گوناگون

ایران و جمهوری آذربایجان شش سند همکاری امضا کردند

رئیس جمهوری اسلامی ایران در آغاز یک سفر رسمی دو روزه در راس یک هیئت بلندپایه به جمهوری آذربایجان روز یکشنبه ۱۷ مرداد وارد باکو شد...
ویزای دوجانبه تهران و باکو لغو شد

ایلنا نوشت: بنابر توافقی که میان روسای جمهور ایران و آذربایجان صورت گرفت، از این پس شهروندان دو کشور برای مسافرت به کشورهای یکدیگر نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت.

در جریان نشست خبری مشترک حسن روحانی و الهام علی اف که ظهر امروز در باکو برگزار شد،  تصمیم براین گرفتند که  ویزای مسافرت آذربایجان برای شهروندان ایرانی و همچنین ویزای سفر به ایران برای شهروندان آذربایجانی لغو گردد.

بر این اساس، شهروندان دو کشور برای سفر به کشورهای یکدیگر نیاز به اخذ ویزا ندارند و می‌توانند بدون طی مراحل دریافت ویزا اقدام به مسافرت کنند.

سفر روحانی به باکو؛ ایران و جمهوری آذربایجان شش سند همکاری امضا کردند 

رئیس جمهوری اسلامی ایران در آغاز یک سفر رسمی دو روزه در راس یک هیئت بلندپایه به جمهوری آذربایجان روز یکشنبه ۱۷ مرداد وارد باکو شد.

برخی از این تفاهمنامه‌ها شامل همکاری اجرای طرح دالان حمل و نقل شمال – جنوب، همکاری در زمینه امنیت الکترونیکی، همکاری در حوزه گردشگری و تفاهمنامه میان بانک‌های مرکزی دو کشور است.
دالان حمل و نقل شمال و جنوب قرار است جمهوری آذربایجان را از طریق راه آهن گیلان به جنوب ایران و خلیج فارس متصل کند. رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه هفتم اوت، در نشست مشترک با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان اعلام کرد که دو کشور برای ایجاد یک کارخانه تولید خودرو در آذربایجان توسط ایران توافق کرده اند. این کارخانه قرار است با سرمایه گذاری مشترک، سالانه ۱۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند.
دو کشور ایران و آذربایجان از زمان روی کار آمدن حسن روحانی تا کنون ۱۳ سند همکاری امضا کرده اند.
حسن روحانی قرار است در این سفر با جمعی از روحانیان جمهوری آذربایجان و گروهی از نمایندگان شرکت‌های ایرانی مستقر در آن کشور نیز دیدار و گفتگو کند.
روحانی روز دوشنبه نیز در یک نشست مشترک با الهام علی اف و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری روسیه شرکت خواهد کرد. رسانه‌های روسیه از احتمال امضای یک قرارداد نظامی دو جانبه میان ایران و روسیه در حاشیه این اجلاس خبر داده‌اند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا