بین‌المللی

انفجار در فرودگاه استانبول؛ نخست وزیر ترکیه شمار کشته ها را ۳۶ نفر اعلام کرد

سه مهاجم انتحاری در ترمینال پروازهای بین‌المللی فرودگاه آتاتورک در استانبول خود را منفجر کردند. در این حملات دستکم ۳۶ تن کشته و ۱۵۰ تن مجروح شده‌اند …

سه مهاجم انتحاری در ترمینال پروازهای بین‌المللی فرودگاه آتاتورک در استانبول خود را منفجر کردند. در این حملات دستکم ۳۶ تن کشته و ۱۵۰ تن مجروح شده‌اند. شواهد اولیه حاکی از دست داشتن داعش در این انفجارهاست.

به گزارش دویچه وله، سه مهاجم انتحاری سه‌شنبه شب (۸ تیر/ ۲۸ ژوئن) فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در استانبول را هدف حمله قرار دادند. پلیس فرودگاه پس از آنکه این مهاجمان به ایستگاه کنترل امنیتی ترمینال پروازهای بین‌المللی‌ نزدیک شدند بر روی آنها آتش گشود.
به گفته شاهدان عینی یکی از این سه مهاجم که کلاشنیکف همراه خود داشته جمعیت را به گلوله بسته است. مهاجمان سپس خود را منفجر کرده‌اند. دستکم ۳۶ تن در این حملات کشته و حدود ۱۵۰ تن مجروح شده‌اند.
هویت قربانیان این حملات تروریستی هنوز روشن نشده است. به گفته نخست‌وزیر ترکیه شماری از آنها شهروند ترکیه و تعدادی نیز شهروند سایر کشورها بودند.
نخستین شواهد حاکی از آن است که مهاجمان انتحاری با تروریست‌های “دولت اسلامی” در ارتباط بوده‌اند.

پس از حملات سه‌شنبه شب تمامی پروازها از مبدأ و به مقصد فرودگاه آتاتورک استانبول متوقف شده و مسیر شمار زیادی از پروازها از این فرودگاه بین‌المللی تغییر کرده است. سازمان هواپیمایی ایالات متحده آمریکا تمامی پروازها به مقصد سایر فرودگاه‌های استانبول را نیز لغو کرده است.
فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی شهر استانبول قرار دارد و بزرگترین فرودگاه ترکیه است. این فرودگاه یکی از مهمترین فرودگاه‌های بین‌المللی برای مسافران ترانزیت از تمام دنیاست.

با‌ن‌کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز حملات تروریستی فرودگاه استانبول را به شدت محکوم کرد.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز با محکوم کردن حملات انتحاری فرودگاه آتاتورک از تمام دنیا خواست قاطعانه با تهدیدهای تروریستی مقابله کنند.
او به ویژه خطاب به کشورهای اروپایی گفت: «من امیدوارم حملات تروریستی به فرودگاه استانبول نقطه عطفی برای مبارزه مشترک با سازمان‌های تروریستی باشد.»
رئیس‌جمهور ترکیه تأکید کرد که هدف این حملات تنها ۷۹ میلیون شهروند ترکیه نبوده‌اند و مهاجمان تمام شهروندان جهان را هدف قرار دادند.

ترکیه در ماه‌های گذشته شاهد حملات تروریستی مرگباری بوده است.
سه هفته پیش از حملات انتحاری فرودگاه آتاتورک استانبول، محله‌ای در مرکز شهر استانبول هدف بمب‌گذاری قرار گرفت. روز ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) انفجار بمبی کارگذاری‌شده در یک خودرو که نزدیک یک ایستگاه اتوبوس پارک شده بود منجر به مرگ ۱۱ تن و زخمی شدن ۳۶ تن دیگر شد.
این انفجار سومین حمله بزرگ سال جاری میلادی در استانبول بود. پیش از آن ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) خیابان مشهور و پررفت‌وآمد “استقلال” استانبول هدف یک انفجار انتحاری قرار گرفت و دستکم ۵ تن کشته شدند.
در ماه ژانویه نیز یک مهاجم انتحاری وابسته به “دولت اسلامی” خود را کنار یک گروه گردشگر آلمانی منفجر کرد و ۱۲ شهروند آلمان را همراه خود به کام مرگ کشید.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا