زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته چهارم تیر ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

“به رسمیت شناختن قرارداد‌های جمعی برای کارگران واحد‌های صنعتی،کشاورزی،تولیدی و خدمات؛

تامین حقوق بازنشستگی برای کلیه زحمتکشان شهر و روستا؛

ایجاد نظام فراگیر تامین اجتماعی؛”

پیشنهاد‌های حزب توده‌ ایران برای برنامه اقتصادی مردمی،مصوبه ششمین کنگره حزب توده‌ ایران….

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز

بیست و نهم تیر ماه- کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز صبح روز سه شنبه ۲۹ تیر ماه در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی وبلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری اهواز تجمع کردند,علاوه بر دستمزد‌های معوقه، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی و  عیدی سال ۹۴ کارگران هنوز پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران به نابودی کشاندن قوانین کار

بیست و نهم تیر ماه-  گزارشات و اخبار روزانه حکایت از مشکلات متعدد کارگران  از مناطق   آزاد و ویژه اقتصادی از جمله فقدان امنیت شغلی، تاخیر در پرداخت دستمزد‌ها و تعدیل‌های[ اخراج های] گسترده دارد، حال با این تفاصیل دولت در پی انحلال برخی از قوانین دست و پاگیر برای کارفرمایان است ،این شیوه مواجهه دولت و تصویب فوریت اینگونه لوایح در مجلس، بیشتر با هدف سودآوری اقلیت‌های اقتصادی و حفظ منافع اشخاص خاص انجام می‌شود.

اعتراض کارگران  منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر 

بیست و هشتم تیر ماه-  بدحسابی پیمانکاران منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر در پرداخت هزینه مربوط به اشتغال کارگران در مشاغل سخت و زیان آور پدیده‌ای است رایج.کارگران پتروشیمی این منطقه که کار آنها در طبقه بندی مشاغل سخت و زیان آور قرار گرفته و در شرف بازنشستگی هستند با دو مشکل عمده وصول حق بیمه توسط تأمین اجتماعی و پرداخت به موقع حق بیمه توسط کارفرمایان مواجه هستند.

اعتراض به عملکرد  صندوق ذخیره فرهنگیان

بیست و هشتم تیر ماه- چرا با حجم سرمایه‌گذاری‌های بالایی که توسط صندوق انجام شده، وضعیت معیشتی و سطح رفاه فرهنگیان تغییر نکرده، در حالی که باید شاهد بهتر شدن وضعیت معیشتی می‌‌بودیم ؟بانک سرمایه  بیش از ۶۰ درصد سهامش متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است.

اعتراض کارگران به اصلاح قانون کار

بیست و هشتم تیر ماه- مجلس شورای اسلامی در روز شنبه ۲۶/۴/۱۳۹۵ یک فوریتی بودن لایحه دولت برای ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری، صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی در کشور را به تصویب رساند؛دولت یازدهم به تبعیت از سیاست‌های تعدیل اکنون به تعدیل حقوق کار[ نابودی حقوق کارگران] درا یران همت گماشته است .

اعتراض کارگران کارخانه آذر آب اراک 

بیست و هشتم تیر ماه- دستمزد خرداد و بخشی از مزد فروردین واردیبهشت ماه سال جاری هنوز پرداخت نشده است و  به دلیل پرداخت نشدن بخشی از حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی دفتر چه‌ها فاقد اعتبار شده است.همچنین کارفرمای این واحد از پرداخت بدهی حدود یک میلیاردو ۲۰۰ میلیون تومان به تعاونی مصرف کارگران این کارخانه علارغم داشتن منابع مالی کافی خودداری می‌کند.کارگران کارخانه آذر آب خواستار هر چه سریعتر  دریافت مطالبات معوقه خود هستند.

ادامه اعتراضات  معلمان حق‌التدریس

بیست و هشتم تیر ماه- روز ۲۷ تیرماه، در جریان حضور گسترده کارگران و بازنشستگان مقابل مجلس، جمعی از معلمان حق‌التدریس نیز حضور داشتند.معلمان می‌گویند: پس از سالها خدمت در آموزش و پرورش، دستمزدی که دریافت می‌کنیم بسیار ناچیز است و از همه مزایای شغلی محرومیم. حتی حق بیمه ما نیز به صورت مرتب پرداخت نمی‌شود.خواسته اصلی این معلمان، عقد قرارداد دائم با آموزش و پرورش و استخدام توسط این سازمان است.

ادامه اعتراضات  آموزش دهندگان نهضت سودآموزی

بیست و هشتم تیر ماه- صبح روز ۲۷ تیر ماه حدود چند صد نفر از آموزش دهندگان نهضت سودآموزی  از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس  تجمع اعتراضی بر پا کردند.این آموزش‌دهندگان می‌گویند: سالها در روستاهای دورافتاده و مالرو برای خدمت به مردم و ریشه کن کردن بیسوادی کار کردیم، اکنون پس از این همه سال، نه قرارداد استخدامی داریم و نه سابقه بیمه.

تجمع اعتراضی کارگران معادن طلای استحصال و آق دره 

بیست و هفتم تیر ماه- در ۲۶ تیر ماه کارگران دست به اعتراض صنفی زده بودند که دو نفر از کارگران به دستور مدیریت شرکت پویازرکان اخراج می شوند. روز بعد ،صبح روز ۲۷ تیر ماه  حدود ۸۰۰ کارگر این دو مجموعه  مقابل فرمانداری شهرستان تکاب تجمع اعتراضی بر پا کرده، خواستار تعیین تکلیف وضعیت خود شدند.

تجمع اعتراضی زحمتکشان مقابل مجلس

بیست و هفتم تیر ماه- در تجمع اعتراضی که صبح روز ۲۷ تیر ماه از طرف کارگران  شاغل، بازنشسته و همچنین کارگران ساختمانی مقابل مجلس انجام گرفت، کارگران  خواستار پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی  از سوی دولت شدند.

اعتراض زحمتکشان به عدم امنیت شغلی‌

بیست و هفتم تیر ماه- در شهرک‌ صنعتی شمس آباد بیش از سه هزار و۸۰۰ واحد تولیدی وصنعتی وجود دارد که طبق تحقیقات انجام شده، هم اکنون فعالیت حدود دو هزارو ۶۰۰واحد‌ صنعتی این شهرک متوقف شده وکارگرانشان بیکار شده‌اند.فعالیت واحد‌های باقی مانده نیزهم اکنون با ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ درصدی انجام می‌شود وکارگران آن‌ها با چند ماه معوقات مزدی در آستانه بیکاری قراردارند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد

بیست و هفتم تیر ماه- بازنشستگان فولاد صبح روز۲۷ تیر ماه در اعتراض به وضعیت بیمه و حقوق و مزایای خود در مقابل مجلس تجمع کردند و خواستار برقراری بیمه درمان ، بیمه عمر و حوادث  شدند. بازنشستگان همچنین درخواست دارند که ضریب حقوقی آن‌ها همسان با سایر بازنشستگان کشوری تعیین شود.

اعتراضات و مطالبات بر حق آتش نشانان زحمتکش

بیست و ششم تیر ماه- هنوز مشکل بازنشستگی پیش از موعد ما را حل نکرده‌اند. اجرای آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور در مورد کارگران شاغل انجام نگرفته است.ما آتش‌نشانان با ابراز تاسف از مرگ همکار خود و بیان نارضایتی از شرایط شغلی نابسامان، می‌‌پرسیم آیا فیش حقوقی آتش‌نشان فداکار، علی قانع، چند درصد فیش‌های حقوقی مسئولان و مدیران است.

اعتراض کارکنان سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری استان خوزستان

بیست و ششم تیر ماه-  مدیر جدید سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری استان خوزستان ۸۰ تن از کارکنان این سازمان را که معوقات مزدی و حقوق قانونی (بیمه و عیدی) خود را از ابتدای مردادماه سال ۹۴ دریافت نکرده اند اخراج کرده است.کارکنان اخراجی مراتب اعتراض خود را به استانداری اعلام کرده اند .

اعتراض کارگران کارخانه ستبر گرانول

بیست و ششم تیر ماه-  نزدیک به ۸۰ نفر از کارگران این واحد تولید کننده مواد اولیه کاشی از  اسفند ماه سال گذشته به دنبال توقف فعالیت کارخانه‌ از کار اخراج شدند. سابقه کاری این زحمتکشان بین پانزده تا بیش از بیست سال می‌‌باشد که  در محیط‌های سخت و زیان آور کارخانه مشغول به کار بوده اند،اما باوجود این نمی تونند از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند. کارفرما در لیست بیمه‌  به جای ثبت عنوان شغلی سخت و زیان آور، عنوان شغلی کارگر ساده را درج کرده است.

اعتراض کارگران صنایع چوب چوکا 

بیست و ششم تیر ماه- مدیر کارخانه حاضر نیست موعد مشخصی را برای پرداخت قطعی مطالبات کارگران وبازگشایی کارخانه تعییین کند کارگران بیش از سه ماه طلب مزدی وبیمه‌ای دارند و در چنین شرایطی به حق نگرانند که مبادا دستمزد تیرماه نیز به طلب پرداخت نشده آن‌ها اضافه شود.

اعتراض کارگران پیمانکاری شهرداری بهبهان

بیست و ششم تیر ماه- کارگران پیمانکاری شهرداری بهبهان بیش از دو ماه معوقات مزدی دارند ،حق بیمه آنها نیز به طور مرتب به سازمان تامین اجتماعی واریز نمی‌شود ،تعداد زیادی از کارگران حتی قرارداد نیز ندارند و ماههاست بدون قرارداد مشغول به کار هستند.این مشکل تنها محدود به کارگران بهبهانی نیست. اوضاع شغلی و معیشتی کارگران پیمانکاری در همه شهرداری‌های خوزستان نامساعد است.

ادامه اعتراض اپراتورهای پست‌های فشارقوی برق

بیست و پنجم تیر ماه- اپراتورهای پست‌های فشارقوی برق از اجرایی نشدن طرح همسان‌سازی حقوق و مزایای آن‌ها با نیروهای پیمانی و رسمی وزارت نیرو ابراز نگرانی کردند و می‌گویند هر ساله در قرارداد‌ها مقدار ناچیزی افزایش مزدی انجام می‌شود و وزارت نیرو به جای اجرای همسان‌سازی و یکسان نمودن ردیف‌های حقوقی، اقدام به این افزایش ناچیز می‌کند.

اعتراض کارگران کارخانه کاشی زرین خراسان 

بیست و پنجم تیر ماه- کارخانه کاشی زرین خراسان  به دلیل آنچه از سوی کارفرما بحران در منابع مالی عنوان می‌شود، از اول تیر ماه سال جاری موقتا تعطیل اعلام شده  وحدود ۲۰۰ کارگر شاغل در این واحد تولیدی با ۷ ماه مزد معوقه از کار بیکار شده‌اند. پیش از این نیز کارگران طی دفعاتی مقابل درب ورودی کارخانه ومقابل ساختمان فرمانداری تربت حیدریه دست به اعتراض صنفی زده بودند.

اعتراض کارگران به کاهش دستمزد ها

بیست و پنجم تیر ماه- در حالی که بانک مرکزی نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد امسال را تک رقمی و معادل ۹.۷ درصد اعلام کرده، هزینه‌های زندگی کارگران از مرز ۳ میلیون تومان در ماه گذشته و بیش از ۵۰ درصد آنها زیر خط فقر حقوق می‌گیرند.بر اساس آمارهای بین المللی، ‌ ایران در شاخص روابط کار و کارفرما رتبه ۱۲۸ و در شاخص حقوق و دستمزد رتبه ۱۳۸ جهان را دارد.

اعتراض انجمن‌های صنفی رانندگان حمل و نقل

بیست و چهارم تیر ماه- وزارت کار تنها باید ناظر و ثبت‌کننده تشکل‌های صنفی باشد، تحمیل ماده ۱۱ که بدون تصویب در مجمع عمومی تحمیل شده حق تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی را از انجمن‌های صنفی در مجمع عمومی گرفته و جایگاه انجمن‌های صنفی را تضعیف کرده است.

اعتراض کارگران کارخانه فولاد البرز

بیست و سوم تیر ماه- ۱۴۸ کارگر کارخانه فولاد البرز نزدیک به ۱۴ ماه مزد و حق بیمه معوقه طلبکارند.کارفرمای این کارخانه همزمان مالک ده ها کارخانه بزرگ وکوچک در کشور است؛ و در دیگر واحدهایی که متعلق به این فرد است نیز وضعیتی کم و بیش مشابه حاکم است.کارگران این واحد با قراردادهای کوتاه مدت یک ماهه کار می‌کنند و در پایان هر ماه نگران از دست دادن شغلشان هستند.

ادامه اعتراض کارگران شهرداری اهواز

بیست و سوم تیر ماه-  پیمانکار مطالبات مزدی مربوط به ماه‌های فروردین و اردیبهشت را پرداخت کرده‌است اما تا این لحظه هیچ خبری از وضعیت پرداخت دستمزد خردادماه کارگران نشده است.پیمانکار حاضر نیست به اندازه سایر پیمانکاران شهرداری به کارگران مزایای حق اولاد پرداخت کند و در راستای پرداخت نکردن مزایای شب کاری  ساعات کاری کارگران را جابجا کرده است ،در نتیجه این جابه‌جایی مزایای مزدی کارگران تاحدودی کاهش یافته است .

اعتراض کارگران ساختمانی به نداشتن بیمه‌

بیست و سوم تیر ماه- از آغاز نیمه دوم سال ۹۴ تا کنون هیچ حرکت مثبتی در جهت بیمه نمودن کارگران ساختمانی انجام نشده و مسئولان کمبود منابع را بهانه قرار داده‌اند.۴ ماه از سال جدید، هیچ اقدام موثری برای بیمه کارگران ساختمانی انجام نشده و هیچ کارگر جدیدی تحت پوشش بیمه درنیامده‌است. وعده‌های مغفول مانده وزیر کار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی [ فراموش‌کاری‌ها و اهمال‌ها] مورد اعتراض  کارگران ساختمانی است.

اعتراض به ضرب و شتم کارگران

بیست و سوم تیر ماه- بعد از انتشار خبر برخورد قهر آمیز با کارگران شهرداری اهواز و معادن طلای آق‌دره وسنگ آهن بافق ، کارفرمایی که برای نپرداختن مطالبات دو کارگر که در یک کارگاه مبل سازی به عنوان رویه‌کوب مشغول کار بوده‌اند آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده است. طلب این دو زحمتکش به ترتیب ۳ و ۸ میلیون تومان بوده است .

اعتراض کارگران کارخانه سموم علف کش ساوه

بیست و سوم تیر ماه- حدود ۲۵ نفر از کارگران این واحد صنعتی از بهمن ماه سال ۹۴ بجز دستمزد اردیبهشت ماه حقوقی دریافت نکرده‌اند. این کارگران علارغم دریافت نکردن عیدی وپاداش پایان سال ۹۵ هنوز بابت حدود ۸ ماه بیمه خود به تامین اجتماعی از کارفرما طلبکارند.  سه نفر از کارگران مشمول  مشاغل سخت وزیان اور ودو نفردیگر که در شرف بازنشستگی هستند  به دلیل بدهی‌های مالی کارفرما به تامین اجتماعی از  امکان  بازنشسته شدن محروم مانده‌اند.

اعتراض زحمتکشان به عدم امنیت شغلی‌ و بیکاری

بیست و سوم تیر ماه- بیکاری در طول یکسال گذشته و در دوران پسابرجام نه تنها بهتر نشده بلکه پیچیده تر و دارای ابعاد جدیدتری هم شده است؛ نه خبری از تاثیر سرمایه گذاری‌های جدید در کاهش نرخ بیکاری و بهبود اشتغال جوانان است و نه امید می رود که روند بحران بیکاری در ماه‌های آینده در مسیر مناسبی قرار گیرد.

منابع مورد استفاده: ایلنا – ایرنا- ایسنا- مهر

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اتحاد کارگر شماره ۳۶

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا