زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم مرداد ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

” حزب توده‌ ایران خواستار :

پرداخت دستمزد مساوی به زنان و مردان،در مقابل کار مساوی است؛

برنامه ریزی مرکزی برای ایجاد امکان‌های آموزش تخصصی، به منظور دسترسی‌ زنان به درجه‌های علمی‌ و ارتقاء شغلی‌ برابر با مردان است؛”

پیشنهاد‌های حزب توده‌ ایران پیرامون وظایف حکومت دمکراتیک- ائتلافی ، مصوبه ششمین کنگره حزب توده‌ ایران- بهمن ماه ۱۳۹۱…

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند اهواز

دوازدهم مرداد ماه- کارگران این کارخانه از اسفند ماه سال ۹۴ دستمزد نگرفته اند.همچنین عیدی سال ۹۴ کارگران هنوز پرداخت نشده است.خواسته کارگران پرداخت مطالبات معوقه مزدی و تضمین امنیت شغلی‌ آنان است.

تجمع اعتراضی بازنشستگان ایران ایر

دوازدهم مرداد ماه- صبح روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ماه  حدود ۷۰۰ نفر از بازنشستگان ایران ایر در اعتراض به معوقات مزدی تجمع کردند. این زحمتکشان از سال ۹۴ مطالبات پرداخت نشده دارند. علاوه بر این، به علت کمبود نقدینگی صندوق بازنشستگی هواپیمایی، تا این لحظه  تنها نصف مستمری تیرماه به بازنشستگان پرداخت شده‌است. بازنشستگان هما می گویند تا زمان پرداخت مطالبات به  اعتراضات صنفی خود ادامه خواهند داد.

اعتراض به خصوصی سازی خدمات بهداشتی و درمانی

دوازدهم مرداد ماه- اصل ۲۹ قانون اساسی صراحتا تامین بهداشت، درمان و بیمه رایگان را بر عهده دولت گذاشته است و ترویج خصوصی سازی و سپردن خدمات اساسی و پایه‌ای درمان به بخش خصوصی به معنای[ فقیر تر شدن زحمتکشان ] تخطی از این اصل قانونی است. فقدان امنیت شغلی,اخراج پرستاران و بیکار نمودن آنها در بخش خصوصی به مراتب آسانتر است.

تجمع اعتراضی کارگران کشتارگاه سیمرغ در نیشابور

دوازدهم مرداد ماه- کارگران کشتارگاه سیمرغ در نیشابور علاوه بر آنکه دستمزدی مطابق آنچه قانون کار وشورای عالی کار مصوب می‌کنددریافت نمی‌کنند، حق بیمه آن‌ها نیز به طور کامل به سازمان تامین اجتماعی واریز نمی‌شود و مزایایی چون حق اضافه کاری، عائله‌مندی و مسکن به آنها تعلق نمی‌گیرد. نه‌تنها پرداخت مزد کارگران در ماه‌های خرداد و تیر ماه هنوز صورت نگرفته است، بلکه به تازگی دستمزد اردیبهشت ماه هر کارگر مبلغی در حدود ۶۶۰هزار تومان بوده است که دست کم دویست هزار تومان از حداقل مزد قانونی کمتر است.

تجمع اعتراضی رانندگان حمل گندم در سیستان

دوازدهم مرداد ماه-  روز دوشنبه ۱۱ مرداد ماه حدود بیست نفر از تریلداران سیستانی در اعتراض به عدم پرداخت کرایه حمل بار در ماههای گذشته، مقابل اداره غله و خدمات بازرگانی زابل تجمع کردند. هر کدام از این رانندگان بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان از شرکت خلیج فارس طلبکارند.

اعتراض زحمتکشان به خصوصی سازی  خدمات بهداشتی و درمانی 

یازدهم مرداد ماه- هیچ کارگری تاکنون نتواسته از امکانات درمانی در بخش خصوصی استفاده کند و کارگران امکان بهره بردن [ توان پرداخت کردن ]از امکانات درمانی بخش خصوصی را ندارند.

خواست کارگران ساختمانی، بازنشستگی پیش از موعد

یازدهم مرداد ماه- شرایط بازنشستگی کارگران ساختمانی  مطابق ماده ۱۰ قانون بیمه‌های اجتماعی اجحافی بزرگ در حق کارگران ساختمانی است. با وجود سخت و زیان آور بودن ماهیت کار کارگران ساختمانی هیچکدام از این کارگران هنوز نتوانسته‌اند از مزایای قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند.

خواست کارگران بازنشسته، پرداخت معوقات است

یازدهم مرداد ماه- با توجه به اینکه معاش بازنشستگان به شدت متاثر از تورم و افزایش افسار گسیخته اقلام مصرفی است، دولت باید هرچه سریعتر تکلیف پرداخت مابه‌التفاوت افزایش مستمری[ افزایش ۱۴ درصدی مستمری ] فرودین و اردیبهشت را روشن کند.

اعتراض کارگران کمپرسور سازی ایران تبریز

یازدهم مرداد ماه- از اول تیر ماه فعالیت تولیدی کارخانه از سر گرفته شده اما فقط تعداد ۷۰ نفر از نیروی کار این واحد صنعتی[ از ۱۳۶ کارگر ]  مشغول کارند و دستمزد خرداد و تیر ماه کارگران هنوز پرداخت نشده است.

تجمع اعتراضی کارگران شاغل در فضای سبز شهرداری مرکزی نیشابور

یازدهم مرداد ماه- ۳۵ کارگر شاغل در فضای سبز شهرداری مرکزی نیشابور [با میانگین ۱۱ سال سابقه کار ]  علاوه بر آنکه دستمزدی مطابق آنچه قانون کار وشورای عالی کار مصوب می‌کند دریافت نمی‌کنند، دو ماه است که دستمزد آنها به تاخیر افتاده است.

بیانیه اعتراضی به  توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

یازدهم مرداد ماه- انجمن کارگران و استادکاران ساختمانی شهرستان مریوان با صدور بیانیه‌ای اعتراض کارگران را چنین بیان کرد:  دولت با دستور قرار دادن لوایح منطقه ازاد تجاری، قصد ابطال قانون کار را دارد، .با توسعه این مناطق کارگرانی که  در این نواحی شاغل هستند به ترتیب دسته دسته از شمول حمایت‌های اجتماعی خارج خواهند شد و بیش از پیش در معرض خطر اخراج ، کاهش امنیت شغلی، وقوع حوادث کار و مورد سوء استفاده قرار گرفتن و استثمار قرار خواهند گرفت.

اعتراض کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندر عباس

یازدهم مرداد ماه-  نه تنها مطالبات مزدی کارگران پرداخت نشده بلکه در شرایط فعلی امنیت شغلی آنان نیز در خطر افتاده است. بیش از هزار کارگر این پالایشگاه  چهار ماه معوقات مزدی دارند و تا کنون هیچ وعده‌ای در مورد زمان پرداخت این مطالبات به آنها داده نشده‌است.

تجمع اعتراضی کارگران ریخته گری ماشین سازی تبریز

یازدهم مرداد ماه- پرداخت دستمزد حدود ۲۶۰ کارگر ریخته‌گری ماشین سازی تبریزدر استان آذر بایجان شرقی دو ماه به تاخیر افتاده است و در عین حال کارگرانی که در دو سال گذشته از این واحد صنعتی بازنشسته شده‌اند هنوز موفق به دریافت سنوات خود نشده‌اند.

تظاهرات کارگران سد حوضیان شهرستان الیگودرز 

یازدهم مرداد ماه- کارگران در ۶ ماه گذشته مزدی دریافت نکرده‌اند و به همین دلیل  طی روز‌های اخیر تجمعات متعددی را مقابل ساختمان اداره کار ودفتر نماینده شهرستان الیگودرز انجام داده اند. در روز مراسم افتتاحیه سد به هیچکدام از کارگران اجازه حضور درمراسم را ندادند، همچنین کارگران را تهدید کردند در صورتی که مشاهده کنند کارگری درباره مطالبات مزدی خود با کسی صحبت کند سریعا از کار اخراج می شود.

بیانیه‌ اعتراض به  توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

دهم مرداد ماه-  انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد : تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد،… به مثابه فرش قرمزی است که زیر پای کارفرمایان و سرمایه گذاران پهن شده تا  به میل خود دستمزد تعیین کنند، قرارداد تنظیم کنند، اخراج کنند و هر اقدامی را که به صلاح خود بدانند علیه کارگران به انجام برسانند.مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر جرم شمردن دستفروشی و گدائی، نمونه‌ای از قانونی شدن گرفتن حق حیات از میلیونها انسان محروم و بی‌حقوق است که برخلاف میل خود از کار اخراج شده یا اصلا امکان دستیابی به هیچ کاری  را نداشته اند.

تجمع اعتراضی کارگران معدن منگنز و نارچ قم

دهم مرداد ماه- پس از گذشت بیش از پنج ماه از شروع سال جاری کارگران معدن منگنز و نارچ قم تازه موفق به دریافت معوقات مزدی اسفندماه سال قبل خود شدند.مطالبات مزدی سال جاری حدود ۳۰۰ کارگر این معدن هنوز پرداخت نشده است.

عدم امنیت شغلی کارگران معدن زغال سنگ خمرود و کارخانه کک سازی زرند

دهم مرداد ماه- در اعتراض به خصوصی سازی این دو واحد،کارگران نگران آینده شغلی خود هستند و می گویند این واگذاری‌ها  امنیت شغلی آنان را به مخاطره خواهد انداخت. مدیران شرکت  در هفته‌های گذشته از مازاد بودن بخشی از کارگران صحبت کرده اند .

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء 

دهم مرداد ماه-دستمزد جمعی از کارگران پیمانکاری فنی که حدود چند صد نفر هستند، در ماههای گذشته پرداخت نشده است.این کارگران که سابقه کار طولانی در شرکت رجاء دارند می گویند برخی از کارگران پیمانکاری این شرکت تا سه ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.

تجمع اعتراضی کارگران پروژه زه کشی قطار شهری شیراز

دهم مرداد ماه- حدود ۶۰کارگر در بخش زه کشی به صورت پیمانکاری با سوابق بالای ۸سال مشغول کارند که هنوز بابت دستمزد آبان، آذر، دی، بهمن واسفند ۹۴و نیز مطالبات مزدی فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال جاری طلبکارند. خواست کارگران پیمانکاری انعقاد  قرارداد مستقیم و پرداخت هرچه سریعتر مطالبات معوقه است.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کاشی خزر

دهم مرداد ماه- از اواخر دی ماه سال گذشته (۹۴)  کارفرما به دلیل مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی، فعالیت کارخانه‌ را در خطوط تولید متوقف  و از آن زمان تاکنون تعداد زیادی از کارگران  بدون دریافت معوقات مزدی بیکار شده‌اند.هرکدام از کارگران بین سه تا ۷ میلیون تومان از مطالبات مربوط به زمان اشتغالشان را از کارفرما طلب دارند. علاوه بر این کارفرما بابت اضافه کاریها و حق سنوات سالهای گذشته  به کارگران بدهکار است .

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه شیمی کشاورز به عدم امنیت شغلی‌

هشتم مرداد ماه- از ابتدای مردادماه جاری به دلیل آنچه از سوی کارفرما «رکود بازار فروش محصولات» عنوان شده است، تعداد ۱۵ کارگر این کارخانه با  میانگین سوابق کار ۱۸ سال قبل از خاتمه قرارداد از کارشان اخراج شده‌اند. کارفرما متن قرارداد کار جدید را طوری تنظیم  کرده است که بتواند کارگران به راحتی‌ اخراج کند.

تضمین امنیت شغلی‌،خواست کارگران  کارخانه سیمان نائین 

هشتم مرداد ماه- به دلیل انباشت بدهی‌ کارخانه  به اداره گاز شهرستان نائین ،گاز این واحد تولیدی از صبح روز دوشنبه ۴ مرداد قطعه گردیده است و امنیت شغلی دست‌ کم ۲۷۰ نیروی کار این واحد تولیدی تهدید شده است.

تجمع اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی 

ششم مرداد ماه- بر اساس وعده‌های داده شده از سوی کارفرما قرار بود روز گذشته ۵ مرداد ماه یک ماه ازمطالبات  معوقه کارگران این واحد معدنی پرداخت شود که  این وعده عملی نشده است.معوقات مزدی  ماه‌های فروردین ، اردیبهشت،خرداد وتیر ماه سال جاری به همراه عیدی و پاداش پایان ۹۴ و همچنین حق بیمه معوقه کارگران به سازمان تامین اجتماعی هنوز پرداخت نشده است.

اعتراض به عدم استقلال تشکل‌های کارگری

ششم مرداد ماه- باوجود اعلام مخالفت کارگران, دولت قبل به میل خودش در امور صنفی  کارگران دخالت کرد و جالب است که مسئولان بخش‌تشکل‌های صنفی در دولت کنونی نیز می‌خواهند همین رویه را دنبال کنند. انجمن‌های صنفی کارگری تصور می کردند که در دولت یازدهم …. جایگاه واقعی انجمن‌های صنفی کارگری در کانون عالی انجمن‌های صنفی به آنها باز می‌گردد.

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس

ششم مرداد ماه- دستمزد بیش از هزار کارگر پیمانکاری این پالایشگاه در سال جدید پرداخت نشده و این کارگران ۴ ماه معوقات مزدی دارند.

تجمع اعتراضی کارگران زاگرس خودرو

ششم مرداد ماه- «زاگرس خودرو» که از شرکت‌های وابسته به یک گروه خودروسازی در کشور مالزی است ،  پس از چندین ماه کاهش در ظرفیت تولید از اول خرداد ماه (۹۵)  رسما تعطیل شده و تمامی کارگران آن هم اکنون بیکارشده‌اند. با توجه به اینکه مالکیت این واحد به یک خودرو ساز جدید واگذار شده, خواست کارگران که بصورت میانگین ۱۰سال سابقه کار دارند اشتغال دوباره و تامین امنیت شغلی‌ است.

منابع مورد استفاده: مهر– ایرنا- ایسنا- ایلنا

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا