گوناگون

شکست کودتا در ترکیه و بازتاب آن

در ترکیه کودتایی صورت گرفت که به هدف خود که برکناری اردوغان و کسب کامل قدرت بود، نرسید. در نخستین ساعات شنبه ۱۶ ژوئیه / ۲۶ تیر خیابان‌های آنکارا و استانبول شاهد حضور نظامیان و به دنبال آن حضور مردم بود. صدای حرکت تانک‌ها و انفجار به گوش می‌رسید…
Military-Coup-Failed-600x337

براساس گزارش های منتشر شده و عکس‌هایی که از ترکیه مخابره می‌شود، حکایت از وجود تعدادی چشمگیری زخمی و کشته دارد. اولین خبری که از یک کشته آمد، از میدان تقسیم استانبول بود. بنابر خبرهای رسمی تا اول صبح یکشنبه ۹۰ نفر در درگیری‌ها کشته شده‌اند. دولت ترکیه مدعی است که حرکت کودتایی مهار شده و تا پایان شب ۱۵۰۰ نفر از کوتاچیان را دستگیر کرده است. نیروهای دولتی می‌گویند استانبول، از جمله فرودگاه آتاتورک زیر کنترل قرار دارد. پل‌های بسفور هم از تصرف سربازان خارج شده‌اند. آنکارا هنوز زیر کنترل قرار ندارد.

اردوغان و ایلدیریم، رئیس جمهور و نخست وزیر، هر دو کودتا را شکست‌خورده‌ خوانده‌اند. در خبرگزاری‌ها به ایمیلی از کودتاگران اشاره شده که در آن از تداوم مبارزه سخن می‌رود. کودتاگران خود را با عنوان «جنبش برای صلح و میهن» معرفی می‌کنند.

احزاب اپوزیسیون ترکیه، حزب جمهوری‌خواه خلق، حزب حرکت ملی و حزب دمکراتیک خلق‌ها، اقدام به کودتا را محکوم کرده‌اند.

این چهارمین کودتا در تاریخ ترکیه است. نخستین مورد در سال ۱۹۶۰، دومین بار در ۱۹۷۱ و سومین مرتبه در سال ۱۹۸۰.
بازتاب‌ جهانی

ایالات متحده آمریکا و روسیه خواستار برقراری فوری آرامش شده‌اند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پس از دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود که در مسکو به سر می‌برد، خواهان «اجتناب از درگیری‌های خونین، و حل کلیه مسائل طبق قانون اساسی» شد. جان کری نیز در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس بر لزوم صلح، ثبات در ترکیه تأکید کرد. مقامات ایران در همان ساعات اولیه به سرعت به این کودتا واکنش نشان دادند. محمود علوی، وزیر اطلاعات گفت تحولات ترکیه به دقت دنبال می‌شوند: «نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی در حد لزم به حال آماده باش در آمده‌اند.»

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران، صبح شنبه از تشکیل جلسه این شورا برای بررسی کودتا در ترکیه خبر داد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی در ساعات اولیه اقدام به کودتا با چاووش اوغلو، همتای ترک خود، گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا