حقوق بشر

«مولوی عبدالحمید اعدام زندانیان اهل سنت را محکوم کردند»

مولانا عبدالحمید امام جمعه زاهدان با انتقاد شدید از اعدام زندانیان اهل سنت تاکید کردند که شریعت اسلام در مورد اعدام جانب احتیاط را مد نظر قرار داده است. وی در واکنش به اعدام‌های اخیر در زندان رجایی ‌شهر اظهار داشتند: در موضوع اعدام‌های اخیر عده‌ای از هموطنان کُرد اهل ‌سنت ما در زندان رجایی‌ شهر کرج، مسائل زیادی مطرح است. بنده نیز می‌‌ خواهم در این مورد مطالبی عرض کنم. امیدواریم در این مورد اعتدال و میانه‌روی رعایت شود…
امام جمعه اهل‌ سنت زاهدان خواستار محاکمه متهمان در “دادگاه‌های علنی و عادلانه” شدند و گفتند: ممکن است یک فرد یا گروهی مرتکب تندروی و افراط‌ گرایی شود، کما اینکه امروزه جهان مملو از افراط‌گرایی است و در کشور ما نیز در بین شیعه و سنی افراد تندرو و افراط ‌گرا وجود دارند. ما معتقدیم وقتی چنین افرادی دستگیر می‌شوند، اگر مباشرت در قتل داشته‌ و مرتکب آن شده‌اند، جرم آنها باید در دادگاه‌های عادلانه و علنی که در قانون اساسی آمده است، به اثبات برسد. مولانا عبدالحمید با اشاره به اعدام‌های اخیر، آنها را “به ‌دور از دوراندیشی و سعه ‌صدر” دانستند و اظهار داشتند: در خصوص مسأله‌ی اخیر نیز گلایه‌ای که ما داریم این است که در آن، شرایط حساس منطقه در نظر گرفته نشده است. شرایط فعلی شرایط بسیار حساسی‌ است و دشمنان همواره دنبال سوءاستفاده و ایجاد اختلاف و ناامنی هستند. امام جمعه اهل ‌سنت زاهدان در پایان خطاب به اهل ‌سنت به ‌ویژه اعضای خانواده و بستگان اعدام‌ شدگان گفتند: توصیه ما به اهل سنت بالاخص کسانی که در این مسأله متألم شده‌اند، آن است که احساسات خود را کنترل کنند و آرامش‌ خودشان را حفظ کنند.

لازم به یادآوری است که رژیم« ولایت فقیه» در چند روز اخیر حداقل ٢۵ زندانی اهل سنت کـُرد را بدون محاکمه عادلانه و دادگاه علنی اعدام کرد. نهادهای بین المللی و سازمانهای مدافع حقوق بشر از جمله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل  همراه و همگام با احزاب وسازمان های سیاسی و مترقی میهنمان این اعدام ها را محکوم کردند و آن را بی عدالتی فجیع خوانده و خواستار  لغو مجازات اعدام تحت هر شرایطی و به هر جرمی شدند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا