گوناگون

سبقت پولشویی در جهان

رتبه نخست در رده بندی جهانی پولشویی به حکومت اسلامی داده شد. بر اساس شاخص مبارزه با پولشویی بازل، ایران تحت حاکمیت فقها برای سومین سال متوالی پرریسک ترین کشور از نظر فعالیت های پولشویی معرفی شد…
امن‌ترین کشور جهان از نظر پولشویی

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وال استریت ژورنال، رژیم «فقاهتی » در ایران برای سومین سال متوالی از نظر شاخص بازل، که یک شاخص سالیانه در زمینه ارزیابی عملکرد کشورها در زمینه ریسک پولشویی است، جایگاه نخست خود را حفظ کرده است.

بر اساس این گزارش، وضعیت اکثر کشورها نسبت به سال گذشته، در این شاخص بهبود یافته، اما کارایی بین المللی در زمینه مقابله با پولشویی همچنان ضعیف است.

از نظر شاخص بازل، کشورهایی که بالاترین ریسک پولشویی در آنها وجود دارد عبارتند از: ایران، افغانستان، تاجیکستان، گینه بیسائو، مالی، کامبوج، موزامبیک، اوگاندا، سوازیلند و میانمار.

کشور فنلاند در این رتبه بندی، کم ریسک ترین کشور از نظر پولشویی شناخته شده و کشورهای لیتوانی و استونی در رتبه های دوم و سوم جای گرفته اند.

بعد از این سه کشور، کشورهای بلغارستان، نیوزیلند، اسلونی، دانمارک، مجارستان، کرواسی و جامائیکا جای گرفته اند.

گروه کاری اقدام مالی، که یک نهاد بین المللی مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریزم است در ماه ژوئن رژیم «ولایت فقیه» را همچنان در لیست سیاه خود حفظ کرد، و به مدت یک سال، به  رژیم «فقاهتی» فرصت داد تا برای تقویت قوانین خود در این زمینه اقدام نماید.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا