اخبار

ادامۀ فشارهایِ اقتصادی، و شدت پیدا کردنِ فقر و محرومیت

سد کردنِ راه سران رژیم و نزدیکان آن در غارت ثروت ملی و مبارزه با فساد مزمن دستگاه‌های دولتی حکومت جمهوری‌اسلامی، تنها با اقدام مشترک همه لایه‌های محروم جامعه بر ضد حاکمان کنونی امکان‌پذیر اس

ادامهٔ سیاست‌های مخرب اقتصادی حکومت جمهوری‌اسلامی زیر لوای “اقتصاد مقاومتی” ـ درحالی‌که در هفته‌های اخیر فیش‌های حقوقی شماری از مدیران رده بالای حکومتی و دریافتی‌های صدها میلیون‌تومانی آنان موجی از اعتراض و ابراز انزجار را در جامعه نسبت به ادامهٔ بی‌عدالتی‌های موجود برانگیخته است ـ همچنان به فشارهای اقتصادی کمرشکن به توده‌های محروم می‌افزاید. نشریهٔ “آرمان”، ۱۲ تیرماه، گزارشی دارد که در آن به موضوع دادن افطاری با ارائهٔ کارت شناسایی و برداشتنِ اثرِ انگشت می‌پردازد و می‌نویسد:”انتشار تصاویری که نشان می‌داد کمک به نیازمندان در قالب افطاری در یکی از شهرستان‌های کشور همراه با دریافت کارت شناسایی و بدون رعایت کرامت افراد انجام شده، حواشی زیادی به‌دنبال داشت، تا جایی که روز گذشته کمیتهٔ امداد [خمینی] با صدور اطلاعیه‌ای دراین‌باره توضیح داد و عذرخواهی کرد.”
“آرمان “در ادامه می‌نویسد:”روز جمعه منابع خبری اعلام کردند [که] کمیتهٔ امداد [خمینی] شهرستان باغ‌ملک خوزستان با کارت ملی و شناسنامه و با گرفتن اثر انگشت به روزه‌داران افطاری داده است! این اقدام در دنیای تکنولوژی از چشمان تیزبین دوربین‌ها پنهان نماند و با انتشار عکس‌های این حرکت نامناسب، ظرف مدت‌زمانی کوتاه تصاویر در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست شد و خشم و اعتراض بسیاری را برانگیخت.”
گزارشِ  “آرمان “ در ادامه می‌افزاید: فقر در ایران در سال‌های اخیر افزایش یافته است. از سال ۸۴ به‌‌بعد تعداد فقیران در کشور افزایش قابل‌توجهی داشته و سوءِ مدیریت و بی‌تدبیریِ دولت قبل موجب شده تا قدرت خرید مردم کاهش یابد. پیش‌تر گزارش‌هایی از زیر خط‌فقر بودن یک‌سوم جمعیت ایران حکایت داشت، اما در آخرین اظهارنظر سال گذشته، طراح نقشه فقر ایران، تنها از شناسایی ۱۲ میلیون نیازمند در کشور خبر داد و اعلام کرد: ۴۰ درصد جمعیت ایران زیر خط‌فقر هستند و روزبه‌روز آمار فقیران در کشور افزایش پیدا می‌کند. با احتساب جمعیت ۷۷ میلیون نفری ایران در پایان سال ۹۳، می‌توان به‌این جمع‌بندی رسید که بیش از ۳۰ میلیون نفر از مردم ایران امروز به زیر خط‌فقر رفته‌اند. حسین راغفر، کارشناس اقتصاد، سهم کلان‌شهر تهران نسبت به دیگر استان‌ها از حیث میزان وجودِ فقیران در درون خود را حدود ۳۰ درصد اعلام کرد و سیستان‌وبلوچستان را هم دارای جمعیت پرشماری از فقیران دانست. او در واکنش به شناسایی ۱۲ میلیون نیازمند در کشور گفت: این ۱۲ میلیون نفری که شناسایی شده‌اند، تنها افراد تحت پوشش دو نهاد کمیتهٔ امداد [خمینی] و سازمان بهزیستی هستند که در این دو نهاد پرونده دارند و وضعیت معیشت آن‌ها مشخص است. طراح نقشه فقر ایران همچنین ضمن بیان این مطلب که خط‌فقر از یک استان به استان دیگر فاحش می‌شود، خط‌فقر در کلان‌شهرِ تهران را دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرد.
ادامهٔ سیاست‌های فاجعه‌بارِ اقتصادی رژیم ولایت‌فقیه، ثمره‌یی جز فقر و محرومیت برای بخش بزرگی از مردم ما نداشته است. سد کردنِ راه سران رژیم و نزدیکان آن در غارت ثروت ملی و مبارزه با فساد مزمن دستگاه‌های دولتی حکومت جمهوری‌اسلامی، تنها با اقدام مشترک همه لایه‌های محروم جامعه بر ضد حاکمان کنونی امکان‌پذیر است

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۰۳، ۲۱ تیرماه ۱۳۹۵

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا