گوناگون

رونمایی از ادعاهای پوچ خامنه ای در یک سالگی برجام

زمانی که ما مذاکرات را با آمریکایی‌ها به صورت محرمانه با اجازه حضرت آقا شروع کردیم، مذاکره بر اساس خواست آمریکایی‌ها محرمانه بود و ما در شرایطی نبودیم که بیاییم و اعلام کنیم که چنین مذاکراتی انجام می‌شود، لذا آن زمان ما هیچ‌وقت صحبتی از مذاکره با آمریکایی‌ها نداشتیم. فقط بعد از انتخابات و آمدن آقای دکتر روحانی بود که آمریکایی‌ها نخستین‌بار آمدند و این مساله را در مطبوعات بیان کردند،…

images

یکی از مباحثی که در فضای سیاسی اخیرا بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است در ارتباط با یکمین سالگرد توافق نامه اتمی موسوم به برجام بین ایران و کشورهای ۵+۱ می باشد. این مناسبت موجب گردیده است از منظرهای گوناگون این موضوع مورد بحث و نقد قرار بگیرد. در اینجا بحث بر سر نتایج این توافق نامه نیست بلکه نقطه مرکزی در این بحث رونمایی از ادعاها و گزافه گویی هایی است که ما به کرات از سوی دولتمردان می شنویم، بخصوص آن جایی که صحبت های علی خامنه ای در قامت رهبری و ولی فقیه ایراد می شود.در این میان اظهارات صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده و همچنین وزیر سابق خارجه در دولت احمدی نژاد، با اینکه کمابیش قبلا هم انتشار یافته است اما با این حال خالی از لطف نیست. نکته ای که در این رابطه باید روی آن انگشت گذاشت این است که چه در قبل و در در حال حاضر فعالان سیاسی در داخل و خارج از کشور این توهم را پدید آورده اند که مذاکرات اتمی که منجر به توافق برجام گردید به دلیل انتخاب روحانی به ریاست جمهوری بوده است. نکته دیگر اینکه،علی خامنه ای در قامت رهبر و ولی فقیه رژیم، مرتب با هیاهوی بسیار در صدد القای این دروغ است که وی یک فرد “انقلابی” است و ضدآمریکا” هم می باشد و مذاکرات اتمی با بی میلی وی انجام گرفته است. در این رابطه باید اضافه کرد، کسانی که کمترین آشنایی با مسایل سیاسی ایران داشته باشند آگاه هستند که در اصلی ترین و حیاتی ترین مسایل سیاسی، حرف اول و آخر را رهبری خواهد زد و دیگران نقشی بیشتر از یک اجرا کننده ندارند. این بخصوص در رابطه با مذاکرات اتمی جای هیچ شک و تردیدی وجود ندارد

خبرگزاری مهر، ۲۸ بهمن ۱۳۹۲، به نقل از خامنه ای نوشت:” تصور برخی دولتمردان دولت قبلی و همچنین برخی دولتمردان دولت فعلی این است که اگر ما در قضیه هسته ای، با امریکا مذاکره کنیم، موضوع حل می شود. من هم به دلیل اصرار آنها بر مذاکره درخصوص موضوع هسته ای، گفتم مخالفتی ندارم اما همان موقع هم تاکید کردم که خوشبین نیستم.

وی در جایی دیگر اضافه کرد:” نشانه های خوشبین نبودن، اکنون در حال آشکار شدن است و دلیل بارز آن هم، اظهارات سخیف و توهین آمیز سناتورها و مقامات آمریکایی بر ضد ملت ایران است.”

یکسال و اندی پس از این سخنان در نهایت ما شاهد امضای توافقی بودیم که هم اکنون به برجام معروف است. اینکه نتایج این توافق به کجا می انجامد هنوز هم مورد بحث و مناقشه است اما علیرغم اظهارات بالا این توافق نامه امضا گردید و علی خامنه ای در مقابل آن سکوت معنا داری کرد. اما در این میان موضوع مذاکرات مخفی، جزو برجسته روندی بود که سال ها به طول انجامید و همواره با انکار مقامات ایرانی مواجه بود.
سایت کلمه، که به بدون شک امکان اطلاعات زیادی را از درون حکومت دارد روز یکشنبه, ۱۱ بهمن, ۱۳۸۸ ، با عنوان،” ادعای نگران‌کننده منابع غربی درباره سازش دولت برای خروج اورانیوم در بی خبری افکار عمومی؟”نوشت:اگرچه از جزئیات این معامله هسته ای اخباری را به بیرون درز نداده است. اما منابع غربی ادعا می کنند ارسال سریع اورانیوم غنی شده ایران و یک سال انتظار برای تبدیل اورانیوم به میله سوخت از فرازهای مهم توافق هسته ای ایران با غرب محسوب می شود.” گزارش کلمه که مربوط به سال ۸۸ می شود و هم اکنون می توان صحت و درستی آن را تا حدود زیادی تایید کرد، سند دیگری است که نشان می دهد اتفاقا دولت احمدی نژاد و بیت رهبری که مرتب اظهارات ضد آمریکایی می کرده و می کنند و در رابطه با برنامه اتمی شعار عقب نشینی از سوی هر جریان و فردی را به شدت محکوم می کردند در پسا پرده به نوعی به زد و بند با “شیطان بزرگ” مشغول بودند.

جالب اینکه بعد از انتخاب حسن روحانی و قبل از آغاز به کار رسمی دولت روحانی، روزنامه تعطیل شده بهار ۲۳ تیر ماه ۹۲،نوشت:”واشنگتن آماده مذاکره با تهران است؛ مستقیم و رو‌در‌رو. به ادعای روزنامه وال‌استریت‌ژورنال تدارک انجام این مذاکره هم دیده شده است. ماموریت برقراری ارتباط بین دو کشور هم بر عهده مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای گروه ۱+۵ است؛ کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برعهده‌گرفتن سرپرستی چندین‌دور مذاکره هسته‌ای به نمایندگی از گروه ۱+۵ این ظرفیت را برای کاترین اشتون به وجود آورده است که به پل ارتباطی جمهوری‌اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا تبدیل شود. البته فعلا در حد حرف است و غیررسمی. به گزارش وال‌استریت‌ژورنال یک مقام ارشد کاخ‌سفید مدعی شد که دولت باراک اوباما به دنبال برقراری ارتباط با رییس‌جمهوری جدید ایران و خواهان مذاکرات مستقیم درباره برنامه هسته‌ای این کشور در هفته‌های آتی است. این سخنان در حالی مطرح شده که قرار است نمایندگان کشورهای ۱+۵ سه‌شنبه هفته جاری در بروکسل با یکدیگر ملاقات و درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو و برنامه‌های خود را در قبال دولت جدید ایران هماهنگ کنند. مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ برای آخرین‌بار در ایستگاه آلماتی متوقف شد بدون آن‌که دو‌طرف در این مذاکرات دستاوردی داشته باشند. پس از آن ادامه مذاکرات روی‌کار‌آمدن دولت جدید در جمهوری‌اسلامی ایران موکول شد؛ دولتی که هنوز سر کار نیامده امیدهای تازه‌ای زنده کرده است؛ چه در داخل و چه در خارج. وال‌استریت‌ژورنال در همین رابطه نوشت: حسن روحانی از زمان انتخابش به عنوان رییس‌جمهوری منتخب ایران در ماه ژوئن سیگنال‌های مثبتی به جامعه بین‌المللی به‌ویژه درباره مسئله هسته‌ای ارسال کرده است. حسن روحانی در جریان رقابت‌های انتخاباتی تاکید کرده بود که برای حل مناقشه هسته‌ای، تعامل را در اولویت قرار خواهد داد. او همچنین به نحوه مذاکرات هیات مذاکره‌کننده جمهوری‌اسلامی ایران به سرپرستی سعید جلیلی با هیات مذاکره‌کننده گروه ۱+۵ انتقادات جدی داشت. بر همین اساس مقامات آمریکایی اعلام کردند کاخ‌سفید مشتاق است به سرعت روحانی را محک بزند تا ببیند که آیا در دوره او یک روند دیپلماتیک می‌تواند جان تازه‌ای بگیرد یا خیر.”

با اینکه این گزارش به نقل از یک روزنامه در خارج از کشور انتشار یافت اما روح حاکم بر آن بر این اساس استوار بود که اذهان عمومی را برای ماه های آینده آماده سازند. این آماده سازی از آن رو مهم بود که قبلا مذاکرات مخفی بین فرستادگان علی خامنه ای و نمایندگان دولت آمریکا در عمان قبلا صورت گرفته بود و وجود دولت روحانی تنها به این دلیل بود که کارهای اجرایی آن به سرانجام برسد. سخنان صالحی که با روزنامه آرمان کرده روشن تر از هر موقع دیگر ادعاهای پوچ خامنه ای که شعار مبارزه با استکبار و آمریکا را می داد و هم اکنون هم بعضا همان ادعاها و شعارها را در شکل و قالب های گوناگون تکرار می کند ، اثبات می کند.

روزنامه آرمان، ۲۶ تیر این مصاحبه را که به مناسبت یکمین سال امضای توافق اتمی موسوم به برجام انتشار داده، به نقل از صالحی، می نویسد:” استارت اولیه مذاکره با آمریکا در زمان سکانداری وی در وزارت امور خارجه زده شد؛ مذاکره‌ای که آمریکایی ها اصرار بر محرمانه بودنش داشتند. او امروز می‌گوید:« برخی عزیزان فکر می‌کردند مسیر مذاکره با کشورهای ۱+۵ کافی بود و دیگر ضرورتی نداشت که مسیر مذاکره با آمریکا داشته باشیم و این اختلاف‌نظر وجود داشت که می‌توان گفت طبیعی هم بود.» وی ادامه داد:«اما در خصوص مذاکراتی که با کشورهای گروه ۱+۵ انجام دادیم متاسفانه این مذاکرات راه به جایی نبرد لذا بنده آن زمان که وزارت خارجه بودم فکر کردم باید راه دیگری را باز کنیم و آن مذاکره با آمریکاست. قبل از آن هم از عمان به ما اعلام شده بود آمریکایی‌‌ها تمایل به مذاکره مستقیم با ایران درخصوص فعالیت‌‌های هسته‌ای دارند، ما دیدیم فرصت مناسبی است و خدمت حضرت آقا رفتیم و این اجازه را گرفتیم و این مسیر باز شد.» صالحی باز در اشاره به موافقت حامنه ای در این ارتباط اشاره می کند و می گوید:”… دوستانی بودند که نظرشان مخالف باز شدن این مسیر بود البته چون حضرت آقا اجازه فرموده بودند خوشبختانه این مسیر ادامه یافت و به نتیجه هم رسید. … استراتژی ما همان راهبردی بود که مقام معظم رهبری تعیین فرموده بودند. طرف مقابل مجبور شد از دیدگاه خود مبنی بر توقف کامل غنی‌سازی در ایران دست بردارد و ما هم یک مقدار انعطاف نشان دادیم و مسیر برای تفاهم هموار شد.»

سخنان صالحی در آنجا با اهمیت است که اعتراف می کند این مذاکرات بر اساس خواسته مقامات ارشد صورت گرفته که منظور خامنه ای هم می باشد و باید به این نتیجه رسید که تیم مذاکره کننده دستور گیرنده و مجری این برنامه بوده است. وی در این ارتباط افزود:” این اقدام در چارچوب تصمیمات مسئولان ارشد و نهادهای نظام صورت پذیرفت. از همه مهم‌تر اینکه مذاکره‌کنندگان و شخص آقای دکتر ظریف بدون اطلاع مذاکره نمی‌کردند، ایشان در یک چارچوب مذاکره می‌کرد و ما هم در خدمت ایشان در مسیر مشخص شده مذاکره می‌کردیم.” صالحی در جایی دیگر اعتراف می کند و اذعان می دارد که این مذاکرات قبل از انتخاب روحانی به ریاست جمهوری شروع شده بود و بعد از انتخابات علنی شد. صالحی در این ارتباط می گوید:” زمانی که ما مذاکرات را با آمریکایی‌ها به صورت محرمانه با اجازه حضرت آقا شروع کردیم، مذاکره بر اساس خواست آمریکایی‌ها محرمانه بود و ما در شرایطی نبودیم که بیاییم و اعلام کنیم که چنین مذاکراتی انجام می‌شود، لذا آن زمان ما هیچ‌وقت صحبتی از مذاکره با آمریکایی‌ها نداشتیم. فقط بعد از انتخابات و آمدن آقای دکتر روحانی بود که آمریکایی‌ها نخستین‌بار آمدند و این مساله را در مطبوعات بیان کردند، البته نه به صورت رسمی بلکه گفتند ما با ایران مذاکرات محرمانه داشته‌‌ایم. و بعد حضرت آقا در سخنرانی‌‌شان در مشهد مقدس برای نخستین‌بار فرمودند این مذاکرات در دولت سابق آغاز شده بود.” جالب تر اینکه صالحی در این مصاحبه به نقش جلیلی به عنوان مذاکره کننده ارشد اتمی و مذاکرات موازی و مخفیانه که در این ارتباط در حال انجام بود اشاره دارد و می نویسد:”…ما دو مسیر مذاکره داشتیم. یک مسیر مذاکرات ۱+۵ بود که آقای دکتر جلیلی عهده‌‌دار آن بودند و مسئولیت داشتند که آن مذاکرات در فضای عمومی و با اطلاع افکار عمومی و رسانه‌ها پیش ببرند. یک مذاکره محرمانه بود و قرار بود کسی متوجه آن نشود.”

اظهارات صالحی به روشنی نشان می دهد که هیاهویی که هم اکنون روحانی به راه انداخته و ادعا می کند که دولت وی مبتکر و آغاز کننده مذاکرات اتمی بوده است با اعترافات یکی از مذاکره کنندگان اصلی عاری از واقعیت است. از طرف دیگر مخالفان برجام در ایران هم هجمه های خود را متوجه روحانی و تیم مذاکره کننده معطوف کرده اند اما خود آنها هم واقف هستند که سرنخ اصلی تمامی این روندها در بیت رهبری می باشد منتها به دلیل اینکه مستقیما قادر به مخالفت با ولی فقیه نیستند، مواضع خود را به طور غیر مستقیم با حمله به روحانی و تیم مذاکره کننده بیان می کنند. علی خامنه ای چندی پیش در اظهاراتی روشن در رابطه با سخنان دونالد ترامپ و دیگر مخالفان برجام گفت اگر آنها توافق برجام را پاره کنند ما آن را آتش می زنیم. این اظهارات نشان می دهد که نگرانی مقامات حکومتی نه از مخالفان داخلی بلکه متوجه نیروهای قدرت مندی است که در هیئت حاکمه آمریکا دارای نفوذ هستند. یک سال پس از توافق برجام مردم ایران با بیم و هراس روندهای در پیش رو را دنبال خواهند کرد اما نتایج تاکنونی این فرآیند در برگیرنده این واقعیت است که رونمایی از ادعاهای پوچ علی خامنه ای در مقام ولی فقیه رژیم بیش از پیش ماهیت شعارها و ادعاهای وی را نزد افکار عمومی آشکار می سازد.

 

اندشه نو- پیام بختیاری

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا