اخبار

تاملی بر سخنان خامنه ای

علی خامنه‌ای، رهبر «رژیم فقاهتی» در دیدار با اعضای حوزه‌های علمیه تهران از «اسلام ارتجاعی» و «اسلام آمریکایی» به عنوان دشمنان «اسلام ناب» نام برد و گفت: « وظیفه مهم روحانیون درک اسلام ناب و مقابله با تفکرات انحرافی است». سخنان سید علی خامنه ای یک بار دیگر نهاد روحانیت را در معرض داوری عمومی قرار می دهد . مردم آگاه از این طریق نیز به روشنی شاهد شکاف کشمکش سیاسی و ایدئولوژیک موجود در نهاد روحانیت ایران هستند. توده های کار و زحمت در گذشته نه چندان دور در بحث بر سر بحرانی که میهن ما با آن رو به روست و چنین چالش جدی، فکری وسیاسی را گره خوردگی روحانیت با قدرت در ساختار حاکمیت سیاسی کشور ارزیابی می کنند…

به گزارش خبرگزاری ایلنا، خامنه‌ای روز شنبه ۲۵ اردیبهشت خطاب به اعضای حوزه علمیه تهران گفت: « فضای مجازی در «افزایش شبهات دینی» تأثیر داشته است».

وی افزود، انگیزه‌هایی سیاسی برای «تزریق افکار منحرف در ذهن جوانان» وجود دارد . او درادامه سخنان خود گفت : «این میدان، میدان واقعی جنگ است و روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده، وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند».

خامنه‌ای «اسلام ارتجاعی» را نمود واقعی تفکر انحرافی دانست و گفت که «لبه دیگر این قیچی، اسلام التقاطی و اسلام آمریکایی» است که «مشغول مقابله با اسلام ناب هستند».

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر نیز درباره رشد «اسلام آمریکایی» و جریان انحرافی هشدار داده بود و «سازش با صهیونیسم و آمریکا» را از خصوصیات آن برشمرده بود.

او در ۱۶ اردیبهشت گفت: «امروز جزو سیاست‌هاى قطعى دولت آمریکا و دولت‌هاى همراه با او اسلام‌ ستیزى است، ایران‌ستیزى است، شیعه‌ ستیزى است؛ این‌جورى دارند حرکت می‌کنند. این سیاست قطعى آنها است».

خامنه‌ای در اولین سخنرانی خود در سال ۹۵ نیز با تأکید بر این که طرح برجام ۲، که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مطرح می‌کند، به معنای کنار آمدن با آمریکا است آن را صرف‌نظر کردن از مسائل اساسی نظام و اسلام دانست.

سخنان سید علی خامنه ای یک بار دیگر نهاد روحانیت را در معرض داوری عمومی قرار می دهد . مردم آگاه از این طریق نیز به روشنی شاهد شکاف کشمکش سیاسی و ایدئولوژیک موجود در نهاد روحانیت ایران هستند. توده های کار و زحمت در گذشته نه چندان دور در بحث بر سر بحرانی که میهن ما با آن رو به روست و چنین چالش جدی، فکری وسیاسی را گره خوردگی روحانیت با قدرت در ساختار حاکمیت سیاسی کشور ارزیابی می کنند.

تحلیل طبقاتی از حاکمیت نشان می دهد که رژیم را نماینده ارتجاعی ترین و ضد مردمی ترین طبقات و اقشار جامعه اداره می کند که هدفی جزء تامین منافع لایه های فوقانی در حفظ حاکمیت سیاسی نداشته و ندارد.حاکمیت اصل« ولایت فقیه»، به مثابه انحصار حاکمیت سیاسی در دست روحانیون، اصلی است که تضادی آشتی ناپذیر با آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی دارد.روحانیون حاکم کارنامه سیاهی از خیانت به منافع ملی را با خود به همراه دارد که جای خوشبینی و خوشخیالی را در مورد عمکرد آنان با قی نمی گذارد.

تجربه مهم و پر ارزش مردم میهن ما از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ وسپس مبارزه آنان در عرصه های گوناگون با ارتجاع حاکم، جنبش آزادی خواهانه و ضد استبدادی میهن ما را به این واقعیت انکار ناپذیر می رساند که ظلم وستم استبداد همین حاکمیت است. و تنها در صورتی می تواند دفتر این برگ سیاه بسیار ننگ تاریخ را بسته و به زباله دان سپرد که قادر باشد با اتکاء به نیروی خود زمینه ساز تحولات بنیادین و دموکراتیک در راه طرد رژیم ولایت فقیه و استقرارآزادی، اسقلال و عدالت اجتماعی ایجاد نموده و مسیر حرکت آینده را باز کند.

مهران  مهرآئین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا