بین‌المللی

اعتصاب در ۱۹ نیروگاه هسته‌ای فرانسه

اعتراضات و اعتصابات عمومی در فرانسه علیه برنامه دولت برای اصلاحات در حقوق کار به نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور نیز گسترش پیدا کرد. ۱۹ نیروگاه هسته‌ای فرانسه نیز به اعتصابات پیوستند…

اتحادیه کارگری سی‌جی‌تی اعلام کرد که کارکنان ۱۹ نیروگاه اتمی فرانسه قصد دارند امروز پنجشنبه در اعتراض به اصلاحات پیشنهادی دولت در قانون کار اعتصاب کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یک مقام رسمی اتحادیه کارگری سی‌جی‌تی تأکید کرد: کارکنان ۱۹ نیروگاه هسته‌ای فرانسه قصد دارند در ادامه اعتراضات به اصلاحات پیشنهادی قانون کار، امروز پنجشنبه اعتصاب کنند ولی این اعتصاب موجب قطع برق در فرانسه نخواهد شد.

هفته گذشته نیز کارگران پالایشگاه‌های بزرگ فرانسه با محاصره این پالایشگاه‌ها موجب کاهش شدید تولید سوخت شدند. فرانسه نیز مجبور شده است برای جبران کمبود سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین، از ذخایر راهبردی خود استفاده کند.

این مقام اتحادیه سی‌جی‌تی افزود: اعتصاب در نیروگاه‌های اتمی فرانسه از ساعت ۲۰ روز چهارشنبه آغاز شده و امروز نیز ادامه خواهد یافت. این اعتصاب موجب کاهش تولید برق خواهد شد ولی رآکتورها به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

کارکنان نیروگاه‌های فسیلی فرانسه نیز با برپایی اعتصاب در اعتراض به اصلاح قانون کار موافقت کرده‌اند.

فرانسه سه‌چهارم برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه‌های اتمی تولید می‌کند. فرانسه طی هفته‌های اخیر با موج وسیعی از اعتراضات نسبت به اصلاح قانون کار توسط دولت سوسیالیست فرانسوا اولاند مواجه شده است.

نرخ بیکاری بین جوانان فرانسوی به بیش از ۲۵ درصد رسیده است و این مسئله به یکی از بزرگترین چالش‌های فرانسوا اولاند رئیس جمهور سوسیالیست این کشور تبدیل شده است.

دولت فرانسه اعلام کرده است که با اجرای این اصلاحات قصد دارد بازار کار را انعطاف پذیرتر کند ولی کارگران نگران از دست رفتن مزایای اجتماعی و شغلی هستند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا