اخبار

احمد جنتی چگونه بر صدر مجلس خبرگان نشست؟

به گزارش خبر گزاری ها رسمی ، ترکیب مجلس خبرگان رهبری در مراسم افتتاحیه،  احمد جنتی ۸۸ ساله را به ریاست این نهاد غیردموکراتیک و ضدمردمی برگزیدند…

رقابت‌های انتخابات مجلس خبرگان البته به اندازه مجلس شورای اسلامی فشرده نبود و مشخص بود هر فهرستی از نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان منتشر شود،  حداقل سی کرسی مجلس را تصاحب خواهد کرد.  فهرست اصولگرایان نزدیک به جنتی  همه کاندیدا های اولیه خود را به سلامت از تایید صلاحیت شورای نگهبان گذرانده بودند تا بتوانند  اکثریت قریب به اتفاق مجلس خبرگان رهبری را بدون درد سر تصاحب نمایند. جنتی یکی از مسن‌ترین مسئولان حکومت به شمار می‌رود؛ با این حال حداقل سه نفر از اعضای مجلس خبرگان  آقایان  ( میرمحمدی- امینی و مهمان‌نواز) از او مسن‌تر هستند ولی با این حال در ابتدای جلسه در صندلی هیات رئیسه سنی خبرگان  به دلایلی نا معلومی قرار نگرفتند . جنتی در حالی به ریاست این نهاد  غیر دمکراتیک و ضد مردمی تکیه زده  که بارها در طول حیات رژیم «فقاهتی» در مسئولیت‌های متعددی قرار داشته است که مشهورترین مسئولیت او حضور در شورای نگهبان به عنوان  نماینده سرکوب دستگاه «ولایت فقیه» و در عمل قلع و قم  کننده  کاندیدا های غیر وابسته به جناح خود بود ه است.

جنتی از سال ۵۹ در شورای نگهبان عضویت دارد و از سال ۷۱ نیز دبیر شورای نگهبان است. فرزند بزرگ او از نیروهای میانه‌رو و نزدیک به آیت‌الله منتظری بود که این روزها مسئولیت وزارت ارشاد دولت یازدهم را بر عهده دارد.

در مورد مجلس خبرگان ، و گمانه زنی دربارهٔ تعیین رئیسی جدید برای آن، از هنگام  اعلام  نام نویسی تا انتخابات  مهندسی و هدایت  شده  ما رویکردی را شاهد بودیم که به‌خصوص در طول  دو هفته  اول اسفند سال گذشته نمود بیرونی بیشتری داشت . این رویکرد بر این اساس تئوریزه شده بود که،  اگر هاشمی رفسنجانی و یا چهره‌یی نزدیک به او بتواند در انتخاب ریاست جدید مجلس خبرگان دست بالا را داشته باشد، تحول‌های سیاسی در کشور به‌نفع جنبش مردمی رقم خواهد خورد.

برخلاف نیروهایی که با تمام قوا تبلیغ می کردند که حضور رفسنجانی در مقام ریاست مجلس می تواند نقش موثری در روند های آتی بویژه بعد از مرگ خامنه ای داشته باشد. نامبرده حتی خود را کاندید برای ریاست مجلس نکرد.در این راستا، مسئولیت نیروهای طرفدار مردم افشاگری و مقابله با تفکراتی است که حرکت‌های سیاسی در داخل را به جناح‌های حکومتی محدود می‌کند و با ترفند‌های حیله‌گرانه سعی می‌کند این امید واهی را به اذهان برسانند که گویا انتخابات مجلس خبرگان یا مجلس شورا اسلامی در هر چهار سال یکبار می تواند به تغییر  محسوس و موثری در جامعه به انجامد.

درگیری برای تصرف کرسی ریاست مجلس خبرگان بین جناح‌های حکومتی  را نباید پدیده‌یی نوظهور و جدید تلقی کرد، اما نکتهٔ پر‌اهمیت در این راستا، تلاش نیروها و فعالان سیاسی‌ای است که برخی از آنان و در مقطع‌هایی، در مقابله با رژیم ولایت فقیه پروندهٔ مثبتی از خود بر جای گذاشته‌اند و بدین سبب هزینه‌هایی را هم متحمل گردیده‌اند. اینان اما در این ارتباط به اشاعه موضع‌گیری‌هایی مبادرت کرده‌اند که از نظر توده های آگاه  هشدار دهنده است. از هنگام به‌قدرت رسیدن حسن روحانی و طیف طرفداران نزدیک به هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد‌ماه ۱۳۹۲، رویکردهایی منفی‌ را بین نیروهایی شاهد بوده‌ایم که در ادبیات سیاسی به ”اصلاح‌طلبان حکومتی“ معروف بودند.

پدیده دیگری که در این راستا باید به آن اشاره کرد  نشستن  موحدی کرمانی بر صندلی نایب‌رئیسی خبرگان است.

 موحدی کرمانی ۸۲ ساله بر صندلی نایب رئیسی خبرگان تکیه زد. موحدی کرمانی از سال ۹۳ که به جای مهدوی کنی به ریاست جامعه روحانیت مبارز انتصاب  شده و از حاشیه به متن سیاست رژیم فقها واردآمد اما هنوز نتوانسته جای مهدوی کنی را  در این رزیم پر کند. با این حال موحدی کرمانی که در فهرست خبرگان در (لیست هاشمی) هم قرار داشت  وارد مجلس خبرگان  خامنه ای شد و حتی رای بالاتری نسبت به رای جنتی به دست آورد. دیگر نایب‌رئیس مجلس خبرگان هاشمی شاهردوی است. رئیس سابق قوه قضائیه تلاش داشت جای رئیس اسبق قوه قضائیه در صندلی نایب‌رئیسی قرار بگیرد، اما وقتی در رسیدن به این کرسی ناکام گذاشته شد، برای نشستن روی صندلی نایب‌رئیسی با رئیس فعلی قوه قضائیه رقابت کرد که در نهایت با کسب ۶۳ رای توانست بر صندلی نایب رییسی تکیه زند.

مجلس خبرگان اصولاً برای خدمت به ارتجاع بنیان نهاده شده است. ریاست جنتی  ویا هر کس دیگر هیچ‌گونه تغییری به‌نفع مردم به ارمغان نمی‌آورد. باید با تکیه به جنبش‌های اجتماعی روندهای مخرب گذشته را تصحیح کرد. درست بر پایه  آزموده‌های مشخص در حیات جمهوری اسلامی، بر این باور باید پافشاری کرد که در چارچوب رژیم ولایت‌فقیه اصلاحات بنیادین به‌نفع مردم و منافع ملی به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

مهران مهر آئین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا