اخبار

«برجام»و عاقبت سیاست تحریم‌ها

رژیم «ولایت فقیه»  مانورهای تبلیغاتی خود را  در رابطه با مذاکرات هسته ای  ۵ +۱  همانند دیگر عرصه های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی   با نیرنگ و فریب  آغازکرد. محمدجواد ظریف نتیجهٔ مذاکرات را ـ که به‌گفتهٔ او زیر نظر و به‌رهبری ولی‌فقیه رژیم انجام شده بود ـ پیروزی بزرگ دیپلماسی ایران اعلام نمود. این درحالی بود که به‌شکل سؤال‌برانگیزی بسیاری از نکته‌های اساسی این توافق که به‌طورجداگانه از سوی وزارت امورخارجه آمریکا و رسانه‌های گروهی جهان گزارش‌شده بود، در بیانیهٔ صادرشده از سوی دولت ایران  بازتاب نیافته بود. روز گذشته امام جمعه مشهد، حسن روحانی  را به خاطر اظهاراتش درباره توافق هسته‌ای “ساده لوح” خواند.

موج حمله و انتقاد از اعضای دولت یازدهم و شخص حسن روحانی مدام شدت می‌گیرد. توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مهم‌ترین انگیزه و بهانه‌ی این برخوردها است.

عبدالله ناصری، عضو بنیاد باران روز شنبه، ۱۶ مرداد به خبرگزاری ایسنا گفت: «از آغاز مذاکرات هسته‌ای رقیبان تندرو و سرسخت دولت در همه عرصه‌ها با یک سازمان‌دهی حساب شده رسانه‌ای، مسئله برجام را از کلان حاکمیت جدا کرده و آن را متعلق به دولت، رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده دانستند.»

ناصری می‌گوید این دامی است که دولت در آن گرفتار شد زیرا نتوانست این مسئله را جا بیندازد که مذاکرات هسته‌ای “یک پرونده حاکمیتی است که در رأس آن خامنه ای   قرار دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: «در واقع هر کسی که اکنون به پرونده هسته‌ای توهین کند به رهبر انقلاب توهین کرده است، زیرا ساده‌اندیشی است که بپذیریم برجام بدون هماهنگی با رهبر انقلاب پذیرفته شد. مذاکرات هسته‌ای از آغاز تا پایان آن زیر نظر رهبری انجام گرفت.»

نادیده گرفتن سهم و نقش رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای در پذیرش برجام موضوعی است که منتقدان توافق هسته‌ای بر آن تاکید می‌کنند و او نیز به آن دامن می‌زند.[ این درحالی است که هر آنچه  تاکنون گزارش شده است، رژیم ولایت‌فقیه، بخش اساسی خواست‌های کشورهای  ”۵ به‌علاوهٔ ۱“ در زمینهٔ غنی‌سازی و تغییر سیاست‌های هسته‌ای ایران در ده سال گذشته را با تائید  کامل خامنه‌ای پذیرفته است. ]

خامنه‌ای روز دوشنبه، ۱۱ مرداد برداشته نشدن یک‌باره همه‌ی تحریم‌ها پس از اجرایی شدن برجام را تائیدی بر مواضع خود درباره غیرقابل اعتماد بودن آمریکا عنوان کرد که “چندین سال” است آن را تکرار می‌کند.[ در صورتی که قرار بر این بود ،لغو کامل تحریم‌ها از سوی آمریکا و کشورهای غربی ـ توافقی صورت نگرفته است و تحریم‌ها به‌صورت مرحله‌ای و تنها با ”راستی‌آزمایی“ همه‌جانبهٔ ایران در اجرای تعهدهایش، برداشته خواهند شد. ]

دخالت خامنه‌ای در جزئیات مذاکرات

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام ۲۳ تیر ماه در گفت‌وگو با روزنامه “ایران” تاکید کرد که مذاکره‌کنندگان در چند مورد، از جمله لغو یک‌باره همه تحریم‌ها موفق به رعایت خطوط قرمز نشدند اما این کار “سرخود” انجام نشده است.

او می‌گوید تمام مراحل مذاکرات هسته‌ای با اطلاع و موافقت رهبر جمهوری اسلامی بوده، و او هر جا لازم بوده “حتی وارد جزئیات” هم می‌شده است.

به رغم این احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد روز گذشته بدون اشاره به سهم خامنه‌ای در این توافق، و بدون نام بردن از حسن روحانی او را به علت دفاع از برجام “ساده لوح” خواند.

به گزارش خبرگزاری فارس علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه ۱۵ مرداد گفت: «یک آقای ساده لوح می‌گوید ما با برجام عزت پیدا کرده‌ایم، اینکه شرکت مدلینگ ایتالیایی اینجا را بازار ترویج جنس‌های بنجل خود کند، عزت است؟»

انفعال دولت در تشریح نقش خامنه‌ای

به گزارش دویچه وله، رئیس جمهور و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بارها به نقش خامنه‌ای در تصمیم‌گیری‌های کلان و روند مذاکرات هسته‌ای اشاره کرده‌اند اما ظاهرا موفق نشده‌اند این واقعیت را برجسته کنند که مذاکرات مستقیم با آمریکا بر سر این مسئله به دستور او، پیش از دولت یازدهم و به شکل مخفیانه آغاز شده بود.[دولت روحانی به‌جای مانورهای تبلیغاتی و دروغ‌گویی دربارهٔ جزییات توافق‌های صورت‌گرفته، باید با شفافیت همهٔ جزییات توافق صورت‌گرفته را منتشر کنند. ]

عبدالله ناصری در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «دولت و رئیس جمهور باید از فرصت گفت‌وگوهای خود با مردم بهره ببرد و واقعیات را به مردم بیان کند. همچنین سخنگوی دولت و حتی تیم مذاکره کننده نباید دچار انفعال شوند و تمام مراحل توافق هسته‌ای را برای مردم تشریح و بیان کنند بدون موافقت رهبری توافق هسته‌ای انجام نگرفته است.»[ اینک حتی این نگرانی جدی هم وجود دارد که حق طبیعیِ کشور ما برای بهره‌وریِ صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و ادامهٔ کار تحقیقاتی و علمی ایران در این عرصه نیز ازاین‌پس به تأیید از سوی ایالات‌متحده آمریکا نیازمند باشد. از سیاست ”استقبال از تحریم‌ها“ـ که از سوی احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور برگماردهٔ ولی‌فقیه و کسانی همچون علی لاریجانی تبلیغ و اجرا شدند ـ  تا سیاست ”نرمش قهرمانانهٔ“ ولی‌فقیه، همگی آن‌ها دلیل روشنی بر شکستِ ذلت‌بار سیاست‌ خارجی حکومت جمهوری‌اسلامی است.]

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا