زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم مرداد ماه

اتحاد کارگر: در ماجرای سال ۹۳ برای چند تن از کارگران چادرملو پرونده قضایی ساخته شد و پس از آن در سال  ۹۴ همه به جز ۵ نفر تبرئه شدند و در نهایت آن ۵ نفر هم حکم تعلیقی گرفتند، کارگران  دلیل این احضار مجدد را  سوال برانگیز می‌‌دانند.  خواست این کارگران احقاق حقوق بیش از دو هزار کارگر این واحد است.

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

” حزب توده‌ ایران خواستار:

پرداخت دستمزد مساوی به زنان و مردان،در مقابل کار مساوی است؛

برنامه ریزی مرکزی برای ایجاد امکان‌های آموزش تخصصی، به منظور دسترسی‌ زنان به درجه‌های علمی‌ و ارتقاء شغلی‌ برابر با مردان است؛”

پیشنهاد‌های حزب توده‌ ایران پیرامون وظایف حکومت دمکراتیک- ائتلافی ، مصوبه ششمین کنگره حزب توده‌ ایران- بهمن ماه ۱۳۹۱

طرح دولت برای ارزان‌سازی نیروی کار

بیستم مرداد ماه – اتاق‌های بازرگانی، وزارت کار و مجلس …این سه بخش سیاست‌های هماهنگی را در قالب اینکه قانون کار سختگیرانه است و از کارگران حمایت می‌کند و نه از «کار»، بنابراین باید تغییر کند٬در پیش گرفته‌اند.

حمایت دولت از کارفرمایان و سرمایه داری انگلی

بیستم مرداد ماه-“درحال‌حاضر در برخی از کارگاه‌های بزرگ هم علاوه بر کارگاه‌های کوچک، برخی از کارگران با دستمزدی پایین‌تر از حداقل مزد و بدون بیمه به‌صورت غیررسمی[قرارداد موقت و سپید امضا]، مشغول به فعالیت هستند”.

اقتصاد مقاومتی٬ هدفمندی یارانه‌ها و امنیت شغلی کارگران

نوزدهم مرداد ماه -مدیرکل توسعه اشتغال و سیاست‌گذاری بازار کار به‌عنوان نماینده دولت در نشست تخصصی نقش سیاست‌های حداقل دستمزد … در صنایع کوچک و متوسط ، بر “اشتغال‌ز‌ایی و مبارزه با بی‌کاری” از طریق ارزان‌سازی نیروی کار و تعیین دستمزد بر‌اساس “بهره‌وری” تأکید کرد. او خطاب به فعالان بخش خصوصی گفته بود، دولت آماده است پتانسیل ارزان‌سازی کارگران را در اختیار کارفرمایان بگذارد.

مطالبات زحمتکشان، بازنشستگی پیش از موعد

نوزدهم مرداد ماه- هنوز غسال‌های بهشت زهرا با وجود کار سنگین و مشقات جسمی و روحی فراوان، در لیست‌های بیمه، کارگر ساده هستند و نمی‌توانند از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند. وضعیت غسال‌هایی که تا همین چندی پیش فاقد قرارداد رسمی بودند و برای شرکت‌های پیمانکاری کار می‌کردند، به مراتب حادتر است همچنین وضعیت کارگران آتش نشانی علی الخصوص کادر عملیاتی نیز بر همین منوال است و این کارگران با وجود سختی فراوان کار، از بازنشستگی پیش از موعد محرومند.

حمایت دولت از کارفرمایان و اعتراض زحمتکشان 

نوزدهم مرداد ماه-  مدیرکل اشتغال وزارت کار… اعلام کرد دولت این آمادگی را دارد تا به منظور اشتغالزائی از طریق تغییر دادن شیوه تعیین دستمزد، نیروی کار ارزان قیمت را در اختیار کارفرمایان بگذارد. برنامه دولت برای جلوگیری از افزایش دستمزد سالانه کارگران به بهانه‌های مختلف موضوع جدیدی نیست و هر ساله تقلا کرده سیاست انجماد[ کاهش ] دستمزد را عملی نماید.

خواست کارگران معدن تضمین امنیت شغلی‌ است

نوزدهم مرداد ماه- در طول چند ماه گذشته حداکثر ۵۰ تا ۶۰ معدن سنگ آهن تعطیل شده‌اند و این مساله به بیکاری کارگران این صنعت انجامیده است.پیشتر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران از بیکاری ۵۰۰۰ نفر از شاغلان معادن سنگ آهن کشور طی چند ماه گذشته به دلیل تعطیلی گسترده معادن خبر داده بود.

خواست کارگران کارخانه «قفل کار»

نوزدهم مرداد ماه- دست کم ۳۵کارگر قراردادی و رسمی کارخانه «قفل کار» در استان قزوین بابت ۱۵ ماه مزایای مزدی پرداخت نشده، طلبکارند. کارفرما حق بیمه کارگران  به تامین اجتماعی را از مرداد ماه سال  ۹۳  به تعویق انداخته است. کارگران این کارخانه‌ خواستار تضمین امنیت شغلی‌ خود  و پرداخت هر چه سریعتر مطالبات پرداخت نشده هستند.

ادامه اعتصاب و اعتراضات کارگران کارخانه ایران ترانسفو زنجان

نوزدهم مرداد ماه- امروز۱۹ مرداد، شانزدهمین روز از اعتراضات صنفی این کارگران نسبت به خصوصی سازی و واگذاری سهام کارخانه  است. در جریان اعتراضات روزهای اخیر چند تن از کارگران این کارخانه اخراج شده‌اند.

اعتصاب کارگران شهرداری منطقه یک اهواز

نوزدهم مرداد ماه- کارگران شهرداری منطقه یک اهواز صبح روز۱۹ مرداد ماه برای دومین روز پیاپی مقابل پارک شهربازی واقع در فلکه پاداد شهر تجمع کردند. در شرکت پیمانکاری نادر اهواز که حدود ۵۷۰ کارگر مشغول به کار هستند، دستمزد ماه‌های فروردین واردیبهشت  به صورت الل حساب  پرداخت گردیده  و کارفرما  دستمزد ماههای خرداد وتیر را به صورت کامل به کارگران بدهکار است. کارفرمای شرکت پیمانکاری نادر  اهواز از پرداخت حق اولاد ،اضافه کاری و تعطیل کاری‌های کارگران خوداری می کند.

اعتراض به افزایش بیکاری

نوزدهم مرداد ماه- ربیعی بر این موضوع تاکید دارد که باید سالیانه ۸۰۰ هزار اشتغال جدید در کشور ایجاد شود تا بتوان بیکاری را مهار و نرخ بیکاری را نیز تک رقمی کرد. با این حال، در دو سال گذشته و در دوره فعالیتی دولت تدبیر و امید ایجاد دستکم ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار اشتغال واقعی در یک دوره ۳ ساله اتفاق نیفتاده و بیکاری افزایش یافته است.

تامین امنیت سرمایه با تاراج حقوق طبقه کارگر

هجدهم مرداد ماه- “می‌خواهند کارگران را فدا کنند تا سرمایه‌‌گذاران سرمایه‌گذاری کنند. در‌واقع می‌خواهند نیروی کار را به حراج بگذارند…همه مزایایی که در قالب دستمزد، امنیت شغلی، ایمنی، بهداشت محیط کار و… برای کارگران فراهم شده است، به تاراج می‌رود”.

 خصوصی سازی و چگونگی بیمه کارگران

هجدهم مرداد ماه- طی دو دهه گذشته، در بازار کسب و کار کشور یک رسم… ایجاد شده که از آن تحت عنوان «دوره‌های آزمایشی» یاد می شود. بنا بر این تعریف مرسوم و نانوشته، اغلب کارفرمایان از یک ماه تا شش ماه، فرد شاغل در مجموعه اقتصادی را بیمه نمی کنند و هستند کارفرمایانی که حق بیمه کارگر را کمتر از ۱۸ درصد می پردازند.

ادامه مبارزه کارگران  ماشین سازی تبریز 

هجدهم مرداد ماه- در جریان تجمع امروز۱۸ مرداد ماه نیز دیگر همکاران شاغل  در کارخانه ریخته‌گری این مجموعه صنعتی به جمع کارگران معترض   ملحق شده‌اند. کارگران دستمزد اردیبهشت ،خرداد و تیر ماه  سال جاری را هنوز دریافت نکرده‌اند، مطالبات کارگران پیمانکاری یک ماه بیشتر از سایر همکارانشان  می شود. کارگران این کارخانه‌  نسبت به واگذاری مالکیت این واحد بزرگ صنعتی به صندوق توسعه فولاد معترضند.

تداوم اعتراض آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی

هجدهم مرداد ماه-  مسئولان آموزش و پرورش گوش شنوایی نسبت به خواسته‌های ما ندارند.آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی تاکید دارند که تا رسیدن  به خواسته‌هایشان به تجمعات صنفی خود ادامه می‌دهند.

خواست بازنشستگان فرهنگی 

هجدهم مرداد ماه- صبح روز  ۱۸ مرداد  بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تجمع کردند. بازنشستگان فرهنگی  پس از سالها خدمت در آموزش و پرورش و تدریس در کلاس‌های درس، از مشکلات معیشتی رنج می‌‌برند و خواهان افزایش عادلانه مستمری‌ها و همسان‌سازی مستمری بازنشستگان هستند.

خواست کارگران نانوا افزایش دستمزد است

هجدهم مرداد ماه- با وجود رشد نرخ تورم و ملموس بودن افزایش هزینه‌های زندگی در دو سال گذشته دستمزد کارگران خباز در همه نقاط کشور ثابت مانده است. کارگران خبازی‌ها از قبل از طلوع آفتاب تا بعد از  غروب آفتاب مشغول به کارند اما  عدم افزایش مزد آنها متناسب با هزینه‌های زندگی به نسبت دو سال گذشته  موجب شده است تا از شرایط معیشتی مناسبی برخوردار نباشند.

اعتراض معلمان حق‌التدریس به معوقات مزدی

هجدهم مرداد ماه- کمبود بودجه باعث شد که شب عید معلمان حق‌التدریس چندین ماه معوقات مزدی داشته باشند، در حال حاضر نیز این معلمان دو ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

خواست کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

هجدهم مرداد ماه- ۶۵۰ نفر از کارگران این واحد تولیدی از دست کم یکسال پیش مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت وزیان آور قرار دارند اما به دلیل آنکه کارفرما  هنوزحق سهم ۴ درصدی  مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور کارگران را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند. کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه حدود ۱۲۰میلیون تومان بابت ۴ درصد سهم کارفرما  به همراه سنوات وپاداش پایان خدمت به تناسب میزان دریافتی ،از کارفرما طلب کارند.

اعتراض هنرمندان و روزنامه نگاران به بیمه خدمات درمانی

هفدهم مرداد ماه‌گروهی از روزنامه نگاران و هنرمندان کشور به وضعیت بیمه خدمات درمانی خود اعتراض کرده و خواستار بهبود  بیمه درمانی شدند.بسیاری از هنرمندان و خبرنگاران از شمول تعهدات بیمه پایه سازمان‌های بیمه‌گر کنار گذاشته شده اند.

تجمع زحمتکشان معترض به عدم امنیت شغلی‌ در مقابل مجلس

هفتدهم مرداد ماه- مربیان پیش‌دبستانی از ساعات ابتدایی صبح روز۱۷ مرداد ماه  با تجمع مقابل درب مجلس خواستار بررسی خارج از نوبت اصلاحیه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین‌تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس در مجلس شدند و در ادامه تعدادی از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت نیز در اعتراض به لغو اولویت استخدام فارغ‌التحصیلان مقابل درب ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار رسیدگی به موضوع بورسیه و استخدام دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شدند. نیروهای انتظامی و امنیتی با حضور مقابل مجلس، اقدام به متفرق کردن این تجمع‌کنندگان کردند.

اعتصاب کارگران پلی اکریل اصفهان

هفتدهم مرداد ماه- در اعتراض به سه ماه معوقات مزدی پرداخت نشده، کارگران پلی اکریل از ساعت ده صبح تا ظهر روز ۱۷ مرداد ماه مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند. کارگران نگران امنیت شغلی و آینده این قطب نساجی کشور نیز هستند.

خواست  فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت, تضمین امنیت شغلی‌ است

هفتدهم مرداد ماه- صبح روز۱۷ مرداد ماه جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به بدقولی دولت در زمینه وعده استخدامشان  مقابل وزارت نفت تجمع کردند. فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت با تجمع مقابل این وزارتخانه خواستار تشکیل جلسه مشترکی میان نمایندگان خود با مسئولان بخش تدوین مقررات شدند که تا این لحظه نمایندگان موفق به گرفتن زمان ملاقات از مسئول مربوطه نشده اند.

خواست زحمتکشان،افزایش دستمزد‌ها است

هفدهم مرداد ماه- از سال ۱۳۸۴ تاکنون قدرت خرید کارگران ۷۳ درصد کاهش یافته و دستمزدهای فعلی کفاف ۱۰ روز زندگی اول برج را می‌دهد و بسیاری از کارگران را در تامین هزینه‌های سنگین زندگی، درمان و اجاره‌ بها با دشواری روبه رو ساخته است.بیش از ۸۰ درصد کارگران در کشور حداقل بگیرند و بیش از ۶۰ درصد زیر خط فقر حقوق می‌گیرند و حقوق مصوّب شورای عالی کار پاسخگوی هزینه‌های زندگی آنها نیست.

مبارزه کارگران با ارزان سازی نیروی کار

شانزدهم مرداد ماه- عضویت در سازمان تجارت جهانی (و.ت.و) تنها با سیاست‌های آزاد سازی در کنار ارزان سازی نیروی کار ممکن می‌شود، از این رو اتاق بازرگانی که تاکنون به نوعی کابینه در سایه دولت‌های مختلف بوده است به منظور الحاق هرچه سریعتر ایران قصد دارد برای سازمان تجارت جهانی چراغ سبز حذف حمایت‌های اجتماعی از کارگران را روشن کند .

اعتراض کارگران چادرملو به احضار مجدد به دادگاه

شانزدهم مرداد ماه- در ماجرای سال ۹۳ برای چند تن از کارگران چادرملو پرونده قضایی ساخته شد و پس از آن در سال  ۹۴ همه به جز ۵ نفر تبرئه شدند و در نهایت آن ۵ نفر هم حکم تعلیقی گرفتند، کارگران  دلیل این احضار مجدد را  سوال برانگیز می‌‌دانند.  خواست این کارگران احقاق حقوق بیش از دو هزار کارگر این واحد است.

خواست بازنشستگان، پرداخت به موقع مستمری‌ها است

شانزدهم مرداد ماه- مابه‌التفاوت دو ماه اول سال به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بازنشسته نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. این مابه‌التفاوت  قرار است تازه روز ۲۷ مرداد به حساب بازنشستگان واریز شود.

اعتصاب کارگران میدان گازی تنگه بیجار

شانزدهم مرداد ماه-صبح روز ۱۶ مرداد بیش از صد نفر از کارگران میدان گازی تنگه بیجار مقابل وزارت نفت تجمع کردند.این کارگران ۵ ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند. کارگران به عدم استخدام نیروهای بومی در این میدان گازی اعتراض دارند.

اعتصاب کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه ریخته‌گری ماشین سازی تبریز

شانزدهم مرداد ماه- ۵۰ نفر از کارگران بازنشسته به اتفاق کارگران شاغل این واحد صنعتی صبح روز ۱۶ مرداد ماه اقدام به تجمع اعتراضی کردند. کارگران بازنشسته ، باقمانده مطالبات دوران اشتغال خود را هنوز دریافت نکرده‌اند و کارگران شاغل هم چند ماه دستمزد دریافت نکرده‌اند.

کارگران با ارزان ساختن نیروی کار مبارزه خواهند کرد

شانزدهم مرداد ماه- اظهارات  مدیر کل اشتغال وزارت کار در خصوص تامین نیروی کار ارزان  برای کارفرمایان موجب اعتراض طبقه کارگر است. او گفته است: تعداد بالای فارغ التحصیلان بیکار, دولت را ترغیب کرده است تا نیروی انسانی را به صورت رایگان در اختیار کارفرمایان قرار دهد.

مبارزه کارگران شرکت ریل گذاری مترو تهران- ورامین (سکاف) 

شانزدهم مرداد ماه- کارگران این واحد که تعداد آنها ۵۰ نفر است و در بخش‌های مختلف مشغول به کار هستند، بین ۵ تا ۸ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.علاوه بر عدم  دریافت دستمزد، کارگران عیدی و مزایای سال گذشته را  نیز از شرکت طرف قرارداد، طلبکارند.در ماههای گذشته این کارگران بارها در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی، اعتراضات صنفی ترتیب دادند.

اعتصاب کارگران پیمانکاری پتروشیمی بندر خمینی

شانزدهم مرداد ماه-  در این مجتمع پتروشیمی تا نزدیک به چهار هزار نفر به واسطه شرکت‌های مختلف تامین نیروی انسانی مشغول کارند که شمار قابل توجهی از آنها صبح روز۱۶ مرداد ماه  دست از کار کشیده[ اعتصاب کرده ] و در واحدهای محل خدمت خود تجمع کرده‌اند. افزایش سطوح مزدی کارگران پیمانکاری از خواسته‌های اصلی‌ این زحمتکشان است.

اعتراض کارگران پتروشیمی ستاره خلیج فارس

شانزدهم مرداد ماه- بیش از هزار کارگر پیمانکاری این پالایشگاه ۴ ماه معوقات مزدی دارند و کارفرما  هیچ وعده‌ای در مورد زمان پرداخت این مطالبات به کارگران نداده است. خواست کارگران پرداخت هرچه سریعتر مطالبات پرداخت نشده و تضمین امنیت شغلی‌ است.

خواست  کارگران، احیا و ایجاد سندیکا‌های مستقل است

پانزدهم مرداد ماه- آنچه که امروز به اسم مقرارات زدایی در جهت توسعه اشتغال مطرح می‌شود، تنها به فقر و فلاکت کارگران می انجامد.دستمزد ۸۱۲ هزار تومانی  تنها جوابگوی هزینه‌های ۱۳ روز از زندگی کارگران  است،عدم اجرای ماده ۴۱ قانون کار در خصوص افزایش مزد در حد ارتکاب خیانت و جنایت در حق نیروی کار[ طبقه کارگر ] است. فرمایشی کردن تشکلات کارگری  رسیدن به امنیت شغلی را غیر ممکن ساخته است و قدرت چانه زنی تشکلات کارگری را عملا عقیم کرده است.

ادامه مبارزه کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد تا تحقق مطالبات

چهاردهم مرداد ماه- پس از خاتمه بیش از ۱۴ روز چادر زدن[ اعتصاب و تحصن ] کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد، مطالبات مزدی این کارگران علیرغم وعده‌های مسئولین پرداخت نشد، کارفرما به  بهانه اتمام قرارداد از دهم مرداد به ۷۰ نفر از کارگران شاغل در مجتمع گفته است که دیگر سر کار حاضر نشوند. در اعتراض به این عملکرد،کارگران می‌‌گویند ،سفره‌های ما خالیست و وعده‌های مسئولین توخالی است.

منابع مورد استفاده: خبرآنلاین‌-ایلنا -آرمان مهر– ایرنا- ایسنا-

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا