بین‌المللی

آمرکا به عربستان صعودی یک ملیارد یورو سلاح می فروشد

براساس گزارشات منتشر شده ، وزارت  دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: واشنگتن، سلاح و تجهیزات نظامی به ارزش بالغ بر ۱.۱۵ میلیارد دلار (یک میلیارد یورو) به عربستان سعودی می‌فروشد. این تجهیزات نظامی شامل تانک، خودروهای زرهی، سلاح‌های سنگین و دیگر مهمات نظامی است…

بر اساس بیانیه وزارت دفاع آمریکا، این قرارداد که ارزش آن به ۱.۱۵ میلیارد دلار است، شامل فروش ۱۳۳ فروند تانک “آبرامز” و ۲۰ فروند تانک از نوع دیگر، ۱۵۳ تیربار با کالیبر ۱۲.۷ میلی متر، ۲۶۶ تیربار با کالیبر ۷.۶۲ میلی متری از نوع ام ۲۴، بمب افکن‌های دودزا، خودروهای زرهی و هزاران نوع مهمات است.

آژانس همکاری امنیتی دفاعی که ناظر بر فروش سلاح در آمریکا است، اعلام کرد: این قرارداد در سیاست خارجی و تقویت امنیت ملی آمریکا از طریق بهبود امنیت یک شریک استراتژیک منطقه‌ای نقش خواهد داشت.

دولت آمریکا هم با اشاره به قرارداد میان واشنگتن و ریاض تأکید کرد: عربستان سعودی، شریک ایالات متحده آمریکا، به نقش رهبری خود در برقراری ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی خاورمیانه ادامه می‌دهد.

در عین حال در بیانیه وزارت دفاع آمریکا، به حضور عربستان سعودی در ائتلاف جهانی در برابر گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه و ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در یمن، اشاره نشده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا