فرهنگی

ستاد کل نیروهای مسلح به مقابله با کنسرت ها می رود!

معاون ستاد کل نیروهای مسلح به فرمانده نیروی انتظامی دستور داد نیروهای انتظامی باید «با جدیت» با «ناهنجاری‌های عمومی» از جمله در محل برگزاری کنسرت‌ها برخورد کنند…

گزارش های منتشر شده حاکی از آن دارد که، معاون ستاد کل نیروهای مسلح در این ابلاغیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۳۱ تیر صادر شده، گفته است: «مأموریت ناجا در برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری در برخی اماکن از جمله محل برگزاری کنسرت‌ها باید با جدیت انجام شود.»
این ابلاغیه در پاسخ به تصمیم یک روز قبل هیات دولت صادر شده است. هیات دولت روز چهارشنبه با اصلاح ماده ۲۰ آیین‌نامه اماکن عمومی برخی از اختیارات نیروی انتظامی در صدور مجوز به برنامه‌های فرهنگی و هنری را محدود کرد.
بر اساس این ماده صدور مجوز اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری از جمله اجرای صحنه‌ای موسیقی و تئاتر به‌عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از جهت بررسی انتظامی و ترافیکی نیروی انتظامی موظف است ظرف ۱۰ روز نظر خود را ارایه و نظم و امنیت محل و مراسم را بدون دخالت در مجوز و محتوای برنامه و ویژگی مجریان تأمین نماید.
به گزارش زمانه، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز سه‌شنبه ۲۲ تیر گفته بود صدور مجوز برای اجرای، تئاتر، موسیقی و نمایش‌های دیگر فقط بر عهده وزارت ارشاد است و نیروی انتظامی دیگر اجازه ورود به لغو کنسرت‌ها، نمایش‌ها و… را ندارد.
در ماه‌های گذشته دخالت نیروی انتظامی و قوه قضائیه بارها موجب لغو کنسرت‌ها در شهرهای مختلف ایران شده بود.
وزیر ارشاد اسلامی درباره دخالت دستگاه قضائی نیز گفته بود: «به غیر از وزارت فرهنگ، دستگاه قضائی نیز همچنان اختیاراتی مبنی بر لغو کنسرت‌ها دارد لذا وزارت فرهنگ تنها می‌تواند با مذاکره از آن‌ها بخواهد اگر در کنسرتی ایراداتی می‌بینند، آن را به وزارت فرهنگ به‌عنوان متولی اصلی انتقال دهند تا برخورد از طریق ما باشد و خودشان مستقیماً وارد نشوند.
با ابلاغیه جدید معاون ستاد کل نیروهای مسلح کنسرت‌ها در ایران همچنان با خطر هجوم ماموران انتظامی روبرو خواهند بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا