اجتماعی

فقر در شهرهای ایران در حال گسترش است

کارشناسان اقتصادی، فعالان سیاسی، مقام‌های رسمی، و مخالفان دولت کنونی- چه در دایره رژیم ولایت فقیه و چه در خارج از آن- بر این واقعیت که تورم کمرشکن فشارهای هرچه فزاینده‌‌تری را به مردم عادی وارد می کند همسخن‌اند. هر چند آمارهای ارایه شده از سوی مقام‌ها و نهادهای رسمی تورم بیش از ۳۰ درصد را تایید می کند، اما به باور بسیاری این آمار بیانگر واقعیت‌های موجود نیست.به گفته « احمد میدری » معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حسن روحانی، فقر در شهرهای ایران رو به گسترش است و کوچ روستائیان به آن شدت می‌بخشد. فقر و محرومیت در استان‌های مرزی کشور بیشتر و فشار آن بر زنان و سالمندان سنگین‌تر است…

به گزارش رادیو آلمان، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگویی اظهار داشته است: «مطالعات نشان می‌دهد شکاف فقر در شهرها و روستاها در حال تغییر و فقر در شهرها در حال گسترش است.»

احمد میدری در گفت‌وگو با ایسنا می گوید: «همواره در ایران فقر روستایی بیشتر از فقر شهری بوده است، اما مطالعات ما نشان می‌دهد که این پدیده در حال وارونه شدن است به این معنا که یا فقر در شهرها در حال گسترش است و یا اینکه فاصله بین فقر روستایی و شهری در حال کاهش است».

او عدم‌توسعه را عامل اصلی گسترش فقر دانسته می‌گوید که روستائیان در جستجوی شغل به شهرها کوچ می‌کنند. «به دلیل مهاجرت بی‌رویه که به ازای آن شغل ایجاد نشده، با این پدیده روبرو هستیم: روستایی‌ها برای کسب شغل به شهر می‌آیند و چون کاری وجود ندارد به جرگه گروه‌های فقیر می‌پیوندند.»

قربانیان اصلی بلای فقر

احمد میدری درباره توزیع جغرافیایی فقر در ایران می‌گوید: «بر اساس مطالعات ما استان‌های مرزی گرفتار فقر بیشتری هستند. در واقع در نقاط حاشیه‌ای کشور میزان فقر بیشتر و توزیع آن نامتوازن است.»

او همچنین به آسیب‌پذیری بیشتر زنان اشاره دارد: «بر اساس مطالعات ما احتمال فقیر شدن زنان بیشتر است. اگر دو خانواده را در نظر بگیریم که سرپرست یکی زن و سرپرست دیگری مرد باشد، احتمال فقیر شدن خانواده زن سرپرست بالاتر است.»

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزوده است: «طلاق احتمال فقر را افزایش می‌دهد و زنان در معرض طلاق در معرض فقیر شدن نیز هستند».

او سالمندان بالای ۵۸ سال را نیز از قربانیان اصلی فقر می‌داند و تصریح می‌کند: «بر اساس آمارهای ما دوسوم سالمندان کشور بیسواد هستند.»

میدری اظهار داشته است: «با پرداخت یارانه نقدی در سال ۱۳۸۸ به مدت یک سال فقر روند کاهشی می‌یابد اما سال بعد از آن با جهش شاخص فقر روبرو می‌شویم که تا سال ۱۳۹۲ ادامه دارد…» و افزوده است: «توزیع یارانه‌ها در سال ۸۸ درآمد مردم را افزایش داد اما پیامدهای تورمی آن منجر به افزایش فقر شد».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا