گوناگون

حمله اسلامگرایان به نیروهای دولتی سوریه در حلب

شورشیان اسلامگرا از جنوب و جنوب غربی حلب حملاتی را آغاز کرده‌اند تا مسیر کمک‌رسانی به همقطاران خود در شهر را باز کنند. گزارش های متناقضی در مورد وضعیت محاصره شدگان در حلب منتشر می شود …
به گفته فعالان حقوق بشری سوری، شورشیان اسلامگرا از جنوب و جنوب غربی حلب حملاتی را آغاز کرده‌اند تا مسیر کمک‌رسانی به همقطاران خود در شهر را باز کنند. نیروهای دولتی سوریه اخیرا حلقه محاصره حلب را کامل کردند.

به گزارش دویچه وله، جهادگرایان “احرار الشام” و “جبهه نصرت” سابق که حال خود را “جبهه فتح شام” می‌خوانند، تلاش می‌کنند مسیر کمک‌رسانی به همقطاران خود در دومین شهر بزرگ سوریه را باز کنند.
بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، افراد “احرار الشام” با دو خودروی بمب‌گذاری‌شده به مواضع ارتش سوریه و هم‌پیمانان آن در جنوب غربی حلب حمله کرده‌اند. بر این اساس، دو طرف به شدت با هم درگیر شده‌اند. گفته می‌شود، در حمله شورشیان اسلامگرا به محله حمدانیه حلب ۱۱ غیر نظامی، از جمله ۳ کودک، جان خود را از دست داده‌اند. حمدانیه در کنترل نیروهای دولتی سوریه است. جنگنده‌های سوری هم مناطق مسکونی تحت کنترل شورشیان را بمباران کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید، اسلامگرایان هم در جنوب حلب به نیروهای دولتی حمله کرده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه اطلاعاتش را از شبکه‌ی اطلاعاتی خود در خاک سوریه دریافت می‌کند. منابع رسمی عموما نمی‌توانند این اطلاعات را تأیید کنند.
بخشی از مناطق جنوبی حلب در اختیار نیروهای دولتی سوریه است. بخشی دیگر از این مناطق هم در دست مخالفان داخلی اسد و جهادگرایان خارجی است.

ارتش سوریه و متحدانش در نیمه ماه ژوئیه – حدود دو هفته پیش – حلقه محاصره مناطق شرقی حلب را کامل کردند؛ مناطقی که در کنترل شورشیان است. در ادامه اعلام شد که گذرگاه‌هایی برای خروج امن غیرنظامیان از حلب تدارک دیده شده است. نیروی هوایی سوریه روز یکشنبه مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب را هدف قرار داد.
رسانه‌های دولتی سوریه روز شنبه اعلام کردند که چندین خانواده از گذرگاه‌های امن از حلب خارج شده‌اند. شورشیان و ساکنان حلب این خبر را “دروغ” خواندند.
برآورد می‌شود که در حال حاضر ۲۵۰ هزار نفر در مناطق شرقی حلب گرفتار شده باشند. بسیاری از این افراد به دارو و مایحتاج اولیه دسترسی ندارند. نهادهای امدادرسان مدتهاست که نسبت به وقوع فاجعه انسانی در این منطقه هشدار می‌دهند.

آغاز خروج شهروندان از محله های محاصره شده حلب
خبرگزاری جمهوری اسلامی از آغاز خروج شهروندان ساکن در محله های شرقی حلب در شمال سوریه برای خروج از مناطق تحت تسلط تروریست ها به سوی مسیرها و گذرگاه های امن تعیین شده خبر داده است
به گزارش این خبرگزاری، بسیاری از شهروندان در گذرگاه تعیین شده در منطقه بستان القصر تجمع کرده اند.
به گفته آن ها؛ گروه های تروریستی از خروج شهروندان از مناطق محاصره شده جلوگیری می کنند و قصد دارند از مردم بیگناه به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.
استانداری حلب اعلام کرده است: برای استقبال از خانواده های مناطق شرقی این شهر آماده می شود و با تمام امکانات؛ خود را برای استقبال از خانواده های محاصره شده در محله شرقی حلب و اسکان آن ها در محل های موقت آماده کرده است.
این گزارش می افزاید: ارتش سوریه با کمک نیروهای مقاومت در آخرین مرحله از محاصره محله های شرقی حلب با تسلط بر محله بنی زید، پارک سوار های عفرین، خوابگاه های دانشجویان، همه مجتمع های مسکونی و کارخانه های منطقه اللیرمون در شمال این شهر، عرصه را بر تروریست ها تنگ و حلقه محاصره را کامل کردند.
ارتش سه مسیر مسجد شیخ سعید به سوی الحاضر، بوستان سیف الدوله به سوی ورزشگاه الحمدانیه و بستان القصر به سوی محله المشارقه را برای خروج شهروندان و مسیر میدان اللیرمون را برای خروج و تسلیم شدن افراد مسلح تعیین کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا