زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته چهارم مرداد ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

“….طبقهٔ کارگر ایران، در مقام رزمنده‌ترین گردان اجتماعیِ خواهان تغییرهای اساسی، پایدار و دموکراتیک در میهن ما، جز تشکل و سازمان‌یافتگی صنفی ـ سیاسی به‌منظور مقابله با سیاست‌های ضدمردمی و کارگرستیزانهٔ رژیم ولایت‌فقیه راهِ دیگری پیشِ روی ندارد. بدون سازمان‌یافتن طبقهٔ کارگر در سندیکاهای مستقلِ کارگری، و حرکت منسجم و سازمان‌یافتهٔ این تشکل‌ها برای به‌چالش کشیدن سیاست‌های حاکمیت جمهوری‌اسلامی، نمی‌توان انتظار داشت که رژیم از سرِ خیرخواهی به خواست‌های طبقه کارگر ایران تن دردهد.”
پیام سومین پلنوم کمیته مرکزی حزب توده‌ای ایران به کارگران و زحمتکشان میهن- به نقل از «نامۀ مردم»،

…شمارۀ ۱۰۰۴، ۴ مردادماه ۱۳۹۵

اصلاح قانون کار در چارچوب اجرای برنامه خصوصی سازی

بیست و هفتم مرداد ماه‌-با اجرای برنامه خصوصی سازی به بهانه‌های مختلف  مانند رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال قانون کار پایمال شده و مورد حمله قرار گرفته است. با طرح فعلی اصلاح قانون کارحداقل حمایت‌های اجتماعی از کارگران گرفته می شود.

اجرای اقتصاد مقاومتی٬ ورشکستگی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران 

بیست و ششم مردادماه -“در اجرای بند ۱۰ سیاست‌های تدوین اقتصاد مقاومتی٬ واردات کالا از خارج از جمله ورود موقت شکر خام آزاد شد”.این واردات به ورشکستگی واحدهای تولیدی٬نابودی امنیت شغلی و بیکاری کارگران منجر می گردد.

اعتراض کارگران به گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

بیست و ششم مرداد ماه- تصمیم مشترک دولت و مجلس برای گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعتراض کارگران مواجه شده‌است،این برنامه بخشی از تلاش‌هایی است که به صورت‌های مختلف برای ارزان سازی نیروی کار آغاز شده است.موضوعیت نداشتن حق تشکل‌یابی، کارگران مناطق آزاد را از بدیهی‌ترین حقوق اولیه صنفی محروم کرده‌است.هیات‌های تشخیص هم مانند هیات‌های حل اختلاف ادارات کار  بیشتر صوری و ظاهری هستند و به نفع کارفرمایان رای صادر می‌کنند.

تجمع اعتراضی مشترک برای رسیدن به خواسته‌های مشترک

بیست و ششم مرداد ماه- روز سه شنبه  ۲۶ مرداد ماه فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه صنعت نفت و مربیان پیش دبستانی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مشترکا در اعتراض به بی‌توجهی به مطالبات بر حقشان  مقابل مجلس تجمع  کردند. استخدام رسمی‌ و دائمی با تضمین امنیت شغلی‌ خواست این زحمتکشان است.

خواست کارگران فلز کار مکانیک

بیست و ششم مرداد ماه-  قرار بود سه سال پیش طبق قراردادهای منعقد شده منازل کارگران را تحویل دهند اما با گذشت این مدت واحدهایشان را تحویل نگرفته‌اند به کارگران گفته شده است در صورتی که می‌خواهند ساخت و ساز آپارتمانهایشان تکمیل شود  باید  ۹ میلیون تومان دیگر اضافه بر رقم قید شده در قرارداد به حساب شرکت مسئول ساخت و ساز‌ها واریز کنند. کارگران با توجه به «شرایط معیشتی نامطلوب» خود توان پرداخت این «هزینه‌ اضافه» که در قرارداد قید نشده را ندارند.

مطالبات و اعتراضات بازنشستگان صندوق فولاد

بیست و ششم مرداد ماه- در شرایطی که مطالبات معوقه پرداخت نشده، بحث ادغام در تامین اجتماعی بر نگرانی و نارضایتی بازنشستگان دامن زده است ودولت هم به مطالبات ما توجهی ندارد. بیشتر قراردادهای صندوق با مراکز درمانی مختلف لغو شده است و در حال حاضر امکانات درمانی و بهداشتی بازنشستگان فولاد بسیار محدود و بی‌کیفیت است.

ادامه اعتصاب کارگران کارخانه ایران چوکا

بیست و ششم مرداد ماه- اعتصاب کارگران کارخانه ایران چوکا که از روز دوشنبه ( ۱۸ مرداد ماه ) آغاز شده است، امروز به نهمین روز رسید. مهم‌ترین خواسته کارگران  بازگشایی کارخانه، پرداخت معوقات حقوقی سال جاری و تضمین امنیت شغلی  کارگران است.

تضمین امنیت شغلی‌،خواست کارگران شرکت صنعتی«فولاد روانشیر» 

بیست و ششم مرداد ماه- تا سال گذشته در این واحد صنعتی حداقل نزدیک  ۱۰۰ نفر مشغول کار بوده‌اند که در حال حاظر شمار کارگران باقیمانده به  ۴۰ نفر تقلیل یافته است.کارگران با قراردادهای کوتاه مدت یک یا دوماهه کار می‌کنند و در پایان هر ماه نگران از دست دادن شغل‌شان هستند.

اعتصاب کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس

بیست و ششم مرداد ماه- روز۲۶ مرداد ماه  ساعت ۱۵  کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در اعتراض به معوقات مزدی دست از کار کشیدند. دستمزد کارگران در سال جدید پرداخت نشده و ۴ ماه معوقات مزدی دارند.عدم واریز حق بیمه مزید بر علت شده و شرایط معیشتی کارگران را دشوارتر کرده است.

دستمزد معوقه کارگران و پاداش‌های کلان مدیران 

بیست و پنجم مرداد ماه‌در حالیکه کارگران سراسر کشور ماه‌ها در انتظار دریافت دستمزد ناچیز خود هستند و معوقه  های مزدی حتی به بیش از شش ماه می رسد٬”بانک مرکزی، اصلاحیه قانون تجارت درباره تغییر سقف تخصیص پاداش به هیأت‌مدیره را برای اجرا به شبکه بانکی کشور اعم از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ کرد و “پاداش‌های کلان قانونی” شد”.

 معافیت‌های مالیاتی کلان سرمایه داران و دلال ها 

بیست و پنجم مرداد ماه‌مالیات از کارگران، کارمندان و تولیدکنندگان  گرفته می شود، اما دلال‌ها ازمعافیت  مالیاتی برخوردارند. با پیاده‌سازی سیاست‌های صندوق بین المللی پول معافیت‌های مالیاتی شامل دلال‌ها و تجار عمده و برخی مراکز معین گردید و در کشور فقط کارگر و کارمند مالیات می پردازند.

 رکود،تعطیلی کارخانه‌ها و نابودی امنیت شغلی زحمتکشان 

بیست و پنجم مرداد ماه- وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم اتاق بازرگانی یاسوج، اعلام کرد بیش از۷۵۰۰ واحد صنعتی راکد و نیمه فعال به حال خود رها شده اند.۲۰ درصد واحدهای تولیدی مستقر درشهرک‌های صنعتی کشور همچنان تعطیل یا بلاتکلیف هستند.

ادامه تجمع اعتراضی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی

بیست و پنجم مرداد ماه- روز بیست و پنجم مرداد دومین روز از تجمع حدود سیصد نفر از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی است که بیشتر آنان زنان زحمتکش هستند و برای چندمین بار از استان‌های مختلف به تهران آمده اند و خواستار جذب به صورت حق‌التدریس در آموزش و پرورش هستند.

تجمع اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی

بیست و پنجم مرداد ماه- امروز۲۵ مرداد ماه دومین روز از تجمع صنفی کارگزاران و کارشناسان صندوق بیمه کشاورزی در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی است. کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی می گویند: بین دو تا ۱۴ سال سابقه کار داریم اما در این مدت نه بیمه داشته ایم و نه دستمزد مناسب. به گفته این کارگزاران، در ۶ ماه گذشته بحثی مبنی بر تجاری‌سازی صندوق بیمه کشاورزی مطرح شده است که همین طرح در صورت اجرایی شدن می‌تواند به تعدیل[ اخراج ] گسترده کارگزاران بیانجامد. کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی می‌گویند: خواسته اصلی ما این است که وزارت جهاد کشاورزی صدای ما را بشنود و به این بلاتکلیفی شغلی[ عدم امنیت شغلی‌ ] خاتمه دهد.

خواست کارگران کارخانه فرش پارس، پرداخت هرچه سریعتر مطالبات است

بیست و پنجم مرداد ماه- حدود ۳۰۰ کارگر رسمی و قراردادی این کارخانه با احتساب عیدی سال ۹۴بیش از ده ماه است حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.همچنین  کارفرمای فرش پارس هم اکنون  بابت دست کم ۴ ماه حق بیمه معوقه این کارگران به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

اعتراض پرستارن زحمتکش به خصوصی سازی خدمات درمانی و پزشکی

بیست و پنجم مرداد ماه- اجرای سیاست خصوصی سازی درمان باعث تشدید نارضایتی کادر پرستاری و خدماتی مراکز درمانی از توزیع ناعادلانه عواید مزدی شده است. درآمد کادر درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با کار سخت و پرخطری که آنها همه روزه مشغول انجام دادنش هستند همخوانی ندارد وبا شرایط نامطلوب معیشتی رو به روهستند.

زنان کارگر و کارمند٬ کاهش ساعت‌ کاری و منافع کارفرمایان 

بیست و چهارم مرداد ماه‌کمیسیون اجتماعی مجلس ایرادات شورای نگهبان در لایحه کاهش ساعات کاری زنان شاغل را  رفع و تصویب کرد.از جمله در این مصوبه کاهش ساعت کاری برای زنان کارگر و کارمند  دربخش خصوصی و غیردولتی مشروط به رضایت و تایید کارفرما شده است.

مبارزه کارگران با ارزان سازی نیروی کار

بیست و چهارم مرداد ماه- اظهارات دولتمردان نشان می‌دهد که آنها از طرفی بر طبل ارزان‌سازی نیروی کار از طریق خارج کردن آنان از شمول قوانین حمایتی می‌کوبند و از طرف دیگر با ارائه لایحه گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قصد دارند نیروی کار[ طبقه کارگر ] را از حقوق خود محروم سازند. نگاه دولت به حقوق کار “واپس گرایانه”و در جهت توزیع رانت‌های ناشی از انباشت سود و سرمایه است.

خواست کارگران آتش نشانی‌، اجرای آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور

بیست و چهارم مرداد ماه- آتش‌نشانانی هستند که بعد از گذشت سالها کار به دلیل مشکلاتی که در حریق و حادثه‌ها برایشان بوجود آمده با بیماریهای سختی مواجه شده‌اند و این درحالیست که نه هیچگونه مزایایی دارند که بتوانند از آنها استفاده کنند و نه جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند.علیرغم وعده‌های متعدد مسئولان همچنان اجرای آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور برای آتش‌نشانان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

خواست کارگران  آب معدنی داماش

بیست و چهارم مرداد ماه- از زمان تعطیلی کارخانه‌ [ اوایل خرداد ماه سال جاری (۹۵) ]  تاکنون تعداد ۴۰ کارگر شاغل در آن بدون دریافت معوقات مزدی بیکار شده‌اند و  مسئولان کارخانه هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای به کارگران معترض نداده‌اند، خواست کارگران پرداخت هرچه سریعتر معوقات مزدی و تضمین امنیت شغلی‌ است.

خواست کارگران کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد

بیست چهارم مرداد ماه- خیلی از کارگران فضای سبز بیش‌تر از هشت ماه و حتی برخی‌ها تا دو سال هم حقوق نگرفته‌اند. خواست کارگران حذف  شرکت‌های پیمانکاری و بستن قرار داد‌های مستقیم با کارگران است.

ادامه تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت

بیست چهارم مرداد ماه- تجمع دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به بدقولی دولت و عدم تحقق وعده‌های استخدامی، وارد هفته دوم شد  معترضان می‌‌گویند : مسئولان وزارت نفت خلف وعده کرده‌اند. در حالی که در زمان انتخاب رشته و ثبت نام  قرار بوده فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت، جذب این وزارتخانه شوند، اکنون مسئولان این وعده‌ها را فراموش کرده‌اند.

ادامه اعتصاب کارگران کارخانه صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا»

بیست و سوم مرداد ماه- اجتماع صنفی [اعتصاب ] کارگران مقابل درب ورودی کارخانه بصورت شبانه روزی ادامه دارد, این اعتصاب که در اعتراض به معوقات مزدی و وضعیت نامشخص قراردادهای کار و فعالیت کارخانه برگزار شده بود؛ امروز نیز وارد ششمین روز خود شد. دو ماه از مجموع پنج ماه معوقات مزدی کارگران پرداخت شده است و خانواده‌های کارگران با مشکل  بیمه‌ مواجه هستند زیرا کارفرما  بابت دست کم ۴ ماه حق بیمه معوقه کارگران به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است .

خواست کارگران نانوا،افزایش دستمزد و تضمین امنیت شغلی‌ است

بیست و سوم مرداد ماه- کارفرمایان کارگاه‌های خبازی تهران کارگرانشان را در لیست بیمه‌ای قرار نمی دهند …و همین موجب شده که کارگران خبازی‌های کشور از مزایای بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی برخوردار نباشند. کارگران خبازی‌ها در کنار شرایط نامطلوب معیشتی به خاطر عدم افزایش دستمرد در دو سال گذشته از امنیت شغلی نیز برخوردار نیستند.

اعتصاب کارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم

بیست و سوم مرداد ماه‌از ابتدای سال جاری دستمزد وحق بیمه کارگران پرداخت نشده است ، به همین دلیل در اعتراض به بی‌توجه‌ای مسئولان  سازمان میراث فرهنگی در پرداخت مطالبات, کارگران  تصمیم گرفتند از صبح شنبه ۲۳ مرداد ماه کاردر مجموعه ارگ قدیم را متوقف کرده ومقابل پایگاه میراث فرهنگی ارگ تجمع کنند. کارگران و خانواده آنان  بیشتر از هر زمانی به دفتر چه‌های در مانی تامین اجتماعی خود نیازمندند اما با مشکلاتی که در  زمینه تمدید نشدن دفترچه‌ها برایشان پیش آمده توان  پرداخت هزینه‌های درمانی را ندارند.

اعتراض کارگران ساختمانی 

بیست و سوم مرداد ماه- احراز صلاحیت شاغلان کارگران بخش صنعت ساختمان تخصصی است و در این راستا انجمن‌های صنفی کارگری ساختمانی که نمایندگان منتخب کارگران شاغل این حرفه هستند، توانایی و قدرت تشخیص احراز صلاحیت شاغل و غیرشاغل بودن کارگران ساختمانی را دارند. واگذاری صحت هویت صنفی اشخاص متقاضی استفاده از سهمیه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی به کارگزاریهای تامین اجتماعی مورد اعتراض کارگران ساختمانی است.

اعتصاب کارگران مجموعه ورزشی آزادی

بیست و سوم مرداد ماه- کارگران پیمانی مجموعه ورزشی آزادی صبح روز شنبه ۲۳ مرداد ماه مقابل ساختمان وزارت ورزش و جوانان تجمع کردند. شرکت پیمانکاری «شکوه مهندسی شریف» قصد دارد بدون آنکه مطالبات مزدی حدود ۱۵۰کارگر را پرداخت کند  از مجموعه ورزشگاه آزادی خارج شود. پیمانکار با احتساب مرداد ماه جاری حدود  دو ماه مزد  وبیمه معوقه به کارگران بدهکار است علاوه بر آن در طی مدت فعالیت خود در مجموعه آزادی سایر مزایای قانونی کار را در ارتباط با کارگران در نظر نمی‌گرفت و پرداخت نکرده است.

اعتراض زحمتکشان به افزایش بیکاری و عدم امنیت شغلی‌

بیست و سوم مرداد ماه-  عدم حمایت دولت ها، افزایش یکباره قیمت مواد اولیه، تحمیل هزینه‌های بالای انرژی در جریان اجرای هدفمندی یارانه ها، واردات بی‌رویه کالاهای خارجی، مشکلات نقدینگی و … باعث شده تا برندهای[صنایع] ایرانی رفته رفته قدرت فعالیت و رقابت خود را از دست بدهند و محکوم به شکست شوند و بیکاری افزایش یابد.

اعتصاب کارگران کارخانه قند یاسوج

بیست و دوم مرداد ماه-کارگران دستمزد خرداد و تیر خود را دریافت نکرده‌اند و مزایای خود اعم از اضافه کار، حق ماموریت، حق لباس و حق خاروبار خود را از  بهمن سال ۹۳ دریافت  نکرده‌اند. حق بیمه فروردین، اردیبهشت و تیر ماه سال جاری کارگران به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است و جدا از این مسئله بابت هزینه‌هایی مربوط به خدمات بیمه مکمل درمانی و عمر  این کارگران از دستمزد آنها مبالغی کسر شده که هنوز به حساب شرکت بیمه طرف قرارداد واریز نشده است. کارگران این واحد در اعتراض به عدم دریافت مزد، مزایای مزدی و عدم واریز حق بیمه سازمان تامین اجتماعی از ۱۱ مرداد به مدت ۸ روز تجمعاتی را در محوطه کارخانه برگزار کردند.

خواست کارگران  ایران ترانسفو زنجان

بیست و یکم مرداد ماه- مطالبات کارگران در قالب مصوباتی به مسئولان استانی ابلاغ شده و پیگیری مصوبات در دستور کار قرار داده شده است.در مصوبات مقرر شده است تا هیچ کارگری بدلیل حضور در تحصن[ اعتصاب ] اخراج نشود .

اعتراض کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس

بیست و یکم مرداد ماه- بیش از هزار کارگر این پالایشگاه، ۴ ماه معوقات مزدی دارند و تاکنون نیز هیچ وعده‌ای در مورد زمان پرداخت این مطالبات به آنها داده نشده است. خواست کارگران پرداخت هرچه سریعتر مطالبات معوقه است.

اعتصاب کارگران کارخانه صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا»

بیست و یکم مرداد ماه-  امروز۲۱ مرداد ماه ۴ روز است که حدود هزار کارگر این شرکت … متحصن [اعتصاب کرده‌اند ] شده‌اند. مهم‌ترین خواسته کارگران بازگشت به کار خود و سایر همکارانشان و پرداخت معوقات حقوقی سال جاری و تضمین امنیت شغلی است. کارگران شش ماه پایان سال ۹۴ را همزمان با متوقف شدن فعالیت کارخانه، مزایای مزدی دریافت نکرده‌اند. همچنین کارگران در سال ۹۵ هیچ گونه دریافتی نداشته‌اند.

اعتراض به کار کودکان

بیستم مرداد ماه- طبق آمار رسمی دو میلیون و براساس آمار غیر رسمی، هفت میلیون کودک کار و خیابان در ایران وجود دارد. بخش عظیمی از این کودکان نیز در مناطق محروم و مرزی کشور در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کردستان، بدون شناسنامه وخارج از آمارهای رسمی به سر می‌برند، دقیقا در همان مناطقی که آمار بیکاری بالاست، همانجاها که  فقر و بیعدالتی چهره عریان تری دارد.

خواست کارگران شهرداری آبیک تضمین امنیت شغلی‌ است

بیستم مرداد ماه-  ۵کارگر  واحد اجرائیات شهرداری آبیک  که به عنوان مسئول پیشگیری و رفع تخلفات شهری فعالیت داشتند با دست کم  ۱۰ سال سابقه کار اخراج شده‌اند. این تعدیل‌ها به بهانه کاهش هزینه‌ها صورت گرفته است اما شهرداری آبیک بعد از اخراج این ۵ کارگر با سابقه سریعا ۵ کارگر دیگر جایگزین کرده است.

منابع مورد استفاده: ‌ شرق -دنیای اقتصاد -ایسنا- مهر– ایرنا – ایلنا

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا