زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول مرداد ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛
“به رسمیت شناختن قرارداد‌های جمعی برای کارگران واحد‌های صنعتی،کشاورزی،تولیدی و خدمات؛
تامین حقوق بازنشستگی برای کلیه زحمتکشان شهر و روستا؛
ایجاد نظام فراگیر تامین اجتماعی؛”
پیشنهاد‌های حزب توده‌ ایران برای برنامه اقتصادی مردمی،مصوبه ششمین کنگره حزب توده‌ ایران…

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته «جهاد کشاورزی» گیلان

پنجم مرداد ماه- حدود ۱۶۰ نفر  از کارگران بازنشسته سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان  که از سال ۹۳ تا اسفند ۹۴به مرور بازنشسته شده‌ اند هنوز نتوانسته‌اند سنوات پایان کار خود را دریافت کنند, به همین دلیل صبح روز سه‌شنبه ۵ مرداد ماه  با تجمع مقابل ساختمان سازمان جهاد کشاورزی این استان خواستار دریافت مطالبات خود شدند.

اعتراض کارگران کارخانه پلی اکریل

پنجم مرداد ماه- دستمزد حدود ۲۰۰۰ کارگر کارخانه پلی اکریل از فروردین ماه پرداخت نشده است.این کارخانه  در حال حاضر با سی درصد ظرفیت خود فعال است و اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند  باید به زودی شاهد تعطیلی خطوط تولید و بیکاری خیل عظیم کارگران متخصص این قطب نساجی باشیم.

اعتصاب کارگران خدماتی شهرداری هشترود

پنجم مرداد ماه- چند روزی است که کارگران شرکت خدماتی طرف قرار داد با شهرداری به علت عدم دریافت حقوق در اعتراض صنفی [ اعتصاب ]به سر می‌برند. شهرداری هشترود  برای جمع آوری زباله‌های شهر[ و شکستن اعتصاب] از کارگران رسمی خود استفاده می‌کند .

اعتراض کارگران قرارداد معین کتابخانه مجلس

پنجم مرداد ماه- بیش از ۱ سال از تعدیل[ اخراج ] کارگران قرارداد معین کتابخانه مجلس  می‌گذرد، به کارگران اخراج شده وعده داده شده بود که به بخش‌هایی که پیش از این در آنجا کار می‌کردند باز می گرداننند اما تاکنون که در حدود ۱ سال از تعدیل آنها می گذرد به هیچ کدام از این وعده‌ها عمل نشده است.

مطالبات کارگران کاشی  کویر یزد 

پنجم مرداد ماه- این واحد تولیدی  که از مهر ماه سال گذشته فعالیت خود را موقتا متوقف کرده بود، خرداد ماه سال جاری فعالیت دوباره خود را با ۴۰۰ کارگرآغاز کرد. کارگران خواستار آنند که با راه اندازی همه خطوط تولیدی کارخانه سایرهمکاران بیکار شده‌شان  به کارخانه باز گردند و  معوقات مزدی عقب افتاده  از سال گذشته وسال جدید  پرداخت گردد.

اعتراض کارکنان شاغل در پایگاه‌ها و محوطه‌های باستانی

پنجم مرداد ماه- معوقات مزدی و قراردادهای نامطمئن شغلی به عنوان بارزترین مشکلات این گروه از کارگران است. برخی از این کارگران با سابقه کاری بالا هنوز قراردادی هستند، معوقات مزدی چهار ماهه داشته و حق بیمه آنان به طور کامل پرداخت نمی شود.

اعتراض کارگران قطار شهری اهواز

پنجم مرداد ماه- یکی از پیمانکاران پیشین قطار شهری اهواز از حدود ۲ سال قبل  به هر کارگر بابت حق سنوات، حق مرخصی، اضافه کاری وعیدی و پاداش معادل سه تا چهار میلیون تومان بدهکار است.شرکت کیسون در مقام مجری اصلی پروژه بعد از خروج پیمانکار قرارداد کار جدیدی را  بصورت مستقیم با ۱۸۰ کارگر یادشده منعقد کرده‌است, با این حال حدود ۶ ماه است که این کارگران بابت مطالبات جاری خود طلبکارند.شرکت کیسون در برابر خواسته‌های این کارگران تنها مسئولیت پرداخت بدهی ۶ ماهه خود را برعهده گرفته است و از قبول تعهد مالی پیمانکار قبلی خودداری می‌کند.

تحصن و تجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت مهاباد

چهارم مرداد ماه- کارگران این مجتمع بیش از ده روز است که در اعتراض به عدم پرداخت  مطالبات معوقه، مقابل ورودی مجتمع چادر زده‌اند .[ تحصن کرده‌اند]کارگران شاغل در این مجتمع تا ۱۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. کارگران ضمن شرح مشکلات معیشتی خود می‌گویند تا زمانی که مدیران مجتمع و مقامات محلی و استانی به اوضاع ما رسیدگی نکنند، به این اعتراض صنفی ادامه خواهیم داد.

اعتراض دو کارگر اخراج شده مجتمع آلومینیوم مهدی

چهارم مرداد ماه- با گذشت یازده روز از صدور آراء بازگشت به کار برای کارگران اخراج شده  و مراجعه کارگران  به محل کارشان, مدیریت این مجتمع در مقام کارفرما هیچ اقدامی در راستای اجرای احکام صادر شده نشان  نداده است. کارگرانی که در این پرونده حقوقی برای آنها رای بازگشت به کار صادر شده است بصورت میانگین حدود ۱۸ سال سابقه کاری در این مجتمع را دارند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کاشی حافظ

چهارم مرداد ماه- از ابتدای سال جاری قرارداد شغلی بیش از ۱۰۰ کارگر این کارخانه تمدید نشده است. کارگران تعدیل [اخراج ] شده  چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. این کارگران روز گذشته مقابل استانداری فارس تجمع کردند. کارگران می‌گویند اگر مسئولان استان فارس به مطالبات کارگران  رسیدگی نکنند، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران ترانسفو

چهارم مرداد ماه- کارگران کارخانه ایران ترانسفو در اعتراض به تصمیم کارفرما بر کوچک سازی این واحد تولیدی ، از صبح روز یکشنبه‌  تا روز دوشنبه ۴ مرداد ماه  در مقابل ساختمان اداری این کارخانه در زنجان تجمع کردند. کارفرما  بخش خصوصی با وجود افزایش دو برابری سهام کارخانه باز هم قصد کوچک کردن کارخانه و فروش مستقلات آن در تهران را دارد. از اینرو کارگران  امنیت شغلی خود را در معرض تهدید می‌‌بینند.

اعتصاب غذای کارگران کارخانه فولاد خراسان

سوم مرداد ماه- اعتراض صنفی حدود ۱۲۰۰ نفر از کارگران این کارخانه در واکنش به ممانعت کارفرما به شکل گیری «تشکل کارگری» در این واحد تولیدی از پنج روز[۲۹ تیر ماه] پیش تاکنون در حال برگزاری است و به منظور پیگیری مطالبات صنفی خود از خوردن غذا در کارخانه خودداری کرده‌اند.

اعتراضات و مطالبات کارگران شرکت نفت و گاز گچساران

سوم مرداد ماه- کارگران شرکت نفت و گاز گچساران با انتشار نامه‌ای سرگشاده از رئیس جمهور خواستار روشن شدن وضعیت استخدامی خود و تبدیل قرارداد کاریشان شدند. در ابتدای این نامه آمده است: آقای رئیس جمهور؛اینجا گچساران است،شهری که ثروتش باعث ثروتمندی کشورش است و خود در فقر و فلاکت است. کارگرانی که در صنعت نفت مشغول کارند بیشترین سهم در تولید و استخراج این ثروت را دارند ولی سهمی از آن ندارند.خواهانیم که مجددا تبدیل وضعیت نیروهای شرکت آغاز و قانون همسان سازی حقوق کارگران اجرا شود.

اعتراض به بیکاری و عدم تامین امنیت شغلی‌

سوم مرداد ماه- استان کهگیلویه و بویراحمد دومین استان با درصد بالای نرخ بیکاری در کشور است. نرخ بیکاری در این استان ۱۷.۷ درصد است و در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار بیکار ثبت شده در این استان وجود دارد.

اعتراض کارگران کارخانه شیشه وآئینه مقسمی

سوم مرداد ماه- کارخانه شیشه وآئینه مقسمی  از پانزدهم خرداد ماه سال ۹۵  تعطیل شده و تمامی کارگران آن هم اکنون بیکارشده‌اند. کارفرما در یک نوبت ۳۰ کارگر با قرارداد موقت را در مهر ماه سال گذشته اخراج کرده و در  خرداد ماه سال جاری  ۱۰ کارگر دیگر را که  بصورت  رسمی و با سوابق بین ۱۸ تا ۲۵سال در این کارخانه کار می‌‌کردند با دست کم سه ماه مزد معوقه اخراج کرده است.

اعتراض کارگران شرکت معدن سنگ آهن بافق

سوم مرداد ماه- دستمزد خردادماه ۶۰۰۰ کارگر رسمی، قراردادی، شرکتی و پیمانکاری این معدن هنوز پرداخت نشده است.مسئولان روابط عمومی شرکت معدن سنگ آهن بافق  از پرداخت این مطالبات تا نیمه مرداد ماه خبر دادند.

اعتراض کارگران «ارگ قدیم بم »

سوم مرداد ماه- کارفرمای  پروژه مرمت«ارگ قدیم بم » هنوز دستمزد چهار ماه کارگران را پرداخت  نکرده است. تعویق در پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی باعث شده است اداره تامین اجتماعی بم از تقریبا سه ماه قبل از تعویض وتمدید دفترچه‌های در مانی کارگران وخانوادهایشان خوداری کند .

اعتراض کشاورزان زحمتکش 

سوم مرداد ماه- بالا بودن نرخ بهره بانکی، عملا کشاورزان را بردگان بی‌غل و زنجیری که برای سیستم بانکی کار می‌کنند،‌ تبدیل کرده است. در زمینه کشاورزی، در همان ابتدای ورود، کشاورز ما ورشکسته است؛ کسی که با این وضعیت در این بخش سرمایه‌گذاری کند، خروجی‌اش ورشکستگی است.

اعتراض کارگران  کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران

دوم مرداد ماه- اگرچه در نهایت پس از گذشت حدود ۲۵ روز از تحصن کارگران در صحن کارخانه تعطیل شده صنایع مخابراتی راه دور ایران،  کمسیون کارگری استانداری فارس در جلسه فوق‌العاده خود موضوع فروش اموال باقیمانده این کارخانه را لغو کرد و به بازگشایی کارخانه و پرداخت طلب مزدی کارگران سابق رای می‌دهد اما ظاهرا وعده‌هایی که مالک کارخانه در جلسات کمسیون کارگری در مورد بازگشایی دوباره و پرداخت طلب کارگران داده بود در همان حد شعار باقیمانده است.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه فولاد سازان فرآیند

دوم مرداد ماه- صبح روز شنبه ۲ مرداد ماه  جمعی از کارگران تعدیل [اخراج] شده این کارخانه  در ادامه پیگیری‌ برای معوقات مزدی پرداخت نشده خود در مقابل درب ورودی کارخانه‌ تجمع کردند. حجم مجموع طلب پرداخت نشده آنها نزدیک به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می‌شود . سازمان تامین اجتماعی تاکنون حاضر به برقراری مقرری بیمه بیکاری کارگران نشده است. زیرا کارفرما از اجرای احکام قانونی بازگشت به کار و پرداخت معوقات مزدی کارگران خودداری می‌‌کند.

اعتراض کارگران کارخانه‌  گلریس ابهر

دوم مرداد ماه-  پس از تعطیلی این شرکت در دی ماه سال گذشته تعدادی از ۳۷۰ کارگر بیکار شده این شرکت تا ۹ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. کارگران در ماهها و هفته‌های گذشته چندین تجمع اعتراضی مقابل کارخانه و یا فرمانداری ابهر برپا کرده‌اند که آخرین آنها مربوط به ۳۰ تیر ماه  است.

اعتراض کارگران شرکت ماناساز 

دوم مرداد ماه- مطالبات مزدی کارگران به موقع پرداخت نمی شود و بسیاری از کارگران بیکار شده‌اند. تعویق در پرداخت دستمزدها تبدیل به یک رویه شده‌است، کارگران شرکت ماناساز در زمره کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند اما با این حال ساعات کار به جای ۶ ساعت، بیش از نه ساعت است . بازنشستگان این شرکت هنوز بابت سنوات و مزایای شغلی از شرکت طلبکارند ودر ماههای گذشته این مطالبات پرداخت نشده است،

اعتراض کارگران کارخانه کک‌ سازی طبس

سی‌ و یکم تیر ماه- بیش از ۵ ماه دستمزد حدود ۱۳۰ کارگر کارخانه کک‌سازی طبس واقع در استان خراسان جنوبی به تعویق افتاده است.علاوه بر این  عیدی سال ۹۵ این کارگران پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران  بازنشسته کارخانه ریخته‌گری ماشین سازی تبریز  

سی‌ام تیر ماه- صبح روز ۳۰ تیر ماه کارگران بازنشسته کارخانه «ریخته‌گری ماشین سازی تبریز» با تجمع مقابل ساختمان اداره کار این شهر خواستار دریافت سنوات پایان خدمت خود شدند. مطالبات سنواتی کارگران بازنشسته با سوابق بالای ۲۰ سال به حدود یک میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد که به صورت مشخص میزان طلب هر یک از کارگران حدود ۳۰ میلیون تومان می شود.

ادامه تجمع اعتراضی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی

سی‌ام تیر ماه- امروز ( سی‌ام تیرماه)، سومین روز از تجمع صنفی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی است. خواسته آموزش‌دهندگان معترض که از شهرهای مختلف به تهران آمده‌اند و تعداد بیشترشان را زنان زحمتکش تشکیل می‌‌دهد ، جذب به صورت حق‌التدریسی در آموزش و پرورش هستند که سالها سابقه کار بدون بیمه و قرارداد دارند.

اعتصاب و اعتراض کارگران  کارخانه  کارتن سازی ایران

سی‌ام تیر ماه- عدم امنیت شغلی و بی‌توجهی به پرداخت اضافه کاریها و درج  نشدن عناوین شغلی  کارگران در احکام شغلی از جمله مواردی است که کارگران به نشانه اعتراض در محوطه محل کار خود تجمع کردند و در فاصله روزهای شنبه تا دوشنبه (۲۶ تا ۲۸) تیر ماه برای مدت سه روز از خوردن یک وعده غذای گرم در کارخانه خوداری کرده بودند.

اعتراض کارگران به تصویب لایحه توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

سی‌ام تیر ماه-  تصویب لایحه توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و کمک دولت و مجلس به شتاب گرفتن چرخ‌های قطار نئولیبرالیستی است . توسعه این مناطق به معنی آن است که در آینده نزدیک حدود ۹۹ درصد کارگران از شمول حمایت‌های قانون کار خارج می‌شوند.

اعتصاب غذای کارگران پتروشیمی پردیس

سی‌ام تیر ماه- کارگران پتروشیمی پردیس در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود از خوردن وعده‌های غذایی توزیع شده در محل کارشان خودداری کرده‌اند. کاهش مزد دریافتی کارگران به دنبال تغییر شیفت کاری، حضور اندک کارگران در کنار خانوادهایشان  و اسکان اجباری آنان در منطقه و متعاقب آن بالا رفتن هزینه‌های اجاره  (رهن یک آپارتمان معمولی در شهر جم ۶۰ میلیون تومان) از جمله موارد اعتراض برانگیز کارگران این پتروشیمی به حساب می آید.

منابع مورد استفاده: ایسنا- مهر- ایلنا- ایرنا

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا