حقوق بشر

بازداشت ۶هزار نفر در ارتباط با کودتای ترکیه

دستگاه قضایی ترکیه ۱۷۴۵ قاضی این کشور را به اتهام دست داشتن در کودتا بازداشت کرد. خبر بازداشت این تعداد قاضی در ترکیه در حالی اعلام می‌شود که عصر روز شنبه سیستم قضایی این کشور اعلام کرده بود که به دنبال اقدام برای کودتا علیه این کشور، ۲۷۴۵ قاضی ترکیه‌ای را برکنار کرده است…
اردوغان امروز در پاسخ به شعار هواداران خود برای اعدام نظامیانی که گفته می شود در تلاش برای کودتا دست داشته اند گفته: در دموکراسی خواست مردم نادیده گرفته نمى شود.

وی با تاکید بر اینکه عملیات پاکسازی همچنان ادامه دارد از احتمال افزایش شمار بازداشت ها خبر داد.

این در حالیست که خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش در خبری فوری به نقل از رسانه‌ های ترکیه از درگیری نیروهای امنیتی با نظامیان ناراضی در یکی از پایگاههای هوایی این کشور که برای جلوگیری از دستگیری خود مقاومت می کردند، خبر داد.

همزمان اردوغان اعلام کرد: این “ویروس‌ها” که پشت کودتای جمعه شب بوده‌اند، باید از تمام نهادهای حکومتی پاکسازی شوند.

وی که امروز در جمع هواداران خود در مراسمی در استانبول سخن می گفت، در پاسخ به شعار “اعدام مى خواهیم”، از احتمال بازگرداندن حکم اعدام در ترکیه خبر داد و افزود: در دموکراسی ها خواست مردم نادیده گرفته نمى شود، این یکى از حقوق شماست.

گفتنی است مجازات اعدام بیش از ۲۵ سال است که در ترکیه اجرا نشده است. این مجازات به طور رسمی حدود ۱۲ سال پیش، در ژوئیه سال ۲۰۰۴ از قوانین ترکیه حذف شد.

دو روز قبل شماری از نظامیان ترکیه علیه دولت این کشور اعلام کودتا کردند و با به دست گرفتن تعدادی جنگنده و بالگرد مقر پارلمان، ستاد مشترک ارتش و وزارت دفاع ترکیه را هدف حملات خود قرار دادند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا