احزاب و شخصیت‌ها

بیانیه فعالان فرهنگی و سیاسی کُرد درباره درگیری‌های اخیر

«ما ترویج هرگونه خشونت را به زیان کشور، مردم و مناطق مرزی و در جهت تقویت جریان‌های بی‌منطقی نظیر داعش و تأمین‌کننده منافع دشمنان قسم‌خورده ایران می‌دانیم».

بیش از ۴٠٠ نفر از فعالان فرهنگی و سیاسی و نویسندگان و نمایندگان ادوار کُرد در استان های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی با انتشار بیانیه ای، تحرکات تروریستی در مناطق کردنشین را محکوم کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «در هفته های گذشته درگیری های نظامی در برخی مناطق غرب کشور، بار دیگر خاطره غم انگیز جنگ و برادرکشی در این منطقه را در اذهان زنده کرد. بی گمان کردستان امروزه بیش از هر زمان دیگر نیازمند آرامش و برادری است، چراکه مسیر توسعه و آبادانی جز در سایه امنیت، همدلی و برادری ممکن نیست».

عبدالله رمضان زاده، احسان هوشمند، سیدهاشم هدایتی، طه عثمانی، محمد اسماعیل قیداری، سیداصغر آقامیرزایی، شاهرخ پاکزاد، محمدحسین عباس آبادی، سیدکرم زمانی، اقبال رضایی، عبدالکریم احمدنژاد، سیدمعروف صمدی، لطیف عباس پناه، محمدعلی کوشا، هوشنگ عزت امینی و عباس احمدی از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما ترویج هرگونه خشونت را به زیان کشور، مردم و مناطق مرزی و در جهت تقویت جریان های بی منطقی نظیر داعش و تامین کننده منافع دشمنان قسم خورده ایران می دانیم».
در هفته های گذشته درگیری های نظامی در برخی مناطق غرب کشور، بار دیگر خاطره غم انگیز جنگ در این منطقه را در اذهان زنده کرد. بی گمان کردستان امروزه بیش از هر زمان دیگر نیازمند آرامش و برادری است، چراکه مسیر توسعه و آبادانی جز در سایه امنیت، همدلی و برادری ممکن نیست.

مردم کردستان همچون بسیاری از دیگر هم وطنان ایرانی خود بارها مطالبات توسعه ای و اشتغال و کار و درآمد شرافتمندانه و گسترش زیربناهای صنعت و تجارت و کشاورزی را به عنوان حقوق مسلم خود برجسته نموده اند. پیگیری این نیازهای اساسی و قانونی جز از راه تعامل مثبت و همدلی و همکاری مردم و نهادهای سیاست گذار و اجرائی میسر نیست. اینجانبان به عنوان جمعی از فعالان سیاسی و فرهنگی کُرد ضمن محکوم کردن هر نوع تلاش برای گسترش ناامنی و بی ثباتی و رویکردهای نظامی هر حزب و جریانی در غرب کشور، اعلام می داریم حضور مسلحانه افراد و گروه ها جز تشدید فضای امنیتی در این منطقه و اثر منفی و مخرب بر روند توسعه کردستان و هدررفتن سرمایه های انسانی این مرزوبوم دستاورد دیگری ندارد.

لذا ضمن تاکید مجدد بر مشی مدنی، قانونی و مسالمت آمیز در طرح مطالبات قانونی و مشروع به همه جریان ها توصیه می کنیم برای توسعه منطقه محروم کردستان، ایجاد اشتغال، گسترش سرمایه گذاری، توسعه فعالیت های فرهنگی، تقویت همدلی، برادری و اعتماد متقابل را جایگزین رفتارهای خشونت آمیز نمایند. ما ترویج هرگونه خشونت را به زیان کشور، مردم و مناطق مرزی و در جهت تقویت جریان های بی منطقی نظیر داعش و تامین کننده منافع دشمنان قسم خورده ایران می دانیم.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا