزارلگام (لغو گام به گام اعدام) درباره ی اعدامهای فرودین ۹۵

کنشگران کارزار لگام:بار دیگر نگرانی، هشدار و اعتراض شدید خود را نسبت به روند تصاعدی اعدامها در ایران اعلام می­کنند؛ و معتقدند که نه متهمان، بلکه کسانی گناه قتلها را به ­گردن ­دارند که نخواسته یا نتوانسته اند کاری برای برطرف کردن عوامل بروز فقر، جور، جهل و جنایت در جامعه انجام دهند.

هم میهنان آزاده و شرافتمند!

موج اعدامها در ایران که در سه ماهه ی پیش ازانتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان آرامترشده­ بود در فروردین­ماه سال ۱۳۹۵ باردیگر به شدت­ گ­رفته­ است و بنا به اطلاعاتی که کنشگران لگام دریافت­ کرده­اند تنها در ۱۰ روز پایانی فروردین­ماه امسال ۳۰ نفر درکشورمان اعدام­شده­اند. این شمار ازاعدام­ شدگان شماری­است که رسانه­ها و خبرگزاری­ها اعلام کرده­اند و بی­تردید شماری از اعدامها نیز از نگاه آنها به دور­مانده، واعلام­نشده­است.

این اعدامها را رسانه­ها به شرح درپی­آمده گزارش داده­اند:

۱.در روز۱۳فروردین ۲ جوان که  یکی به انگیزه ی سرقت و دیگری به دلیل سوء ظن مرتکب قتل شده بودند در زندان مرکزی مشهد اعدام­شدند؛

  1. در روز ۲۵ فروردین ۸ – ۱۰ نفر از بندهای ۱،۲و۳ زندان رجاییشهر کرج به دار آویخته شدند که جوانان زیر ۴۰ سال بودند؛
  2. در روز ۲۶ فروردین، ۷ نفر به اتهامهای مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی بیرجند به دارآویخته شدند که ۲ نفرشان زن­بودند؛
  3. در روز ۲۹ فروردین، ۴ زندانی بنا­به جرائم مربوط به مواد مخدر در زندان دستگرد اصفهان اعدام­شدند؛ در همان روز ۳ زندانی به اتهام قتلِ عمد و مواد مخدر در زندان لاکان رشت اعدام­شدند؛
  4. در روز ۳۱ فروردین، ۴ زندانی بنابه اتهامهای مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه (دریا) اعدام­شدند؛ درهمین روز در زندان لاکان رشت ۲ زندانی به جرم قتل و۳ زندانی بنابه جرمهای مربوط به مواد مخدر اعدام­شدند.

این گزارشها حاکی ازآن است که در فروردین­ماه ۱۳۹۵، دست کم ۳۲ زندانی(تا آنجا که ما می دانیم) اعدام­شده­اند و بخش عمده ی این اعدامها در ۱۰ روز آخرآن ماه بوده­است و بیشتر اعدامیان اتهامهای مربوط به مواد مخدر داشته­اند که، بنا به گزارش سال ۱۳۹۴ لگام، تخفیف چنین جرائمی در ماههای پایانی سال گذشته در مجلس شورای اسلامی مطرح بوده، و لایحه ی مربوط به تخفیف مجازات انها در جریان کار قرار داشته، اما به دلایلی نامعلوم مسکوت­ مانده­است.

کنشگران کارزار لغو مجازات اعدام (لگام)، بارها گفته­ اند و باز می­گویند که مصرانه خواهان تعیین مجازاتهای بدیل اعدام برای همه­ی جرائم منجر به صدور حکم اعدام، از جمله و به ویژه برای جرائم مربوط به مواد مخدرند و بدین وسیله بار دیگر نگرانی، هشدار و اعتراض شدید خود را نسبت به روند تصاعدی اعدامها در ایران اعلام می­کنند؛ و معتقدند که نه متهمان، بلکه کسانی گناه قتلها را به ­گردن ­دارند که نخواسته یا نتوانسته اند کاری برای برطرف کردن عوامل بروز فقر، جور، جهل و جنایت در جامعه انجام دهند.

کنشگران کارزار لگام (لغو گام به گام اعدام)

۱۵/۲/۹۵

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا