حقوق بشر

اعتصاب غذای زندانیان اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر در پی اعدام های جمعی این زندان

زندانیان ساکن اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجایی شهر که عمدتا زندانیان سنی مذهب با احکام حبس هستند در پی اعدام تعداد پرشماری از زندانیان سنی مذهب این زندان با هدف اعتراض و همینطور همدردی با خانواده های داغدار دست به اعتصاب غذا زده اند. جو زندان در پی این اعدامها و اعتراضات متشنج گزارش میشود…

به گزارش خبرگزاری هرانا، زندانیان ساکن اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجایی شهر کرج «در اعتراض به اعدام دوستانشان و اعلام همدردی با خانواده ها و در سوگ و عزای برادران و دوستانشان» دست به اعتصاب غذا زدند.

زندانیان این سالن متهمان و محکومان سنی مذهب هستند که محکومیت های آنان مجازاتهایی غیر از اعدام است، زندانیان سنی مذهب محکوم به اعدام که بالغ بر ۳۶ تن بودند از روز گذشته به محلی نامعلوم منتقل شدند.

دادستانی استان کردستان ساعتی پیش با انتشار بیانیه ای اعلام کرد امروز حکم اعدام زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر اجرا شد.

از خانواده‌های آنان خواسته شده به «پزشکی قانونی کهریزک» مراجعه کنند. خانواده های زندانیان از روئیت اجساد اعدام شدگان در پزشکی قانونی کهریزک خبر می دهند.

شب گذشته با یورش بی سابقه گارد سیاهپوش زندان رجایی شهر کرج تعداد ۳۶ زندانی سنی مذهب محکوم به اعدام ساکن در سالن ۱۰ این زندان با دستبند-پابند و چشم بند با تدابیر شدید امنیتی به سلول انفرادی منتقل شدند. هنوز تعداد اعدام شدگان مشخص نیست.

بنابر آخرین مستندات دریافتی هرانا، بند محل سکونت این زندانیان از حضور زندانی خالی شده است، آمارهای غیررسمی تخمینی بین ۱۰ تا ۲۹ اعدام شده دارند با اینحال هرانا تا زمان تنظیم این گزارش قادر به ارایه شمار مشخص اعدام شدگان نیست و تلاش های برای کسب اطلاعات بیشتر همچنان ادامه دارد.

دست کم حکم اعدام ۷ تن از این منتقل شدگان در مرحله بدوی است و قانونا تا پایان مراحل دادرسی و قطعیت حکم قابل اجرا شدن نیست.

ﮐﺎﻭه ﻭﯾﺴﯽ، ﺑﻬﺮﻭﺯ ﺷﺎﻧﻈﺮﯼ، ﻃﺎﻟﺐ ﻣﻠﮑﯽ، ﺷﻬﺮﺍﻡ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﮐﺎﻭه ﺷﺮﯾﻔﯽ، ﺁﺭﺵ ﺷﺮﯾﻔﯽ، ﻭﺭﯾﺎ ﻗﺎﺩﺭﯼ ﻓﺮﺩ، ﮐﯿﻮﺍﻥ ﻣﻮﻣﻨﯽ ﻓﺮﺩ، ﺑﺮﺯﺍﻥ ﻧﺼﺮﺍﻟﻠﻪ ﺯﺍﺩﻩ، ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺮﻣﺎﺷﺘﯽ، ﭘﻮﺭﯾﺎ ﻣﺤﻤﺪﯼ، ﺍﺣﻤﺪ ﻧﺼﯿﺮﯼ، ﺍﺩﺭﯾﺲ ﻧﻌﻤﺘﯽ، ﻓﺮﺯﺍﺩ ﻫﻨﺮﺟﻮ، ﺳﯿﺪ ﺷﺎﻫﻮ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻤﯽ، ﻣﺤﻤﺪ ﯾﺎﻭﺭ ﺭﺣﯿﻤﯽ، ﺑﻬﻤﻦ ﺭﺣﯿﻤﯽ، ﻣﺨﺘﺎﺭ ﺭﺣﯿﻤﯽ، ﻣﺤﻤﺪ ﻏﺮﯾﺒﯽ، ﻓﺮﺷﯿﺪ ﻧﺎﺻﺮﯼ، ﻣﺤﻤﺪﮐﯿﻮﺍﻥ ﮐﺮﯾﻤﯽ، ﺍﻣﺠﺪ ﺻﺎﻟﺤﯽ، ﺍﻣﯿﺪ ﭘﯿﻮﻧﺪ، ﻋﻠﯽ ﻣﺠﺎﻫﺪﯼ، ﺣﮑﻤﺖ ﺷﺮﯾﻔﯽ، ﻋﻤﺮ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻬﯽ، ﺍﻣﯿﺪ ﻣﺤﻤﻮﺩﯼ، عبدالرحمان سنگانی و سید جمال سید موسوی، ۲۹ نفر از زندانیان اهل سنت محبوس در زندان رجایی‌شهر هستند که حکم اعدام‌شان به دایره اجرای احکام رفته است.

همچنین حکم اعدام هفت تن دیگر محبوس در این زندان یعنی قاسم آبسته، داود عبداللهی، کامران شیخه، خسرو بشارت، ایوب کریمی، انور خضری و فرهاد سلیمی هنوز در دیوان‌عالی کشور در دست بررسی است و هنوز تایید نشده است.

لازم به ذکر است کاوه شریفی یکی از این زندانیان در حالی که بخاطر سکته قلبی در بیمارستان خارج از زندان بستری بود از آن مرکز درمانی به قرنطینه زندان و سپس سلولهای انفرادی منتقل شد.

روز گذشته دست‌کم با بیست‌ویک خانواده زندانی از سوی زندان تماس گرفته شده است. به این خانواده‌ها گفته شده برای ملاقات آخر به زندان بیایید.

گفته می‌شود هواخوری های این سالن و بندهای مرتبط آن از صبح دیروز به بهانه «آماده باش بودن» زندان باز نشده بود و مدیریت بخشی از زندان در اختیار نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته بود.

این یورش بی سابقه و انتقال غیرمعمول زندانیان جهت اجرای حکم اعدام، درست چند روز پس از پخش فیلم اعترافات تنی از آنان تحت عنوان “در عمق تاریکی” صورت گرفته است.

فیلم مورد اشاره ماه گذشته با حضور عوامل صدا و سیما در بند این زندانیان تهیه شده بود.

نهادهای قضایی عمده این افراد را به عضویت در گروه اسلامگرای “توحید و جهاد” متهم می کنند و مدعی هستند این افراد و گروه مذکور در عملیات های بمب گذاری، ترور، سرقت دست داشته اند، ادعایی که بصورت مشخص عمده این زندانیان آن را رد می کنند و محکومیت ها را به دلیل باورهای مذهبی خود می خوانند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا