گوناگون

امضای نخستین قرارداد همکاری ایران و آلمان در صنعت پتروشیمی

پتروشیمی کیان و شرکت لینده آلمان نخستین قرارداد همکاری ایران و آلمان در صنعت پتروشیمی را امضا کردند…
امضای نخستین قرارداد همکاری ایران و آلمان در صنعت پتروشیمی

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری “ایرنا” به نقل از وزارت نفت، قرارداد تامین تکنولوژی و آماده سازی برای انجام طراحی پایه (FEED) واحد الفین پتروشیمی کیان با حضور معاون وزیر نفت جمهوری اسلامی در امور پتروشیمی به امضای مدیران ارشد دو شرکت طرف قرارداد رسید.
شرکت پتروشیمی کیان در سال ۱۳۹۱ به منظور اجرای طرح الفین ۱۲ در زمینی به مساحت ۷۸ هکتار در فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی عسلویه تأسیس شد.
الفین دوازدهم به صورت یک مجتمع الفین- آروماتیک به همراه واحدهای پایین دستی با ظرفیت تولید سالانه هفت میلیون و ۴۷۸ هزار تن محصولات میانی و نهایی، بزرگترین مجتمع متمرکز پتروشیمی در جهان محسوب می شود.
این طرح عظیم شامل واحدهای پیش تفکیک خوراک مایع، آروماتیک، الفین، اتیل بنزن، آلفا الفین، پروپیلن اکساید و بوتادین است که تولید انواع محصولات از خانواده آروماتیک ها، زایلین ها و صنایع پایین دستی اتیلن را در بر می گیرد.
میزان خوراک سالانه پیش بینی شده در این طرح بیش از ۴.۵ میلیون تن، شامل سه هزار تن میعانات گازی از محل فازهای ۴ و ۵ و ۹۰۰ هزار تن اتان از محل فازهای ۱۳ و ۱۴ میادین گازی پارس جنوبی و همچنین ۳۵۰ هزار تن C3+ از الفین های پنجم و یازدهم و ۳۴۰ هزار تن برش سبک از آروماتیک چهارم است.
گروه گسترش نفت و گاز پارسیان مالکیت ۶۰ درصد طرح یادشده را در اختیار دارد.
لینده، بزرگترین تولیدکننده گازهای صنعتی در جهان است؛ سهام این شرکت در همه بازارهای بورس اوراق بهادار موجود در آلمان، از جمله بورس فرانکفورت، معامله می شود. این شرکت با توجه به میزان قیمت سهام، در فهرست ۳۰ شرکت نخست شاخص دکس(مهمترین شاخص سهام در آلمان) قرار گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا