جوانان

آیا با انتقال سرورهای تلگرام به ایران، امنیت مشترکان تامین می‌شود؟

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بعضی پیام‌رسان‌ها برای انتقال سرور خود به ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، بعضی کشورها از جمله روسیه، کره و حتی خود تلگرام برای انتقال سرور به ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش «سحام»، سخنان ابوالحسن فیروزآبادی در حالی مطرح شده که بسیاری از کاربران نگران انتقال سرورهای این پیام‌رسان اینترنتی به داخل ایران هستند.

بر اساس آمارهای رسمی، نزدیک به ۲۰ میلیون کاربر ایرانی در شبکه پیام‌رسان تلگرام عضو هستند که روزانه میلیونها گیگا بایت دیتا بین آنان رد و بدل می‌شود، اما آیا تضمینی وجود دارد که در صورت انتقال سرورهای این پیام‌رسان اینترنتی به داخل کشور، اطلاعات رد و بدل شده مشترکان در اختیار نهادهای امنیتی قرار نگیرد؟ آن‌هم نهادهایی مانند سازمان اطلاعات سپاه که بارها با ولع نشان داده‌اند طالب اطلاعات خصوصی مردم هستند و با هیجان از کوچک‌ترین روزنه برای ورود به حریم خصوصی مردم و پرونده سازی علیه آنان استفاده می‌کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین درباره حمایت دولت از پیام‌رسان‌های داخلی نیز گفت: نظر ما این است که از هر تعداد پیام‌رسان داخلی که در کشور راه‌اندازی شود، استقبال می‌کنیم، ولی پیام‌رسانی که بتواند به حداقل ۱۰ میلیون مشترک سرویس‌دهی کند، مورد حمایت دولت قرار می گیرد.

وی افزود: وزارت ارتباطات در حال تبیین شرایط و مشخصاتی است که بر اساس آن بتواند از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت کند.

فیروزآبادی درباره وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی نیز گفت: ۶ یا ۷ پیام‌رسان قابل توجه داخلی داریم ولی قابلیت اینکه بتوانند در سطح ملی تا ۱۰ میلیون نفر را پوشش دهند،‌ندارند که امیدواریم با حمایت‌های دولتی بتوان این شرط را محقق کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا