بین‌المللی

تظاهرات اعتراضی در مسکو ؛ این یک تهدید جدی علیه قانون اساسی ست !

امروز تعداد کثیری مردم روسیه در اعتراض به قانون جنجال آمیز مبارزه با تروریسم در مسکو تظاهرات کردند. معترضان می‌گویند قانون جدید ناقض آزادی اینترنت و حریم شخصی افراد است و امکان سرکوب مخالفان را برای دولت فراهم می‌کند….

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس قانون جدید امضا شده توسط ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی موظفند اطلاعات مربوط به تماس‌ها، پیام‌ها، عکس‌ها و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی را به مدت شش ماه نگهداری کنند و همچنین این قانون دارندگان سرورهای اینترنتی را به نگهداری اطلاعات مربوط به کاربران تا مدت سه سال و ارائه آن‌ها به سرویس‌های امنیتی در صورت لزوم، موظف می‌کند.

قانون جدید ضد ترور امکان دسترسی به این اطلاعات و استفاده از هر گونه مکانیسم رمزگشایی درباره استفاده از این اطلاعات را به سرویس‌های امنیتی می‌دهد.

هم چنین بر اساس این قانون برخی از هنجارشکنی‌ها جرم شناخته می‌شود و سن مرتکبان جرایم که امکان مجازات آن‌ها وجود دارد به افراد تا سن ۱۴ سال کاهش یافته و محکومیت زندان برای جرایم اینترنتی نیز افزایش می‌یابد.

آنتون نوسیک بلاگر، اپوزیسیون روسیه در میان معترضان اعلام کرد: این قانون تهدید جدی علیه قانون اساسی روسیه است.

یکی دیگر از مخالفان نیز گفت: “ما باید به خیابان‌ها آمده و روسیه را آزاد کنیم.”

معترضان همچنین پلاکاردهایی با محتوای” نه به سرکوب سیاسی” حمل می‌کردند.

بر اساس اعلام خبرنگار خبرگزاری فرانسه، نزدیک به ۱۰۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کردند.

ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق و افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا پس از امضای این قانون در ماه گذشته، در پیامی در توئیتر نوشت: این روز، روز سیاهی برای روسیه است. وی در پیامی دیگر امضای این قانون را محکوم کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا