اجتماعی

بحران آب در ۳۰۰ دشت کشور

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور از بحران آب در ۳۰۰ دشت کشور خبر داد و گفت: شاهد هجوم ریزگردها به پهنای ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع هشت کیلومتر از این مناطق هستیم …

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور از بحران آب در ٣۰۰ دشت کشور خبر داد و گفت: شاهد هجوم ریزگردها به پهنای ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع هشت کیلومتر از این مناطق هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کرج، سید محمد مجابی امروز در همایش تجلیل از محیط‌بانان استان البرز، با اشاره به مشکلات گریبانگیر محیط زیست کشور گفت: اکنون در ٣۰۰ دشت کشور بحران آب داریم و شاهد هجوم ریزگردها به پهنای ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع هشت کیلومتر از این مناطق هستیم.

مجابی با اشاره به چالش‌های جغرافیایی و جمعیتی و ترافیک استان البرز گفت: به دلیل حفر چاه‌های غیر مجاز و خشکسالی‌ سال‌های گذشته هر چهار دشت استان دچار بحران آب است، زمین ٣۰ سانتیمتر نشست کرده است و برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی البرز با مشکل جدی روبرو است.
وی گفت محیط زیست، بحران آب و تامین انرژی از مهمترین مسائل البرز است.

۴۲ درصد مخازن آبی کشور خالی است

خبرگزاری میزان- وزارت نیرو با تاکید بر اینکه ۴۲ درصد مخازن سدهای کشور خالی است، حجم آب موجود در ۲۹ سد را ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اعلام کرد.
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، از ابتدای مهرماه سال گذشته تا ۲۰ مرداد ماه امسال، میزان ذخیره آب ۶۵ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد بوده که از جمله این سدها می‌توان به سدهای لار، زاینده‌رود، درودزن، ساوه، ۱۵ خرداد، استقلال و دوستی اشاره کرد.

بر پایه این گزارش، از ۱۶۹ سد موجود در کشور، مخازن ۲۹ سد بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد ذخیره آب دارد که از جمله آن می‌توان از سدهای لتیان، کرج، گیلارلو، قشلاق و شهید عباسپور نام برد.

این در حالی است که ۳۱ سد شامل البرز، میجران، دز، کرخه، اکباتان و طالقان، دارای ۷۰ تا ۹۰ درصد و ۳۰ سد از جمله، ارس، تهم، سهند، بوکان و کوثر بین ۵۰ تا ۷۰ درصد ذخیره آبی دارا هستند.

۱۴ سد از مجموعه سدهای کشور که سدهای سفیدرود، شهربیجار، شهیدرجائی، شهیدقنبری و طرق از آن دسته هستند، ‌بین ۴۰ تا ۵۰ درصد ذخیره آب دارند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا