اجتماعی

۵۴۰ هزار هکتار از دریاچه ارومیه غیرقابل احیا است

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه از غیرقابل احیا بودن بخش هایی از دریاچه ارومیه خبر داد.به گفته عیسی کلانتری ۱۰۰ هزار هکتار از سمت شرقی ورودی زرینه رود به دریاچه ارومیه و ۴۴۰ هزار هکتار از سمت شرقی جزیره اسلامی قابل احیا نیست…

به گزارش زیتون،دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت که یک هزار و ۳۰ کیلومتر معادل ۱۰۰ هزار هکتار از سمت شرقی ورودی زرینه رود به دریاچه ارومیه را غیر قابل احیا شده است. دلیل این موضوع رسوبات زرینه رود و ایجاد شیب منفی در این مسیر است که سبب شده است تا دیگر این قسمت از دریاچه احیا نشود. بنابراین زرینه رود به سیمینه رود وصل شده تا تبخیر آب صورت نگیرد.

به گفته او این بخش غیر قابل احیای دریاچه ارومیه به پارک حیات وحش تبدیل می‌شود.

عیسی کلانتری حاشیه سمت شرقی جزیره اسلامی را نیز که ۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر معادل ۴۴۰ هزار هکتار است غیر قابل احیا خواند و تایید کرد که در این بخش از دریاچه ارومیه نیز آبی وجود نخواهد داشت.

او در ادامه این گفتگو با تسنیم به تغییر رنگ دریاچه ارومیه پرداخت و آن را نشانگر وجود جلبک‌های لازم برای رشد آرتمیا دانست.

کلانتری حفاظت از آرتمیا و بهره‌برداری اقتصادی از این موجود گرانبها را بر عهده محیط زیست خواند و افزود که ستاد احیای دریاچه ارومیه نقش اجرایی ندارد بنابراین نمی‌تواند در بهره‌برداری اقتصادی از آرتمیای دریاچه ارومیه اقدامی داشته باشد.

در همین ارتباط معاون علمی پژوهشکده دریاچه ارومیه از کاهش ارتفاع آب دریاچه ارومیه خبر داده است.

ناصر اق گفت: با افزایش دمای هوا و شدت تبخیر آب که همه ساله در فصل تابستان اتفاق می افتد که در این راستا ارتفاع اب دریاچه ارومیه در یک ماه اخیر ۳۰ سانت کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون عمیق ترین قسمت دریاچه ۲.۵ متر است افزود: به طور متوسط هرسال در فصل گرما یک متر ارتفاع آب کاهش می یابد و امسال نیز پیش بینی می شود تا آخر فصل گرما این میزان کاهش یابد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا