حقوق بشر

بازداشت یک ایرانی مقیم آمریکا پس از بازگشت به ایران

یک ایرانی مقیم آمریکا که چندی قبل برای عیادت مادر بیمار و سالخورده خود، به استان گلستان مراجعت کرده بود، پس از چند روز توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید…

به گزارش خبرنگار «سحام»، رضا (روبین) شاهینی دانشجوی فارغ‌التحصیل رشته «امنیت بین‌الملل و حل و فصل منازعات» دانشگاه سن دیه‌گو که در تاریخ دوم خردادماه سال‌جاری (۲۲ ماه می) برای ملاقات مادر بیمار و سالخورده خود، به استان گلستان سفر کرده بود، روز ۲۱ تیرماه (۱۱ ژولای) در منزل مسکونی خود بازداشت شد.

آقای شاهینی قرار بود روز چهارم مردادماه (۲۵ ژولای) به آمریکا بازگردد.

هنوز از نهاد بازداشت کننده رضا شاهینی اطلاعی در دست نیست اما به نظر می‌رسد سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مرجع این بازداشت بوده باشد.

ماموران امنیتی در هنگام بازداشت، ضمن تاکید به خانواده آقای شاهینی مبنی بر حفظ آرامش، از آنان به صورت اکید درخواست کردند که اطلاع‌رسانی درباره این بازداشت را متوقف کنند.

یک منبع نزدیک به خانواده رضا شاهینی به خبرنگار «سحام» می‌گوید که «ممکن است آقای شاهینی برای این بازداشت به تهران منتقل شده باشد.»

ماموران امنیتی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» رضا شاهینی را بازداشت کردند، حکم بازرسی از منزل وی را نیز در اختیار داشته‌اند و در این بازداشت تمامی وسایل شخصی وی را نیز توقیف کرده‌اند.

این ماموران با ذکر این جمله که «این پرونده امنیتی است»، از تماس تلفنی رضا شاهینی با خانواده‌اش ممانعت به عمل آورده‌اند.

گفتنی است حسن روحانی بارها در مجامع مختلف تاکید به بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور به ایران و مشارکت آن‌ها در توسعه کشور کرده که این نتیجه این تاکیدات تنها بازداشت ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا