گوناگون

بازداشت ۱۱ کوماندو به اتهام تلاش برای ربودن اردوغان

۱۱ کوماندوی ترکیه به اتهام تلاش برای ربودن رئیس جمهوری در شب کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه بازداشت شدند….

گزارش شده است که نیروهای ویژه ترکیه گروهی از سربازان ارتش این کشور را دستگیر کرده‌اند.139504261625289588149144
این گروه از سربازان مظنون هستند که به هنگام شروع کودتای نافرجام دو هفته پیش در ترکیه (پانزدهم ژوئیه/۲۵ تیر) مامور بازداشت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کشور، بودند.
همین گزارشها حاکیست حدود ۱۱ کماندوی فراری در مرمره دستگیر شده‌اند.
آقای اردوغان به هنگام این کودتا در تفرجگاهی در مرمره در تعطیلات بسر می‌برد و بر اساس گزارشها این سربازان قصد حمله و بازداشت او را داشتند که ظاهرا آقای اردوغان به دنبال دریافت اطلاعاتی مبنی بر وقوع این حمله، هتل محل اقامت خود را ترک می‌کند.
به گفته مقامات ترکیه از هلی‌کوپتر و هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) برای یافتن این سربازان استفاده شده است.
این مقامات افزوده‌اند که روستائیان محلی که در پی شکار بودند محل اختفای این سربازان را در جنگلهای انبوه منطقه، به مقامات اطلاع دادند. بین دو طرف تبادل آتش صورت گرفته است اما گزارش شده است که کسی کشته و یا مجروح نشده است.
از زمان کودتای نافرجام دو هفته پیش در ترکیه، دولت این کشور هزاران نفر را از ارتش و همچنین دیگر نهادی‌های غیرنظامی و به اتهام حمایت از کودتا اخراج کرده است. ترکیه همچنین خبر از ابطال ۵۰ هزار گذرنامه داده است.
در این میان همچنین ۱۴۲ رسانه در ترکیه توقیف شده و ده‌ها روزنامه‌نگار هم بازداشت شده‌اند.
دولت ترکیه سه ماه وضعیت اضطراری در کشور اعلام کرده است.
همچنین رئیس‌جمهوری ترکیه روز گذشته گفت که تصمیم به انحلال دانشکده‌های افسری دارد و طی لایحه‌ای به پارلمان درخواست خواهد کرد کنترل سازمان اطلاعات و امنیت ملی و همچنین فرماندهی ستاد مشترک ارتش به رئیس‌جمهوری واگذار شود.
آقای اردوغان طراحی و مدیریت کودتا را بر گردن فتح‌الله گولن، یار قدیمی و رقیب و منتقد فعلی خودش انداخته است و می‌گوید آمریکا باید آقای گولن را به ترکیه مسترد کند.
ادعایی که فتح‌الله گولن، چهره مذهبی و منتقد آقای اردوغان آن را رد کرده است. آقای گولن از سال‌ها پیش مقیم آمریکا شده است.
آقای اردوغان همچنین به انتقادهای بین‌اللملی از میزان ‹سرکوب و برخورد شدید او با متهمان کودتا› توجهی نکرده و در پاسخ به آنها گفته: «سرتان به کار خودتان گرم باشد.»
وی حتی دو روز پیش یک ژنرال آمریکایی را هم متهم به حمایت از کودتاچیان کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا