گوناگون

سفیر ترکیه در تهران: اعلام موضع ایران در اولین ساعات کودتا برای ما ارزشمند بود

به گزارش تسنیم، سفیر ترکیه در تهران امروز نشستی خبری داشت. نکته قابل تامل در این گزارش تشکر سفیر ترکیه از مقامات ایرانی در مخالفت با کودتا می بود. با اینکه سفیر ترکیه در تهران این تشکر را به دلیل حمایت ایران از اردوغان ابراز کرده است اما به نظر می رسد سهم ایران در کمک کردن به اردوغان برای شکست دادن کودتا بی اهمیت نبوده است. اظهارات سفیر ترکیه در تهران، به روشنی نشان می دهد نقش تهران در شکست کودتا بیشتر از یک حمایت لفظی بوده است. اینکه این حمایت چگونه و به چه صورت بوده است مشخص نیست اما به نظر می رسد حفظ موقعیت اردوغان برای رژیم اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است…

رضا هاکان تکین،سفیر ترکیه در تهران گفت:” اعلام موضع مقامات ایران در اولین ساعات کودتا و ایستادن آنها در کنار دولت برای ما بسیار ارزشمند است.”

این قسمت از سخنان سفیر ترکیه تا حدود زیادی مشخص می کند در اولین ساعات کودتا اقدامات عملی مهمی در جهت حمایت از اردوغان صورت گرفته است. این مهم در قسمتی دیگر از سخنان سفیر ترکیه کاملا برجسته است که می گوید:” پس از کودتا، عمق ارتباطات و روابط ایران و ترکیه یک بار دیگر متجلی شد.”
سفیر ترکیه در ارتباط با ارتباط تلفنی روحانی و اردوغان نیز گفت:”…روحانی در سخنان خود گفت همانند ترکیه ایران هم تا صبح بیدار بود و از نزدیک تحولات را دنبال کرد. اردوغان بر لزوم همکاری بیشتر با روسیه و ایران درباره تحولات منطقه‌ای تأکید کرد. اختلاف نظرهایی وجود دارد و ما باور داریم در شرایط فعلی برای به حداقل رساندن اختلافات تلاش شود.”
سفیر ترکیه در ارتباط با سیاست خارجی ترکیه و احتمال تغییر در آن گفت:” ترکیه قرار نیست سیاست خارجی خود را تغییر دهد بلکه همه طرفین باید یک گام عقب بکشند و برای مسائل سوریه و عراق با در نظر گرفتن تمام اقشار مردمی یک راه حل یافت شود.”

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص برخی گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها در ایران گفت:” مواضع دولت ایران از آغازین ساعات کودتا برای ما بسیار خوشحال کننده بود. برای ما مقامات حاکمیت ایران از جمله روحانی، ظریف و لاریجانی مخاطب هستند که آشکارا حمایت خود را از دولت ترکیه اعلام کردند.”

وی در خصوص ادعای روزنامه ینی‌شفق مبنی بر دخالت ایران در کودتا نیز گفت:” بعد از کودتا آن‌قدر اخبار دروغ منتشر شده که وقت نمی‌کنیم آنها را تکذیب کنیم. به‌عنوان مقام رسمی باور نداریم که چنین خبری واقعیت داشته باشد. از ساعات اولیه کودتا تا فردا ظریف و چاووش‌اوغلو سه بار گفتگو داشتند و ایران هم جزو اولین کشورهای حامی دولت در کودتا بود و ما هیچ شکی در آن نداریم.”

وی همچنین افزود: من در زمان کودتا در تعطیلات در ترکیه بودم اما همکارانم در تهران فعالیتهای لازم را داشتند و تماس با مقامات ایران و انتشار بیانیه را دنبال می‌کردند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا