حقوق بشر

کردستان؛ موج احضارها و بازداشت‌های خودسرانه

…بازداشت شهروندان کُرد در مناطق کُردنشین همچنان ادامه دارد

بازداشت‌ها در مناطق کُردنشین همچنان ادامه دارد، بطوری موجی از احضارها و بازداشت‌های خودسرانه از سوی نهادهای امنیتی شهرهای کُردستان را فرا گرفته است.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، در ادامە احضار و بازداشت های خودسرانە شهروندان کُرد در مناطق کردنشین، در دو ماه اخیر بیش از دەها نفر بازداشت و یا به اداره اطلاعات احضار شدەاند.

آخرین مورد ” آهوند نصیری” یک جوان مهابادی است که توسط ماموران وزارت اطلاعات این شهر بازداشت شده است.
یک منبع مطلع در این باره به «کانون مدفعان حقوق بشر کردستان» گفت که آقای نصیری دانشجو و در رشته مهندسی درس می خواند، نامبرده روز سه شنبه ۱۹مردادماه سال جاری در منزل عمەاش توسط ماموران لباس شخصی وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

این منبع افزود؛ پس از بازداشت وی٬ خانواده عمەاش به خانواده آهوند اطلاع دادند که او توسط ماموران اطلاعات در منزل ما بازداشت و ضمن تفتیش و بازرسی آهوند وی را با خود برده و مقاومت ما در مقابل آنها ناکام ماند.

گفتنی است که پس از گذشت ۸ساعت از بازداشتش ماموران به منزل پدری آهوند رفته و ضمن تفتیش و بازرسی کامل منزل٬ یک دستگاه لب تاب و تبلت وی را ضبط کردند و خانواده اش از وضعیت فرزندشان ابراز نگرانی می کنند.

همچنین روز گذشته « محمد عبدی پور» فعال کارگری برای بار دوم در این مدت، توسط اداره اطلاعات شهر سقز احضار و دو ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

از طرفی دیگر طی مدت اخیر دو دختر جوان کُرد به اتهامات نامعلومی بازداشت و اکنون از سرنوشت هر آنان اطلاعی در دست نیست.

یک فعال حقوق بشر کُرد در این باره به « کانون مدافعان حقوق بشر کردستان» در۲۳تیرماه سال سال جاری، چند تن از نیروهای امنیتی٬ دختر دانشجوی کُرد «سحرفیضی» را به علت شرکت در اعتصاب عمومی کردستان٬ بازداشت و تا هم اکنون مسؤلین امنیتی در مورد بازداشت و محل نگهداری این دانشجوی کُرد ابراز بی اطلاعی کردند و خانواده‌اش در طول این مدت چندین بار به نهادهای امنیتی مراجعه کرده اما مسؤلین همچنان در خصوص اتهام ایشان و محل نگهداری وی خودداری می کنند.

پس از گذشت یک ماه٬ از بازداشت وی می گذرد٬ ولی هنوز حق ملاقات با خانواده اش و یا امکان دسترسی به وکیل را نداشته است.

همچین طبق گفته این فعال حقوق بشر در داخل کردستان ایران، «منیژه فاتحی» هم ۲۲ساله اهل بوکان پس از گذشت ۵ماه بازداشت همچنان از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

وی در تاریخ ۱۵اسفند سال گذشته توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان بوکان در منزل پدری اش بازداشت و پس از بازرسی خانه او را به مکان نامعلومی منتقل کرده و تا هم اکنون خانواده اش از وضعیت دخترشان اطلاعی ندارند.

پس از گذشت پنچ ماه هیچ نهادی مسؤلیت بازداشت منیژه فاتحی را برعهده نگرفته و همین شرایط باعث نگرانی شدید خانواده اش شده است و با توجه به مراجعه مکرر اعضای خانواده اش به نهادهای قضایی-امنیتی٬ همچنان از اتهام و دلیل بازداشت فرزندشان بی اطلاع هستند.

گفتنی است که طبق آمار« کانون مدافعان حقوق بشر کردستان» طی دوماه اخیر بیش از ۷۰ شهروند کُرد در شهرهای اشنویه، سنندج، مریوان، مهاباد، نودشه، سقز، بوکان، سروآباد، سردشت ، دهگلان و … بازداشت و به سلول‌های انفرادی وزارت اطلاعات در این شهرها انتقال یافته‌اند، که سرنوشت بسیاری از آنان همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

براساس گفته بسیاری از خانواده های بازداشتی، نیروهای وزارت اطلاعات برای بازداشت هیچ یک از این افراد حکم قضائی بهمراه نداشته اند. همچنین مقام های قضائی پس از مراجعه خانواده شماری از بازداشت شده ها از بازداشت این افراد ابراز بی اطلاعی کرده و تاکید کرده اند که حکمی مبتنی بر بازداشت اعضای این خانواده ها از سوی آنان صادر نشده است.

ادارە اطلاعات با بازداشت های خودسرانە، سعی بر ایجاد فضایی امنیتی در کردستان را دارد و همچنین باعث تشدید فشارها بر مردم کُردستان و باعث نگرانی خانوادەهای بازداشتی شدە است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا