حقوق بشر

پرونده بی‌سرانجام کهریزک؛ نماد بی‌عدالتی قوه قضاییه

پرونده کهریزک و تبرئه شدن سعید مرتضوی به تنهایی می‌تواند شاهدی باشد بر ویرانی گسترده قوه قضاییه رژیم «ولایی». مرتضوی که طی چند دهه نامش با دروغ، اعمال غیر قانونی، اعمال خلاف عفت، شکنجه و تجاوز، سانسور پیش از انتشار، تهدید و ارعاب خانواده های زندانیان، بد رفتاری با متهمان و فساد مالی و … همراه بوده، هنوز پرونده‌اش در راهروهای قوه قضاییه است…

در حالی متهم جنایت کهریزک سعید مرتضوی بدون هیچ مجازاتی در انتظار دادگاه رسیدگی به تخلفات گسترده مالی‌اش در سازمان تامین اجتماعی است، وکیل خانواده روح‌الامینی شرح حالی از جریان دادگاه کهریزک منتشر کرده و می‌گوید که این پرونده در پیچ و خم‌های دستگاه قضایی هنوز به سرانجامی نرسیده است.

جنایت کهریزک منجر به شهادت رسیدن سه تن از معترضان به انتخابات سال ۸۸ شد. محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و محمد کامرانی سه جوانی که هر چند قاضی مرتضوی حکم به اعزام آنان به کهریزک را داده بود و بعد هم به دروغ گزارش داد که آنان در اثر مننژیت کشته شده‌اند، اما برای قوه قضاییه‌ای که صادق لاریجانی ریاست آن را برعهده دارد، حتی گزارش دروغ یک قاضی هم نمی‌تواند جرمی قابل توجه محسوب شود. در حالی که روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی به دلیل هیچ جرمی به حبس‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند، اما مجازات سعید مرتضوی تنها سیصد هزار تومان بود که آن هم از سوی دیوان عالی کشور رد شد! قاضی مرتضوی که پیشتر از سمت خود عزل شده بود اما از همه اتهاماتش در دادگاه کهریزک تبرئه شد!

در این روزها که به بهانه حقوق‌های نجومی، فرمان “کش دادن” صادر شده است و قاضی‌القضات و نمایندگان و منصوبان ولی فقیه برای چند صد میلیون فریاد واعدالتا سرداده‌اند، هنوز پرونده تخلفات مالی او که بخشی از سازمان تامین اجتماعی را به بابک زنجانی واگذار کرد و بذل و بخشش‌های بیکران و پرداخت‌های نجومی او بعد از سال‌ها رسیدگی نشده است.

شاید وقتی سعید مرتضوی پرونده‌اش به جریان افتاد، بارقه امیدی در دل مردم روشن شد که به اندکی از جرائم و تخلفات این قاضی ناصالح و مدیر متخلف رسیدگی شود، اما اینک بعد از سال‌ها رفت و آمد مرتضوی‌ها در راهروهای دادگستری، ثابت شده است که اراده‌ای برای برخورد با چنین متخلفانی وجود ندارد. در حالی که حکم حبس و محرومیت دلسوزان و علاقمندان به کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می شود، دادگاه امثال سعید مرتضوی‌ها و بابک زنجانی‌ها و … آنقدر کش می‌آید که دیگر رمقی نداشته باشد.

از زمانی که پرونده سعید مرتضوی به خاطر جرائم بی‌شمارش به جریان افتاده است وی تاکنون حتی ۲۴ ساعت هم در بازداشت نبوده است و از همان ابتدا با قرار کفالت او را آزاد کرده‌اند. کفالتی که برای حقوقدانان بسیار شگفت‌انگیز بود و با توجه به سنگینی اتهامات گفته شد: اگر هر یک از این موارد در زمان خود آقای مرتضوی نسبت به یک نفر وارد می‌شد چندین‌ماه زندان در پی داشت و اگر درخواست صدور قرار هم می‌شد وی قرار را قبول نمی‌کرد. اما در بهت و شگفتی سعید مرتضوی سال‌هاست که آزادانه اظهار نظر می‌کند، اعلام جرم می‌کند، از کشور خارج می‌شود و احتمالا این روزها از او دعوت به کار هم بشود!

پرونده بی‌سرانجام کهریزک

حال میرمجید طاهری، وکیل خانواده مرحوم روح‌الامینی در یادداشتی به برخی از رفتارهای سعید مرتضوی در جریان رسیدگی به پرونده کهریزک پرداخته است. از طلبکاری او و رفتارهای دوگانه اش و تلاش هایش برای حل و فصل کردن مساله بدون پیگیری قضایی! از هماهنگی هایی که با سایر متهمان دادگاه داشت تا خواندن لایحه های متفاوت در جلسات رسیدگی به علت تسلطش به مسایل حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی و به نوعی تلف کردن وقت دادگاه.

پرونده کهریزک را شاید بتوان شناسنامه نظام نام داد. دادگاهی که به دستور بالاترین مقام سیاسی کشور تشکیل شد ولی نه تنها اراده ای برای مجازات عاملان و آمرانش وجود نداشت، بلکه به نوعی از متهم ردیف اول آن قاضی مرتضوی تقدیر هم شد و رییس دولت دهم به محض عزل وی از سمت قضاوت او را به ریاست مبارزه با قاچاق کالا و بعد سازمان تامین اجتماعی منصوب کرد!

وکیل خانواده روح الامینی در یادداشت خود به ایرادات متعدد در روند رسیدگی به این پرونده پرداخته و تصریح کرده است که در روند پرونده قضات متعددی نظارت داشتند که نظرشان بر برائت متهمان بود. من نسبت به احکام و رسیدگی، ایرادات زیادی دارم و به نظر من شکل رسیدگی اصلا مناسب نیست.

وی از ادغام پرونده کهریزک و سازمان تامین اجتماعی انتقاد دارد و بر این باور است که این دو پرونده هیچ ربطی به هم نداشت. طاهری در خصوص بی نتیجه بودن تلاش هایش برای به سرانجام رساندن پرونده کهریزک می‌نویسد: آخرین پیگیری‌ای که داشتیم حدود ۲۵ روز قبل بود. نتیجه آن پیگیری این شد که آن دیوان مجددا باید پرونده را به شعبه هم‌عرض ارجاع دهد اما تا امروز هنوز چیزی به دست ما نرسیده است که بدانیم این پرونده به کدام شعبه رفته است. در واقع پرونده کهریزک هنوز به سرانجام نرسیده است.

گزیده ای از گزارش کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا