فرهنگی

شاعر؛ شکنجه و جنایت در جهنم مسیحیت

علیشاه سلطانی: دانته سرانجام ۲۰ سال آخر عمر را در تبعید گذراند. اگرچه او جمعا ۳ با ر محکوم به اعدام شد و سالها درترس و وحشت زیست ولی تن به سازش نداد. با اینهمه آثار فراوانی از جمله کتاب شعر”کمدی الهی”  را به نسلهای آینده تقدیم نمود.

دانته، شاعر ایتالیایی در سال ۱۲۶۵ میلادی در ایتالیا بدنیا امد و در سال ۱۳۲۱ در تبعید درگذشت. اودر طول عمر خود در مبارزات احزاب و گروههای آنزمان شرکت نمود و حتی چند ماهی عضو شورای شهر شد. وی خواهان حکومتی بود که وابسته به پاپ و کلیسا و دین نباشد. او وظیفه روحانیون را پرداختن به مسائل آنجهانی میدانست و نه دخالت در زندگی سیاسی و اجتماعی این جهانی.

دانته شاعریست ادیب و زبانشناس، مورخی آگاه و سیاستمداری نظریه پرداز که با معلوماتی دائرت المعارفی به موشکافی مسائل پیچیده سیاسی و اجتماعی زمان خود پرداخت و در باره نقش وآینده پاپ ها و روحانیون مسیحی و شاهان و قیصرهای آنزمان نظری تحلیلی داد.

دانته سرانجام ۲۰ سال آخر عمر را در تبعید گذراند. اگرچه او جمعا ۳ با ر محکوم به اعدام شد و سالها درترس و وحشت زیست ولی تن به سازش نداد. با اینهمه آثار فراوانی از جمله کتاب شعر”کمدی الهی”  را به نسلهای آینده تقدیم نمود.

حدود ۱۵۰ سال پیش انگلس؛ متفکر کمونیسم، در مقدمه ترجمه ایتالیایی کتاب “مانیفست” به نقش ملی و اهمیت جهانی شعر دانته در ادبیات جهانی و سیر اندیشه بشر اشاره کرد و او را آخرین شاعر برجسته سدههای میانه و اولین شاعرمدرن عصر رنسانس نامید. الیوت، شاعر انگلیسی میگوید در تاریخ ادبیات جهان دانته و شکسپیر دنیای سخن را بین خود تقسیم کرده اند و جای فرد سومی نیست. دانته غیر از فرهنگ یونان باستان با فلسفه و تاریخ و ادیان شرقی نیز آشنایی داشت  چون در اشعارش اشاراتی به ابن رشد و صلاح الدین ایوبی میکند.

او میگفت اگر در دوران باستان زندگی یک واقعیت ملموس زیبا و ضروری بود در قرون وسطا زندگی یک دکان بقالی است چون هر روز انسان را با تهدید و تطمیع مجبور به انجام یا اجتناب از اعمالی میکنند تا در ازای آنها پاداش یا عذابی را دریافت نماید.

دانته با کمک اشعارش نشان میدهد که فرهنگ لغت دوران قرون وسطا شامل تعداد بیشماری اصطلاحات بدبینی و دشنام وپرخاش و تهدید و تهمت است که روزانه به سر و روی مخالفین و دگراندیشان میبارد. موضوع کتاب شعر “کمدی الهی” دانته گزارشی است خیالی از یک سفر ۱۰ روزه به آندنیا. در آنجا دو تن از یاران قدیمی دانته، کمک و راهنمایی او را در بعضی شرایط و در آن ولایت غریب و مخوف بعهده میگیرند.

دانته در طول این سفر ادبی با تعداد بیشماری از ارواح محکومین و گناهکاران و لعنت شدگان و امیدواران و نادمان و نجات یافتگان ملاقات میکند. او نشان میدهد که در طول قرون وسطا بازار ابتذال و خرافات و فردگرایی و تهمت زنی و شکنجه و توطئه چینی و آدم ربایی و پرونده سازی بسیار گرم است. دانته به معرفی قشر بدنام  قرون وسطا یعنی کشیش و پاپ و روحانی و راهبه و اسقف و خان نیز می پردازد.

کتاب کمدی الهی شامل ۳ بخش جهنم و بهشت و عالم برزخ است. او در باره هرکدام از سه بخش فوق ۳۳ سرود بلند که هرکدام شامل ۱۵۰ بیت شعر است خلق نموده. دانته در آنجا از ۷ گروه محکوم و گناهکار ساکن جهنم نام میبرد که عبارتند از انتقام گیران و نفس پرستان و مغرورها و حسودها و تنبل ها و پرخورها که به ترتیب درجه جرم در طبقات مختلف چاههای آتشفشان جهنم اسیرو جاسازی شده اند.

در سرود چهارم در بخش جهنم، دانته از کافران عادل مانند هومر و افلاتون و سیسرو و صلاح الدین ایوبی به نیکی یاد میکند. در سرود هژدهم به ۲ دریاچه آتشین اشاره میشود. در یکی از این دریاچه ها دلالها و واسطه ها و منحرفین و فریبکاران، و در دریاچه دیگر چاپلوسان و زبان چربها و هجوگویان و مداحان در حال شکنجه روحی و جسمی هستند.

در سرود نوزدهم دانته به توصیف شکاف صخره ها و طبقات مختلف چاه های آتشین و سوزان پرداخته که در میان آنها جادوگران و معامله گران و فرصت طلبانی که از دین و مذهب سوء استفاده خرد و کلان نموده اند بطور کله ملق آویزان شده و موهای سر و ریش شان در حال  سوختن وگر گرفتن است. در سرود بیستم در چاه شعله ور شماره ۴ غیب گویان و پیشگویان و جادوگران و تردستان و شامورتی بازان در حال پس دادن عذاب تعیین شده هستند.

در سرود بیست وچهارم، اعضای احزاب و سازمانها و گروههای سیاسی با بلاتکلیفی منتظر خبر واعلان تنبیه روحی و جسمی خود هستند. خائنان سیاسی و وطن فروشان نیز منتظر اعمال تنبیه تعیین شده هستند. در سرود ۲۶ دانته از ملاقات خود با ادیسه هومر خبر میدهد که به جرم لافزنی و دروغگویی و مشاوره غلط و غرض آلود و ساکنان کشتی یونانی، کتف بسته از سفرهای پیش از میلاد خود تعریف میکند.

در سرود ۲۹ کیمیاگران و جعل کنندگان اسناد و مدارک و شاهدان دروغگو و مغرض و آنهایی که تغییر جنسیت داده اند در حال اذیت و آزار هستند. دانته در پایان اشاره میکند که زمان گزارش این فاجعه تقریبا روز دوشنبه سال ۱۳۰۰ میلادی است.

[email protected]         ……..    Dante Alighieri 1265 – 1321

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا