اخبار

بازنشستگان تأمین اجتماعی و استفاده از کاراکارت

با مبارزه‌ای متحد و سازمان‌یافته، باید نظارتِ کارگران به صندوق‌های بازنشستگی را تضمین کرد و به دستبرد غارتگران به آنها پایان داد.

با وجود شرایط مالی اسفناک بازنشستگان، سه هفته پیش بالغ‌ بر ۳۰۰۰نفر از بازنشستگان صنعت فولاد از نقاط مختلف کشورمان در مقابلِ مجلس رژیمِ ولایت فقیه تجمع کردند و دو روز به “عدم پرداخت کامل حقوق اسفند ۹۴ و مشکلات بیمه خدمات درمانی خود که از یک سال و نیم پیش به بخش خصوصی واگذار شده است” اعتراض کردند (ایلنا، ۳۰ فروردین ۹۵). این نمونه‌ای از پیآمد غارتِ اندوخته‌های زحمتکشان کشورمان توسطِ کارگزاران رژیم ولایت فقیه است؛ در رابطه با چپاولِ اندوخته‌های کارگران در سازمان تأمین اجتماعی در دولتِ، به قولِ ولی‌فقیه “نمونۀ جهان”، اخیراً وزیر کارِ امنیتی رژیم ربیعی گفت، “خدا رحم کرد؛ اگر به دست بانک زنجانی می‌افتاد، معلوم نبود این صندوق‌ها چه سرنوشتی پیدا می‌کرد” (خبرگزاری مهر، ۷ اردیبهشت ۹۵).
در حالیکه “۲ میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر بازنشسته” با پرداخت “سال‌ها ۳۰ درصد حقِ بیمه”، منابع مالی سازمان تأمین اجتماعی را اندوخته‌اند، دولت بدون پرداخت منابع مالیِ لازم، “۲۲  گروه اجتماعی” با “سهم پرداختی ۷ درصد” بیمه را نیز به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرده است (ایلنا، ۱ اردیبهشت‌ماه ۹۵). علاوه بر عدم پرداخت “۱۱۰ هزار میلیارد تومان” بدهی خود به تأمین اجتماعی (ایلنا، ۶ اردیبهشت ۹۵) از بابت “سه درصد سرانه بیمه شدگان”، بدون پرداخت بودجه‌ای، دولتِ “تدبیر و امید”، “برای اجرای طرح تحول نظام سلامت”، در مدتِ دو سال “۷ هزار میلیارد تومان” به منابع مالی سازمانِ تأمین اجتماعی دستبرد زد؛ تا با هزینه کردن “کل بودجه سال ۹۳ و سه برابر بودجه سال ۹۲… در هفت ماه نخست سال ۹۴” (ایلنا، ۱ آذر ۹۴)، وزارت بهداشت بتواند “درآمد ۷برابری متخصصین ایرانی در مقایسه با پزشکان آمریکایی” (خبرگزاری مهر، ۲۹ فروردین ۹۴) را فراهم سازد. با اعلام اینکه “تعدادی از تعرفه‌های پزشکی جزء شرح وظایف پرستاران است”، روز ۱۸ اردیبهشت ۹۵، عضو شورای عالی نظام پرستاری “از رشد طبقه بیش از حد اشرافی در جامعه به عنوان دستاورد طرح تحول” سلامت به ایلنا خبرداد. با یک چنین دستبردهایی به منابع مالی کارگران در سازمان تأمین اجتماعی، در حالیکه خط فقر در سال ۹۴ بالغ بر سه میلیون و ۴۰۰هزار تومان و حداقل مزد ۷۱۲هزار تومان بود، “بیش از ۶۰درصد کارگران بازنشسته…حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند” (خبرگزاری ایسنا، ۷ اردیبهشت ۹۵).
در یک‌چنین شرایطی، به نقل از خبرگزاری فارس، روز ۱۲ اسفند ۹۴، قدس‌آنلاین از “طرح کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان “کاراکارت”” برای بازنشسته‌ها توسط سازمان تأمین اجتماعی را گزارش داد. قدس‌آنلاین افزود، “اعتبار تخصیصی در کارت اعتباری کاراکارت با کارمزد ۱۲ درصد در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و اقساط مربوطه نیز در دوره یک ساله از حقوق آنان کسر خواهد شد…افراد می‌توانند به میزان ۴ برابر دستمزد خود از کارت خرید اعتباری بهره‌مند شوند… اگر بازنشسته‌ای حداقل بگیر در این طرح شرکت کند کاراکارت آن ۲ میلیون ۸۴۸ هزار تومان شارژ می‌شود، که با کارمزد ۱۲ درصدی در طول یکسال باید ۳ میلیون ۱۸۹ هزار تومان بازپرداخت کند و براین اساس ۲۶۵ هزار تومان ماهانه از حقوق بازنشستگان حداقل بگیر کسر می‌شود.” در حالیکه با حقوق ۷۱۲ هزار تومان در ماه، بازنشسته حداقل بگیر تأمین اجتماعی باید ۲۶۵  هزار تومان ماهانه بابت کارمزد پرداخت می‌کرد، در رابطه با کاراکارت، رحیم اردلان، معاون اداری و مالی سازمان تأمین اجتماعی گفت، “این اقدام سازمان تأمین اجتماعی در راستای ارائه خدمات مناسب حال بازنشستگان و برای جلب رضایت آنان در آستانه سال نو انجام شده است.” اخیراً عضو هیأت مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران گفت، “بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی که بیشتر آنها حداقل بگیر و زیر حداقل بگیر هستند… از کاراکارت استقبالی نکردند. اگر سازمان قصد افزایش قدرت خرید کارگران بازنشسته را دارد بهتر است آن را در قالب ارائه تسهیلات قرض الحسنه انجام دهد” (خبرگزاری ایلنا، ۳۱ فروردین‌ماه ۹۵). در حالیکه رژیم کلان سرمایه‌داری تجاری و بورژوازی بوروکراتیک ولایتِ فقیه، حتی چشم به حقوق حداقلی کارگران بازنشسته دوخته است؛ اخیراً با تاکید بر اینکه وزارتِ کار “بخش عمده‌ای از بار اجرای طرح تحول سلامت” را به دوش کشیده است، در گزارش خود به ولی‌فقیه در رابطه با برنامه “رشد اقتصادی از مسیر فقرزدایی اشتغال‌محور”، ربیعی گفت، “من از آن جهت که از عمق دغدغه حضرتعالی نسبت به کارگران اطلاع دارم، با افتخار به استحضار می‌رسانم که در دو سال گذشته… شکاف ایجاد شده میان تورم و مزد کاهش یافته است” (خبرگزاری ایلنا، ۸ اردیبهشت ۹۵). علی‌رغم تجمع اخیر ۳۰۰۰ بازنشسته صنعت فولاد در مقابل مجلس در تهران، روز ۱۵ اردیبهشت ۹۴، با تأکید بر عدم دریافت دستمزد فروردین ماه، عضو کانون بازنشستگان شرکت ملی فولاد به ایلنا گفت، “بخش عمده این مطالبات مربوط به سالهای گذشته است”؛ و اخیراً یک اقتصاددان “بحران صندوق‌های بازنشستگی” را “جدی و به عنوان یکی از سه بحران کلیدی کشور” دانست (خبرگزاری ایلنا، ۱۱ اردیبهشت ۹۵). با مبارزه‌ای متحد و سازمان‌یافته، باید نظارتِ کارگران به صندوق‌های بازنشستگی را تضمین کرد و به دستبرد غارتگران به آنها پایان داد.

به نقل از «نامهٔ‌مردم»، شمارهٔ ۹۹۹، ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا