یادمان و رویدادها

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

سهراب طاهر شاعر خلق آذربایجان و یکی از فعالین فرقه دمکرات آذربایجان در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ در شهر باکو در گذشت. کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان یاد و خاطره این شاعر و فعال سیاسی را گرامی می دارد…

بمناسبت در گذشت سهراب طاهر شاعر نامدار آذربایجان

سهراب طاهر شاعر خلق آذربایجان و یکی از فعالین فرقه دمکرات آذربایجان در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ در شهر باکو در گذشت. کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان یاد و خاطره این شاعر و فعال سیاسی را گرامی می دارد.

سهراب طاهر در ۱۵ مرداد ماه ۱۳۰۵ هجری شمسی در خانواده ای زحمتکش و انقلابی در شهر آستارا متولد کردند[شد] هنوز کودکی بیش نبود که پدرش ابوالفضل طاهر را به شهر کرمانشاه تبعید شد[کردند].
در سال ۱۳۲۰ پس از سقوط رضا شاه، او همراه خانواده به تبریز بر گشت. در اواخر ۱۳۲۴ به اتفاق گروهی از جوانان فرقه جهت تحصیل به شهرباکو مرکز جمهوری سوسیالیستی آذربایجان اعزام شد. پس از اتمام دانشگاه بدلیل سرکوب خونین جنبش ۲۱ آذر وی از بازگشت به وطنش باز ماند.
سهراب طاهر در سال ۱۳۳۱ شمسی وارد دانشکده ادبیات باکو شد و در سال ۱۹۵۷آنرا با موفقیت به پایان رساند.
پس ازفارغ‌التحصیلی در رشته ادبیات در روزنامه آذربایجان ارگان مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به عنوان مسئول بخش ادبی آن مشغول به کار شد. از سال ۱۹۸۴ مدیر مسئول مجله آذربایجان و عضو هئیت مدیره شورای شعر اتحادیه نویسندگان این تشکیلات بود. وی همزمان عضویت در کمیته مرکزی و مسئولیت تشکیلات شهر باکو را به عهده داشت. و …
سهراب طاهر به پاس خدمات ارزنده ای که در راه رشد و ترویج ادبیات آذربایجان انجام داده بود، عنوان شاعر خلق را دریافت و در سال ۲۰۰۶ به دریافت مدال افتخار جمهوری آذربایجان نائل آمد.
وی همچنین در سال ۲۰۱۰ از طرف اتحادیه نویسندگان و مترجمین شهر مسکو جایزه بین‌المللی مایاکوفسکی را دریافت کرد.
از او چندین کتاب شعر، رمان و دهها مقاله ادبی به یادگار مانده است.
پیکر این شاعر خلق آذربایجان روز پنچ شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ در میان انبوهی از نویسندگان،شاعران، خبرنگاران و هیئت نمایندگی فرقه دمکرات آذربایجان در گورستان مفاخر آذربایجان شماره ۲ (فخری خیابانی ۲) به خاک سپرده شد.

یاد و خاطره اش گرامی باد!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

۱۶ اردیبهشت

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا