زحمتکشان

ذوب آهن اصفهان هم به خاک سیاه نشست

شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان که در ابتدای جاده ورودی آن، نوشته شده “خط مقدم جبهه صنعت” اکنون ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان ضرر می دهد و با زیان انباشته ۱۵۱۳ میلیارد تابلوی مجسم نابودی صنعت فولاد در کشور شده…

به گزارش خبرگزاری موج، غول فولاد کشور به خاک افتاده. ذوب آهن اصفهان که نزدیک به ۶۰ سال است در جنوب اصفهان به ساخت انواع محصولات فولادی مشغول است و شناسنامه فولاد کشور محسوب می شود با مشکلات بسیار عظیم مالی روبروست.

بررسی عملکرد مالی این مجموعه نشان می دهد تنها در سه ماهه ابتدای امسال، نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان ضرر و زیان به این مجموعه وارد شده، به تعبیر دقیقتر ۲۷۶ میلیارد و ۳۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در سه ماه، ضرر و زیان این مجموعه بوده است.

در این شرایط، منطق اقتصادی حکم می کند کرکره تولید فولاد در این کارخانه را پایین بکشند تا ضرر و زیان کمتری به اقتصاد ملی وارد شود. چون ضرر و زیانی که در ذوب آهن اصفهان به وجود می آید، اثر جزیره ای فقط در این کارخانه ندارد، بلکه صنعت و به تبع آن، اقتصاد کشور را دچار ضعف و زیان می کند.

*چرا ذوب آهن نابود می شود؟

شاید یکی از بزرگترین عوامل ضرر و زیان در ذوب آهن اصفهان، مشکلاتی است که منشا مدیریتی دارند. از زمانی که احمد صادقی در ذوب آهن اصفهان به مدیرعاملی رسید، رشد ضرر و زیان انباشته این مجموعه با شیب تندتری به سمت انباشت غیرقابل باور ۱۵۰۰ میلیاردی رفت.

صادقی در شرایطی به خط مقدم تولید فولاد کشور وارد شد که تنها مدرک تحصیلی او لیسانس است و طبعا حضور در بزرگترین کارخانه صنعتی کشور، نیاز به تخصص بیشتر از مدرکی دارد که اکنون میلیون ها مشابه آن در کشور صادر شده و در اختیار بسیاری از هموطنان است.

دومین علت به گل نشستن کشتی فرسوده ذوب آهن، تجهیزات قدیمی و فرسوده این مجموعه است که باعث افزایش هزینه تولید در مجموعه ذوب آهن شده است. علاوه بر آن، پرسنل این مجموعه نیز با فرسودگی کاری مواجه شده اند و خیل عظیم بازنشستگان این مجموعه، هر ماه چشم انتظار دریافت حقوق و مستمری خود هستند.

بد نیست درباره مشکل به تعویق افتادن حق و حقوق این بازنشستگان نگاهی به تجمعات فراوان آنها در مقابل ذوب آهن، جاده اصفهان به شهرکرد، استانداری اصفهان، وزارت صنعت در تهران و مجلس داشته باشیم.

از سوی دیگر فرسودگی تجهیزات و استفاده از فناوری ۸۰ سال گذشته این کارخانه به خصوص استفاده از سوخت کک و فناوری کوره بلند دهه های ابتدای قرن بیستم باعث شده آلایندگی این کارخانه به بالاترین درجه ممکن برسد. دود نارنجی و قهوه ای که از دودکش های کوره بلند و سایر بخشهای ذوب این مجموعه متصاعد می شود مانند لحافی کدر و کهنه، پهنه شهرستان لنجان واقع در جنوب اصفهان را پوشانده و آلایندگی آن تا نزدیک شهر اصفهان نیز می رسد.

واردات آهن و فولاد از تولیدکنندگان بزرگ و با کیفیت جهانی هم باعث کاهش قیمت این محصول در بازارهای جهانی و به تبع آن بازارهای داخلی شده است. وارداتی که محصولات چینی در صدر آن قرار دارد و با قیمتی کمتر از نصف نرخ محصولات ذوب آهن اصفهان، به مصرف کنندگان بازار داخلی چشمک می زند.

دلایل دیگری مانند وامها و تسهیلات گران قیمتی که در سالهای اخیر توسط مدیران سابق این مجموعه دریافت شده نیز یکی از علل انباشته شدن ضرر و زیان در ذوب آهن اصفهان است که در جای خود، بحث مفصلی می طلبد.

*نمایی کلی از ورشکستگی ذوب آهن

ذوب آهن اصفهان با سرمایه ثبت شده ۷۸۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان یکی از واحدهای بزرگ صنعتی در کشور شمرده می شود که در شرایط فعلی با زیان انباشته ۱۵۱۳ میلیاردی یعنی نزدیک به دو برابر سرمایه ثبت شده خود روبروست.

این مجموعه با داشتن رکورد ۲۹۸۳ میلیارد تومان وام، یکی از بدهکارترین مجموعه های صنعتی کشور هم شمرده می شود که با داشتن بدهی ۶۵۸ میلیاردی چشم انداز مشخصی برای پرداخت این تسهیلات وجود ندارد.

از سوی دیگر نمی توان انتظار داشت زیان انباشته ۱۵۱۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی این مجموعه در شرایط کسادی بازار و شیب های کاهشی نمودارهای تولید و فروش ذوب آهن جبران شود. به بیان دیگر، وقتی یک مجموعه ماهانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان ضرر می دهد، در حالی که تنها موجودی نقد ته کیسه ذوب آهن فقط ۱۴۰ میلیارد تومان مانده، بهتر نیست با تعطیلی آن، هوای پاک را برای مردم، آب زاینده رود را برای اصفهان و جلوگیری از ضرر و زیان را برای اقتصاد ملی به ارمغان بیاوریم؟

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا