اجتماعیحقوق بشر

رئیس زندان رجایی شهر کرج، بر اقدامات «ضد حقوق بشری» خود اصرار دارد

بار دیگر با دستور مستقیم رئیس زندان رجایی‌شهر کرج، گروهی از زندانیان از حقوق قانونی خود محروم شدند. اما آن‌چه که این‌بار فعالین حقوق بشر را برآشفته، خطرات جانی‌ای است که علاوه بر مشکلات پیشین متوجه این زندانیان است.

به گزارش خبرنگار «سحام»، به دستور «محمد علیمردانی» رئیس زندان رجایی‌شهر کرج، از این پس برگه‌ی اعتصاب غذا از زندانیانی که اقدام به اعتصاب می‌کنند، دریافت نمی‌شود. بنا بر گفته‌ی شاهدان عینی و محبوسینی که نگران سلامتی اعتصاب کنندگان هستند، علیمردانی، این دستور را به منظور «تحقیر» زندانیان اعتصاب کننده – که عموما فعالین سیاسی و مدنی هستند – و به منظور «پیشگیری» از اقدام به اعتصاب غذای زندانیان انجام می‌دهد.

شاهدان عینی به خبرنگار «سحام» می‌گویند: طی هفته جاری «رسول حردانی» اقدام به اعتصاب غذا نمود که از روز شنبه برابر با ۱۲ تیرماه، و تا لحظه‌ی تنظیم این خبر، «محمدرضا شجاعی» رئیس بند ۴ به دستور «محمد علیمردانی» رئیس زندان رجایی‌شهر کرج از دریافت برگه‌ی اعتصاب غذای وی خودداری نموده است. «شجاعی» با جمله‌ی دیکته شده‌ی «در بند عمومی اعتصاب غذا ممنوع است»، از پاسخ‌گویی شانه خالی کرده است.

عدم دریافت برگه‌ی اعتصاب غذا، به منزله‌ی به رسمیت نشناختن اعتصاب غذای زندانیان است و خطرات جانی زیادی را برای آنان در پی خواهد داشت.
هم‌چنین با عدم دریافت این برگه توسط مسئولین زندان، زندانیان از رسیدگی‌های پزشکی توسط بهداری محروم می‌مانند. این برای زندانیانی که در سلامت هم هستند، خطرناک است چه برسد به زندانیانی که اقدام به اعتصاب می‌کنند و به بیماری خاصی نیز مبتلا هستند.

این در حالی است که جان زندانیان در زندان رجایی‌شهر به جهت عدم رسیدگی‌های پزشکی و فضای غیر بهداشتی سالن‌ها و خصوصا وجود بی رویه‌ی امواج پارازیت در خطر است و این اقدام خودسرانه‌ی محمد علیمردانی رئیس زندان رجایی‌شهر نیز فرای مشکلات موجود، دغدغه‌های جدیدی را برای زندانیان و فعالین حقوق بشر ایجاد کرده است.

عده‌ای اعتقاد دارند که اعتصاب غذا، عملی «آسیب زننده» است و تعدادی نیز بر این باور دارند که بعضا شرایط بر زندانیان به گونه‌ای «جبر» می‌شود که راهی جز گذشتن از جان خود ندارند تا صدای خود را به گوش مسئولین و نهادهای حقوق بشری برساند. اما در هر حال و بدون حمایت یا نقد از این عمل، مسئولین موظفند در برابر اعتصاب زندانیان، برگه‌ی مربوطه را دریافت و رسیدگی‌های لازم را انجام دهند.

در عکس بالا نفر اول از سمت راست «داریوش امیریان» است که پست معاونت داخلی زندان رجایی‌شهر را بر عهده دارد و خواهرزاده وی «نجم‌الدین حسینی» مسئولیت توزیع و فروش مواد مخدر در این زندان را عهده‌دار بوده است.

در ۲۷ خردادماه ۱۳۹۴ «سحام» طی گزارشی اعلام کرد که «زندان رجایی‌شهر کرج توسط یک یا دو فامیل خاص اداره می‌شود. به عنوان مثال «امیریان» معاون رئیس زندان رجایی‌شهر که برادرش در لیست بازداشت شدگان شبکه توزیع مواد مخدر در زندان رجایی‌شهر قرار دارد، دایی «نجم‌الدین حسینی» رئیس بند دو زندان رجایی شهر نیز هست. پدر «نجم‌الدین حسینی» نیز در زندان رجایی‌شهر، سمت پاسدار بند یا همان افسر نگهبان را بر عده دارد. برادر «نجم‌الدین حسینی» مسئول فروشگاه زندان و خواهرش از پرسنل اداری زندان است و …»

بر اساس این گزارش، «نجم‌الدین حسینی» رئیس بند دو زندان رجایی‌شهر کرج (دارالقرآن)، در خردادماه سال گذشته به اتهام وارد کردن ۴ دستگاه گوشی تلفن‌همراه به همراه سیم‌کارت و فلش‌های حاوی فیلم‌های مستهجن و ۴۰۰ گرم مواد مخدر توسط ماموران حفاظت اطلاعات قوه قضائیه بازداشت شده است. حسینی پشت میز کارش در دفتر زندان دستگیر شده بود و در پی بازجویی‌ از وی چند نفر دیگر به جرم هم‌کاری و هم‌دستی با وی دستگیر شده‌اند.

با وجود این‌که برادر «داریوش امیریان»، «نجم‌الدین حسینی» خواهر زاده او و سایر منسوبین به رییس و معاون زندان رجایی‌شهر در شبکه توزیع و فروش مواد مخدر در زندان رجایی‌شهر بازداشت شده و تخلفات آنان توسط دوربین‌های زندان ثبت شده است، اما مسئولین قوه قضاییه تنها به توبیخ اداری آنان اکتفا کرده و محل کار برخی از آنان را تعویض کرده‌اند!

شایسته است مسئولین زندان رجایی‌شهر کرج، ضمن جلوگیری از زیر پا گذاشتن قوانین مصوب در مورد زندانیان، از آزار آنان خودداری کنند.

هم‌چنین بر سازمان‌های نظارتی است که در صورت رهایی از موضوعات مهمی چون «بدحجابی»، «امر به معروف و نهی از منکر»، «آب بازی جوانان در پارک‌ها»، «برخورد قهری با بیماران روزه‌خوار»، «برخورد با دارندگان سگ‌ و حیوانات خانگی» و … به عملکرد مسئولین زندان‌ها رسیدگی و قوانین مصوب کشور را در مورد زندانیان به اجرا در آورند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا