زنان

حبس دو ساعته خانواده‌های زندانیان سیاسی زن اوین در سالن ملاقات توسط مسئولان زندان

ملاقات زندانیان زن محبوس در زندان اوین امروز با امتناع اعتراضی زندانیان سیاسی از حضور در ملاقات و حبس دو ساعته‌ی خانواده‌های زندانیان سیاسی در سالن ملاقات همراه بود. هرچند پس از سه ساعت با ورود دیرهنگام دادستانی تهران، ماجرا فیصله پیدا کرد اما خانواده‌ها از برخورد خشونت‌آمیز و غیرقانونی مسئولان زندان و حضور گارد ضدشورش خبر داده‌اند. …

نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران بیداد می‌کند و باید راهی جدی برای برون رفت از آن بیابیم. مسئولان حکومتی، از همان روزهای اول به قدرت رسیدن‌شان در سال ۵۷، با نهاد سازی‌های مختلف نظامی، امنیتی و اطلاعاتی، هم پیمان با همدیگر، تعداد زیادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی را به بند کشیدند و شکنجه کردند و کشتند، تا صدای اعتراض مردم به جان آمده را خاموش کنند.

خانواده‌های زندانیان سیاسی زن زندان اوین ظهر امروز پس از حضور در سالن ملاقات خبردار شدند که تعدادی از زندانیان سیاسی زن در اعتراضی جمعی به وضعیت یکی از همبندیان خود به سالن ملاقات نیامده‌اند.

مسئولان زندان در واکنش به این اعتراض، به جای حل مسئله، از خانواده‌ها خواستند که زندان را ترک کنند. اما خانواده‌های نگران با تاکید بر اینکه نمی‌توانند تا هفته‌ی آینده منتظر و نگران از زندانیان خود باشند اصرار داشتند تا از وضعیت آنان باخبر شوند.

لازم به ذکر است؛ سال‌هاست که زندانیان بند زنان اوین از دسترسی به تلفن محرومند و تنها راه تماس با بیرون از زندان و خانواده در ملاقات هفتگی آنان محدود می‌شود.

بر اساس این گزارش پس ساعتی انتظار، مسئولان زندان با تهدید به برخورد جدی با خانواده‌های معترض، درب سالن ملاقات را بسته، چراغ‌ها و سیستم‌های تهویه‌ی سالن را خاموش کرده و رفتند.

حبس دو ساعته‌ی خانواده‌ها در سالن تاریک و بدون تهویه، نهایتا با ورود دادستانی به ماجرا فیصله پیدا کرد و خانواده‌های باقی مانده که تنها ۵ نفر بودند، توانستند برای دقایقی زندانیان خود را در سالن ملاقات کابینی رویت کرده و از سلامتشان با خبر شوند. در همین راستا دادستانی به خانواده‌ها وعده داده است که ملاقات جایگزینی برای امروز برقرار کند.

ماجرای داخل زندان چه بود؟

به گزارش کلمه، زندانیان سیاسی زن امروز در اعتراضی جمعی به بی‌توجهی مسئولان زندان به اعتصاب غذای خشک مریم نقاش زرگران، زندانی نوکیش محبوس در بند نسوان اوین، و خطری که پس از سه روز اعتصاب کننده‌ی غذای خشک را تهدید می‌کند، از حضور در سالن ملاقات امتناع کردند. حرکتی مدنی که گرچه در نهایت نتیجه داد و به اعزام نقاش‌زرگران به بیمارستان انجامید، اما با رفتار خشونت‌آمیز مسئولان زندان اوین با خانواده‌ها و زندانیان سیاسی روبرو شد.

مریم نقاش زرگران در اعتراض به بلاتکلیفی در وضعیت خود، از روز پنج‌‌شنبه دست به اعتصاب غذای خشک زده و پس از وخامت حال و اعزام به بهداری، اجازه دریافت سرم را به پزشک نداده است. این زندانی عقیدتی امروز در وضعیت جسمی خطرناکی قرار گرفته و به حالت نیمه بیهوشی در آمد. شرایطی که باعث نگرانی جدی همبندیان وی شده و تعدادی از آنان تصمیم گرفتند در یک حرکت جمعی به بی‌توجهی و تعلل مسئولان زندان به خواسته‌های زرگران، اعتراض کنند.

بر اساس این گزارش همبندیان این زندانی عقیدتی طی روزهای گذشته بارها به بی توجهی به اعتصاب غذای این زندانی سیاسی اعتراض کرده‌اند که پاسخی دریافت نمی‌کنند. طی این سه روز حتی یکی از مسئولان زندان و یا دادستانی به این اعتصاب توجه نکردند و حتی حاضر نشدند که با وی تلفنی صحبت کرده و خواسته‌هایش را بشنوند.

امروز پس از سه روز و با غائله‌ای که مسئولان زندان با بی‌تدبیری آن را ساختند، دادستانی به ماجرا ورود پیدا کرده و مریم نقاش زرگران به بیمارستان اعزام شد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا